Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ядрената криза около Северна Корея се задълбочава

0 коментара

Северна Корея днес обяви, че се оттегля от международния Договор за неразпространение на ядреното оръжие, който осигурява контрол над ядрените технологии.

Едновременно с това Пхенян обаче заяви, че "на този етап" няма планове да разработва ядрено оръжие, съобщават световните агенции.

"Не можем повече да останем обвързани с договора и да позволим да се вършат посегателства срещу сигурността и достойнството на страната," се казва в правителствената декларация, разпространена от официалната агенция КЦТА.

"Въпреки че се оттегляме от договора, ние нямаме намерение да произвеждаме ядрено оръжие и нашата дейност в ядрената област на този етап ще бъде насочена само към мирни цели като производство на електроенергия."

В декларацията Пхенян отхвърля призива на Международната агенция по атомна енергия /МААЕ/ да приеме отново нейните инспектори и да разреши проверките на спрения през 1994 г. ядрен реактор в Йонбьон, способен да произвежда плутоний за военни цели. Искането на МААЕ е сериозно посегателство срещу суверенитета и достойнството на страната, се подчертава в документа.

Правителството на Корейската народнодемократична република обявява, че е "напълно свободно" от задълженията, поети със споразумението с МААЕ, се казва още в декларацията.

В нея Северна Корея обвинява МААЕ, че е американска марионетка, а към САЩ отправя обвинението, че се стремят да свалят нейната политическа система. "Оттеглянето е законна мярка за самозащита, предприета срещу американските действия за задушаване на КНДР", се казва в декларацията.

Оттеглянето от Договора за неразпространение на ядреното оръжие, подписан от КНДР през 1985 г., влиза в сила "автоматично и незабавно".В декларацията обаче е оставена отворена вратичка, тъй като в документа на Пхенян се припомня, че КНДР вече веднъж обяви, че излиза от договора - през периода на ядрената криза от 1993-1994 г., след което отмени решението си.

Като споменава този случай, севернокорейското правителство посочва в декларацията, че предприема стъпката за оттегляне именно сега, защото "САЩ едностранно изоставиха поетото задължение да прекратят заплахата с ядрено оръжие и да престанат със своята враждебност спрямо КНДР".

"Ако САЩ се откажат от враждебната си политика, целяща задушаване на КНДР, и спрат да я заплашват с ядрено оръжие, КНДР може да докаже, че не произвежда ядрено оръжие чрез отделни проверки между двете страни", заявява Пхенян в декларацията.

Сигнал, че Северна Корея може да преосмисли решението си да денонсира Договора за неразпространение на ядрените оръжия, в случай че САЩ възобновят доставките на течни горива за нейните топлинни електроцентрали, даде севернокорейски дипломат в Пекин, който направи изказване в такъв смисъл часове след огласяването на декларацията на Пхенян. Малко по-късно обаче друг севернокорейски дипломат опроверга заявлението на колегата си, като разви тезата, че между доставките на мазут и оттеглянето от Договора за неразпространение на ядрените оръжия няма нищо общо.

САЩ не са изненадани и продължават консултациите

Високопоставен американски представител днес заяви, че решението на Северна Корея да се оттегли от Договора за неразпространение на ядреното оръжие изобщо не е неочаквано, тъй като комунистическата държава и без това не го е спазвала, предаде Ройтер.

"Севернокорейците не спазваха договора и когато участваха в него", каза заместник-държавният секретар Джон Болтън. Той изтъкна, че САЩ нямат враждебни намерения към Северна Корея и припомни многократно изказаното от президента Буш желание "този въпрос да се реши с дипломатически и мирни средства".

Губернаторът на щата Ню Мексико Бил Ричардсън, който е и бивш постоянен представител на САЩ в ООН, снощи се срещна с двама висши служители на мисията на Северна Корея в ООН, съобщават АП и ИТАР-ТАСС. Според Ройтерс предполага се, че севернокорейските пратеници носят послание, свързани с кризата около ядрената програма на Пхенян.

За днес е насрочена втора среща на Ричардсън с пратениците на КНДР в световната организация.

В резиденцията си в Санта Фе губернаторът прие заместник-постоянния представител на Северна Корея Хан Сон Рел и първия секретар Мун Джон Сол. Състоя се тричасова работна вечеря. Разговорите бяха "сърдечни и откровени", заяви говорител на Ричардсън, цитиран от Ройтерс.

Според направени по-рано от Бил Ричардсън изявления, той се бил подготвил да каже на севернокорейските пратеници, че САЩ са съгласни да дадат писмени уверения, че не възнамеряват да нападат КНДР, съобщава ИТАР-ТАСС. Агенцията се позовава на източници, близки до Държавния департамент. "Представители на правителството заявиха, че изцяло поддържат тези усилия. Поддържам с тях контакт и искам да помогна на своята страна", цитира ИТАР-ТАСС думите на Ричардсън.

