Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вятърните мощности у нас растат със 100 процента годишно

18 коментара
Вятърните мощности у нас растат със 100 процента годишно

За периода 2005-2007 г. вятърните мощности у нас са се увеличавали със 100-процентен годишен ръст, стана ясно от думите на Велизар Киряков, председател на Асоциацията на производителите на екологична енергия, пред Четвъртия международен бизнес форум в София, посветен на околната среда.

През 2005 г. в страната са били инсталирани 10 МВ мощности за производство на електроенергия от вятър, през миналата година – още 22 МВ, а до септември тази година – допълнително 38 МВ, съобщи Киряков. До 2010 г. се очаква ветрогенераторите да достигнат обща инсталирана мощност от 150-200 МВ.

Като проблем пред инвеститорите във вятърни паркове председателят на асоциацията посочи недостигът на нови генератори на световния пазар, поради което и у нас повечето инсталирани мощности били втора ръка. Заради големия интерес на енергетиката към възобновяемите източници,  производителите на ветрогенераторите в Дания, Германия и дори Индия били затрупани от поръчки и  ако сега се договори доставка, тя може да бъде осигурена едва след две години, посочи Киряков.

По изчисления на Асоциацията на производителите на екологична енергия в България има потенциал да се разположат 5000 МВ вятърни мощности по Черноморието, от които 2000 МВ могат да бъдат инсталирани на 10-15 км навътре в морето – т.нар. офшорни вятърни паркове.

Изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян също отбеляза ръстът на вятърните мощности, подчертавайки, че към електрическата компания постоянно се отправят заявки за присъединяване към нейната мрежа. Само заявките към Е.ON, която управлява електроразпределителните дружества във Варна и Горна Оряховица, били за 500 МВ.

Според Папазян обаче проблем е непостоянството на този вид енергия и високата ѝ цена, която реално повишава крайните тарифи на електроенергията  за бита и промишлеността. Конвенционалната енергия е 70 лв./МВтч, а вятърната – 175 лв./МВтч, и при смесването на различните видове енергия за крайния потребител скачат цените. Шефът на НЕК посочи, че тенденциите са при нарастване на дела на т.нар. зелена енергия в баланса на страната да се повишават още крайните цени както на регулирания, така и на свободния пазар.

"След либерализацията на енергийния пазар от юли 2007 г. в НЕК остана скъпата енергия от дългосрочни договори и  задължението да изкупува тока от възобновяеми източници, което нормално води до повишение на цените", посочи Папазян.

Според него България вече е усвоила почти изцяло хидропотенциала си, който в момента формира 8 процента от енергийния баланс на страната. След две години ще бъде пуснат хидровъзел "Цанков камък", а чак след построяването на АЕЦ "Белене" НЕК може да си позволи  да инвестира в развитието на  хидрокаскадата "Горна Арда", която е блокирана от близо десет години.

Папазян отново акцентира върху развитието на ядрената енергетика като начин за постигне на изискванията на Европейския съюз за постигане на дял от 20 процента екологично чиста енергия до 2020 г.

Киряков обаче му опонира, като заяви, че след изтичането на 12-годишния период на преференциалните цени за зелена енергия, тарифите рязко намалявали, защото инвестицията вече се изплащала и практически производителите нямали никакви разходи за гориво. Така цените падали до 0.1-0.2 цента за киловатчас и не можело да се говори за такова поскъпване.

В същото време обаче Киряков посочи, че животът на един ветрогенератор бил около 20 години и пропусна да коментира как смяната му се отразява на цените.

Според шефа на Асоциацията на производителите на екологична енергия не е проблем и планирането на производството на вятърна енергия, ако Националният институт по метеорология и хидрология в България започне да предоставя на енергийните фирми 24-часови прогнози за времето, които ще позволят на НЕК да запланира доставките на произведения ток. От НИМХ обаче в момента искали по 1000 лв. годишно за предоставяне на такива прогнози, каза Киряков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Eemhaven
    #19

    "Вятърните мощности у нас растат със 100 процента годишно"Отново идиотски сравнения. Като имаш 50 и направиш още 50 - ураааа, растеж със 100%.А като имаш 10000 и наравиш нови 1000, егати слабата работа - имаш само 10% ръст.Този начин на хвалене ми напомни вица за джогинга между Брежнев и Картър.Следкато Брежнев "изпуфтял" още на 10-я метър, на другия ден в "Правда" написали:Ние грабнахме сребърните медали, а те останаха едва предпоследни :-))))))))))))))

  2. Рони
    #18

    да изкупуваш "възобновяема" енергия на цена близо 3-пъти по-висока. Как ще се гарантира че няма да стават злоупотреби? И изобщо що за бизнес е това да си принуден да купуваш една стока далеч над пазарната и цена и след това да я продаваш по-евтино?

  3. 17
    #17

    Доколкото се разпростират беглите ми познания - това е така навсякъде...Мотиви - опазване на околната среди и поощряване на такива производители!17

  4. ХАХАХА!!!
    #16

    само заради гарантираното изкупуване на ел. енергията от тях. Че не са конкурентни на тези, които са измислили закона не им дреме.Може няколко ЕС депутата да имад дялове във фирмите, произвеждащи генераторите, та са озаконили увеличаването на доходите.

  5. global warming
    #15

    vav vatre6niq forum ima prostranna tema po vaprosa:http://www.mediapool.bg/phorum/viewtopic.php?t=4057parvite nqkolko stranici sa boza, ama posle stava seriozna

  6. AK 47
    #14

    грозни алчници

  7. n5h1
    #13

    слава богу че пропадна Джейлан ко4 анасънамъ холдинг!!

  8. кокош
    #12

    цялата тъпотия на НЕК идва от това,че се съгласи да измисли цени на ел.енергия от ВЕИ.Естествено е вече да бъде атакувана.Тяази електроенергия може да да се ползва за изпомпване на подпочвени води и събиране на същата в бракувани от други производства резервоари с цел по-често хигиенизиране на градските улици не с питейна вода, а такава добита от кладенци.чрез водоноски.В соц.време миеха улиците с водоноски.Пожарникарските коли също могат да се пълнят с такава вода,не не питейна. В софия -център

  9. vidial
    #11

    chista , vuzobnoviaema i udobna.v USA do predi 10 godini edin vetren generator davashe pechalba 25,000 dolara.sega tia e veroiatno 30-35,000 godishno.celata iztochna chetvurt na Bulgaria e podhodiashta za razpolagane i exploatirane na takiva generatori.iasno e ,che te shte sa dobavka kum AEC "Belene".nai dobria variant e dase prelicenzirat 3 i 4 generatori na "kozludui".taka shte ima 2 AEC i vuzobnoviaemite shte budat tehna dobavka.

  10. жоро
    #10

    Не мога да разбера как нещо безплатно като вятъра може да вдигне цената на елекричеството?Да не внасяме вятър от Русия???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.