Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ядреното споразумение с Иран: Победа на дипломацията, не на оръжията

2 коментара
Ядреното споразумение с Иран: Победа на дипломацията, не на оръжията

Финализираната във Виена сделка с Иран за ядрената му програма е победа за търпеливата дипломация, след като от десет години САЩ и Техеран бяха на ръба на войната заради ширещите се подозрения, че Ислямската република тайно се опитва да произведе бомба. Сега те разрешиха противоречията си не с оръжие, а чрез усърдни преговори. Такъв е основният преобладаващ мотив в коментарите на световната преса за сключеното вчера споразумение.

Най-новата история подчертава мащаба на случилото се в австрийската столица. Това бе триумф не на политиците, избиращи военните решения, а на дипломатите и прагматиците, работили последователно и упорито върху подробностите в сделка, която гарантира мирен компромис и е насърчаващ успех в стремежа на света да спре разпространението на ядреното оръжие, посочва в редакционна статия британският в. "Гардиън".

Споразумението дава на Иран шанс да излезе от изолация и да гради нови отношения със Запада. Това ще е положително както за иранския народ, така и за Запада, тъй като е възможност за по-силна ангажираност - чрез търговия, инвестиции и туризъм или в преговори по регионални проблеми. Сега Иран има шанс да играе различна, по-градивна роля в Близкия изток, както и по отношение на източните си съседи като Афганистан. Президентът Рохани ще има по-силни позиции в битките си с иранските хардлайнери, контролиращи онова, което е останало от репресивния режим. Сега той би трябвало да лансира реформи в страната, слагайки край на арестите на опозиционни лидери, посочва вестникът.

За САЩ и Иран ядрената сделка е поредица от трудни компромиси

Ядреното споразумение с Иран изискваше поредица от трудни компромиси за световните сили и Техеран, пише в сряда агенция Асошиейтед прес.

За президента Барак Обама то означаваше да отстъпи от исканията Техеран да спре почти цялото обогатяване на материал, който може да бъде използван за създаване на бомба, и да затвори подземно съоръжение, което е потенциално неуязвимо за въздушно нападение. То също така означаваше да бъдат изоставени обещанията за осигуряване на проверки "по всяко време, на всяко място" и това Иран напълно да отговори на въпросите, свързани с минала оръжейна дейност. Още

Подписаното във Виена споразумение е несъвършено - САЩ и съюзниците им трябва да останат бдителни към слабите му страни, но предвид алтернативите - война или нови санкции - сключването на пакт беше най-добрият изход. А и във време на дълбоки сътресения в Близкия изток, то отправя важното послание, че две страни с враждебни отношения са способни да се споразумеят, Коментира "Файненшъл таймс".

Окончателното споразумение между Иран и световните сили постигна това, което нито политическото позьорство, нито неясно формулираните заплахи с военни действия успяха. То налага строги, контролируеми граници на капацитета на Иран да разработи ядрено оръжие през следващите 10-15 години и е вероятно един от най-важните договори в най-новата история на дипломацията, тъй като не само може да попречи на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие, но и да промени политиката в Близкия изток, пише в редакционна статия "Ню Йорк таймс".

Скептичната гледна точка

В редица издания обаче намира място и скептичното гледна точка към постигнатото във вторник споразумение.

Забравете за наследството на Обама и всички технически глупости в споразумението от 80 страници (100 на фарси), тъй като Иран сега е на път да си върне ролята на покойния шах и да стане Полицая на Персийския залив. Близкоизточните сеизмолози трябва да се готвят за земетресение, предупреждава британският "Индипендънт".

"Ще се възцари ли мир? Не и с това калпаво споразумение", е заглавието на в. "Дейли телеграф". След повече от десетилетие на интензивни преговори с Техеран, все още изобщо не знаем дали Иран наистина се опитва да създаде атомна бомба, отбелязва всекидневникът. Трябва само да погледнете грейналите в усмивка лица на иранския преговорен екип, за да разберете кой е безспорният победител в продължителните преговори за иранската ядрена програма. Иранците отдавна имат репутацията на лукави преговарящи, но изходът от маратона, завършил във Виена с фанфари и взаимни поздравления, надмина и най-смелите им очаквания, пише британското издание.

Обама: Нямаше да постигнем това, ако не беше желанието на Русия

Не ме съдете по това дали договореното с Иран споразумение ще промени Иран, ще сложи край на иранското агресивно поведение към някои от неговите арабски съседи или ще доведе до намаляване на напрежението между шиити и сунити. Съдете ме по едно нещо - дали това споразумение пречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие в идните 10 години. Това казва американският президент Барак Обама в интервю за в. "Ню Йорк таймс".