САЩ нямат дипломатически отношения с КНДР, припомнят агенциите. Затова Вашингтон трябваше да издаде специално разрешение за пътуването на двамата севернокорейски представители извън Ню Йорк.

Корея заплашва, че евентуална война може да прерасне в Трета световна

Северна Корея днес предупреди САЩ, че "евентуална нова корейска война в крайна сметка ще доведе до трета световна война" и заяви, че ще спечели военна битка с американския враг, предаде Асошиейтед прес.
Пламенните тиради, които не са нещо необичайно за севернокорейските информационни средства, се съдържат във вестникарска статия, разпространена от агенция КЦТА. Няколко часа по-рано Северна Корея съобщи, че се оттегля от Договора за неразпространение на ядреното оръжие - решение, което обявява за втори път за по-малко от десетилетие, припомня АП.

"Ако избухне война на Корейския полуостров, където се преплитат военните и стратегическите интереси на съседните големи страни, те ще се окажат въвлечени в нея, независимо дали искат или не", посочва още вестникът.

Наблюдатели, цитирани от Ройтерс, смятат, че обеднялата Северна Корея винаги засилва яростната реторика, когато иска да получи някакви отстъпки от Запада. Техните коментари бяха направени по-рано днес по повод решението на Пхенян за оттегляне от договора за ядрените оръжия. "Северна Корея винаги прибягва до най-истеричния тон точно преди да сключи някакво споразумение", е посочил за агенцията специалист по района.

Реакциите по света

Перспективата за оттегляне на Пхенян от Договора за неразпространение на ядрените оръжия предизвика единодушна тревога по света.

Най-близкият съюзник на Северна Корея - Китай, изрази загриженост от решението на Пхенян да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрените оръжия, предаде Ройтерс.

Пекин обаче не поиска от своята съседка да отмени това решение, въпреки че обеща да работи за мирно уреждане на кризата около ядрените амбиции на Северна Корея. В изявление на външното министерство на Китай, поместено в уеб-сайта му, се казва по-конкретно: "Договорът е от голямо значение за предотвратяването на разпространението на ядрени оръжия и за гарантиране на международния мир и сигурност. Надяваме се универсалността на този договор да бъде запазена и ще работим за мирно решение на въпроса за ядрената програма на Северна Корея."

Японският премиер Джуничиро Коидзуми, чиято страна може да се окаже пряко заплашена от евентуална ядрена програма на Пхенян призова днес Северна Корея да се откаже от решениeто си.

В изявление пред журналисти в началото на посещението си в Русия Коидзуми изрази сериозната тревога на Япония от севернокорейското решение.

"Чрез общи действия със САЩ, Южна Корея и други засегнати страни и в сътрудничество с Международната агенция за атомна енергия нашата страна ще поиска от Северна Корея да се откаже от решението си", заяви Коидзуми. Той добави, че ще постави въпроса пред руския президент Владимир Путин, с когото ще има двучасова среща по-късно през деня.

Русия също изрази дълбоко безпокойствие от съобщенията за намерението на КНДР да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрено оръжие, се казва в декларация на руското външно министерство, цитирана от ИТАР-ТАСС.

В същото време руската страна изразява надежда, че Пхенян ще се вслуша в единодушното мнение на международната общност, на своите съседи и партньори и ще изпълнява поетите международни ангажименти за неразпространение на ядрено оръжие.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана прикани Северна Корея да се откаже от решението си да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрените оръжия, предаде АФП.

Настоятелно приканвам властите в Пхенян да преосмислят решението си и да потвърдят ангажимента си към неразпространението на ядрените оръжия на Корейския полуостров, заяви Солана в комюнике.

По-рано говорителка на еврокомисаря по външните отношения Крис Патън определи решението на Северна Корея като "извънредно тревожно".

Франция осъжда решението на Северна Корея да излезе от Договора за неразпространение на ядрено оръжие и смята, че то ще има сериозни последици. Това заяви пред журналисти френският външен министър Доминик дьо Вилпен, който е на посещение в Китай.

След днешното извънредно заседание на южнокорейския Съвет за сигурност Сеул призова Пхенян да отмени решението си, съобщи Асошиейтед прес.

Австралия обяви, че идната седмица ще изпрати високопоставена делегация в Северна Корея, за да помогне за намиране на изход от кризата, предаде Ройтерс. Австралийският външен министър Александър Даунър посочил, че Канбера иска да чуе мнението на Пхенян, но и да изрази пред него нарастващото безпокойство на международната общност.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.