Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

WWF стартира дарителска кампания за Спасителен мечешки отряд

0 коментара
WWF стартира дарителска кампания за Спасителен мечешки отряд

Дарителска кампания за спасяването на кафявите мечки в България от бракониери и конфликт при слизането им в населените места в търсене на храна, започва Глобалният екофонд (WWF). Ключово ще е създаването на Спасителен мечешки отряд, който ще премества животни, навлезли в селища и ще спасява пострадали екземпляри.

Акцията на природозащитниците е провокирана от тревожните данни на екоминистерството, според които единствената намаляваща популация на вида в Европа се намира у нас. В България за последните десет години числеността на кафявата мечка е намаляла почти наполовина, както никъде другаде в Европа.

"Кафявата мечка е включена като приоритетен вид в Червената книга на Република България. Тя е вписана и в Приоритетния списък с видове и Стриктно защитени видове към Закона за биологичното разнообразие, а незаконното ѝ убиване се третира като престъпление по Наказателния кодекс", каза изпълнителният директор на WWF България Веселина Кавръкова.

"Но това, уви, се оказва недостатъчно. Откроява се нуждата от по-добро прилагане на законодателството, по-добро местно управление и насочване на повече човешки капацитет, както и от по-добро разбиране на значението на биологичното разнообразие и дивата природа", посочва тя.

Една от основните идентифицирани заплахи за кафявата мечка в България е бракониерството – всяка година около 100 мечки стават жертва на бракониерство. Сред ключовите фактори за това е конфликтът между човека и мечката.

"Кафявите мечки са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Лесният достъп до източници на храна, дължащи се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата, е привлекателен за мечките", коментира експертът по мечките във WWF Костадин Вълчев. "Веднъж доближили се до населено място, мечките биват класифицирани като "проблемни". Това увеличава потенциала за конфликт между човек и мечка, както и риска от бракониерство", допълва той.

Затова WWF работи по създаването на експертна програма за стабилизиране популациите на мечките. Тя включва провеждането на задълбочено проучване на заплахите, пред които е изправен видът, както и предприемането на спешни мерки за превенция на конфликта между хора и мечки. Спасителния мечешки отряд е важна част от този план, по който Глобалният екофонд ще работи рамо до рамо с експертите от Сдружение за дива природа "Балкани" и ще разчита на техния дългогодишен опит в опазването на мечките.

Всеки може да се присъедини към инициативата и да помогне за опазването на този застрашен вид, като посети специалната страница на WWF wwf.bg/koleda и стане закрилник на мече, призовават от природозащитната организация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.