МААЕ - очите и ушите на международната общност в Иран

В Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) го наричат "тъмницата". Става въпрос за претъпкано помещение, скрито в сутерена на международната агенция във Виена, в което се намира техниката, използвана от инспекторите при проверките дали страните спазват ядрените си задължения, пише в сряда агенция Франс прес.

Тук са складирани най-модерни уреди, с които служителите на агенцията на ООН ще проверяват дали Иран изпълнява ангажиментите си по силата на историческото споразумение, сключено с големите сили вчера във Виена. Още

Ние не оценяваме тази сделка по това дали тя променя режима в Иран. Ние не я оценяваме по това дали чрез нея ние разрешаваме всеки един проблем, който може да бъде проследен обратно до Иран, по това дали ние елиминираме всичките порочни дейности на Иран по света. Ние оценяваме тази сделка по това, че Иран няма да се сдобие с ядрено оръжие, казва Обама и допълва, че това споразумение е окончателният път, по който Иран няма да се сдоби с ядрено оръжие.

Президентът подчертава, че тази цел е била постигната с пълното сътрудничество на международната общност и без необходимостта да се започва нова война в Близкия изток, посочва Обама. Той допълва, че САЩ са успели да обединят международната общност около режима от санкции срещу Иран, който в крайна сметка е накарал иранците да седнат на масата на преговорите.

В интервюто Обама признава, че Русия и Владимир Путин са помогнали за постигане на споразумението. Честно да ви кажа не бях сигурен, че предвид силните различия, които имаме с Русия точно сега заради Украйна, Русия щеше да ни подкрепи. Но Путин и руското правителство разграничиха двата въпроса по начин, който ме изненада и ние нямаше да постигнем това споразумение, ако не беше желанието на Русия да остане до нас и останалите от шесторката в настояването за силна сделка с Иран.

Обама признава, че е бил насърчен от факта, че преди няколко седмици Путин му е позвънил и е започнал разговора за Сирия. Мисля, че руснаците си дават сметка, че режимът на Асад губи контрола върху по-големи територии в Сирия и че перспективите сунитските джихадистите да поемат контрола и да изкоренят сирийския режим става все по-голяма заплаха с всеки ден. Това ни дава възможност за сериозни разговори с руснаците, казва Обама.

Притесненията на Израел са напразни

Относно притесненията на Израел и американските съюзници в Персийския залив Обама припомня, че САЩ работят по споразумения в областта на сигурността, които ще им дадат допълнителни гаранции за сигурност. Обама признава, че е опитал да обясни на противници на сделката с Иран, в това число и на израелския премиер Нетаняху, че в случай на отсъствие на такова споразумение поддържането на санкции срещу Иран е щяло да бъде трудно, предвид, факта, че не само Иран плаща цената на тези санкции, но и страни, като Китай, Япония, Южна Корея, Индия, и почти всеки вносител на петрол по света, който е имал преди това договори с Иран. На тези страни санкциите са коствали милиарди долари, припомня Обама.

В интервюто той посочва, че споразумението като цяло предоставя историческа възможност на иранския народ да направи решителни стъпки към по-конструктивни връзки със световна общност. Истината е, че Иран ще бъде и трябва да бъде регионална сила. Иран е голяма и модерна страна в региона. На иранците не им е нужно да предизвикват враждебността и противопоставянето на техните съседи чрез поведението си. Не е е необходимо за иранците да бъдат велики като критикуват Израел, или заплашват Израел, или отричат Холокоста, или се впускат в антисемитски дейности, казва Обама.

Времето ще покаже дали иранският народ има достатъчно влияние да предизвика фундаментална промяна в начина, по който неговите лидери мислят по тези въпроси, казва президентът на САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. andrei
    #2

    До Наминаващ: цената на петрола ще пада в резултат на споразумението, а това е лоша новина за Русия.Не мина и номерът на Русия да прокара вдигане на оръжейното ембарго за Иран, за да може да го въоръжава и така да компенсира загубите си от понижаване цената на петрола.Освен това руската пропаганда за "лошите американци" и каканиженето на техните тролове по форумите се обезсмисля.Споразумение с Куба, споразумение с Иран, това не е малко за финал на един президент.

  2. Наминаващ
    #1

    Кой е бил прав ще видим след време. Дано не е на много висока цена. По начина, по който се приема споразумението от двете страни повече съм склонен да вярвам на скептиците. Да му дават на Кери най-после Нобеловата награда за мир, че да мирясва и да не направи и друга беля, "решавайки" още някой конфликт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.