Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ядрената енергия става все по-малко конкурентна, според доклад на МААЕ

2 коментара
Ядрената енергия става все по-малко конкурентна, според доклад на МААЕ

Ядрената енергия става все по-малко и по-малко конкурентоспособна, което може да доведе до над 10-процентно намаление на световния парк от атомни реактори до 2030 година. Това сочи годишното проучване на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ), цитирано от ДПА, Франс прес и БТА в понеделник.

"Има опасност мощностите за производство на електричество от АЕЦ да намалеят в близките десетилетия, тъй като старите реактори биват спирани и секторът е изправен пред спад на конкурентоспособността", се казва в доклада.

Секторът е изправен пред ниските цени на природния газ и отражението на възобновяемите енергии върху цената на електричеството, като в същото време продължава да изпитва последиците от ядрената авария в АЕЦ "Фукушима" през 2011 година, признава МААЕ.

Много страни, сред които Германия и Швейцария, започнаха да излизат от атомната енергетика, а след ядрената катастрофа се увеличиха времето и цената за построяване на нови инсталации поради засилените норми за безопасност, отбелязва агенцията. Тя изтъква и трудностите за разгръщане на нови технологии от типа EPR (европейски реактор с вода под налягане).

В този контекст и в очакване да бъдат спрени значителен брой реактори до 2030 година и след това, ядреният капацитет на световния парк може да спадне с над 10 процента спрямо 392 гигавата (GW) в края на 2017 година, според най-неблагоприятната хипотеза.

При такъв сценарий ядреният парк в Европа и Северна Америка може да намалее с близо една трета до 2030 година.

В по-общ план новите прогнози предполагат ядрената енергия трудно да запази сегашното си място в световния енергиен микс, като мощностите могат да намалеят до 2.8 процента през 2050 година спрямо 5.7 на сто в момента.

МААЕ обаче не изключва в максималната си хипотеза увеличение на световните ядрени мощности с 30 на сто до 2030 година до 511 гигавата. Това обаче е с 45 гигавата по-малко в сравнение с очакванията на агенцията от преди година.

Ядрената енергия предизвиква голям интерес в развиващия се свят, по-специално в Азия, където страни като Китай и Индия се нуждаят от огромни количества електроенергия, подчертават авторите на проучването.

През 2016 година МААЕ прогнозираше световният атомен парк да достигне 600 гигавата инсталирани мощности през 2030 година.

В момента в света има 455 действащи атомни реактори с рекордна инсталирана мощност от 399.8 гигавата, според МААЕ. Те са произвели една десета от световното електричество миналата година и една трета от електроенергията, произведена при ниски въглеродни емисии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vidco91
    #2

    Такива "вредни" статистики трудно ще чуете, или видите, по радиата и телевизиите на другарите от БСП и Гражданите за евразийско развитие на България.

  2. безпартийна
    #1

    И на този фон, ние ще строим Белене с реактор от преди 30 години!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.