Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Япония почете жертвите на аварията в АЕЦ "Фукушима"

Държавата е платила близо 200 млрд. долара за отстраняване на щетите от частната ядрена мощност

0 коментара
Япония почете жертвите на аварията в АЕЦ "Фукушима"

Под звън на камбани и вой на сирени, в понеделник хората в Япония запазиха минута мълчание по повод осмата годишнина от силното земетресение, опустошителното цунами и последвалата авария в ядрена електроцентрала "Фукушима1", както и в памет на над 20-те хиляди загинали и изчезнали, предаде Ройтерс.

На 11 март 2011 г. трус с магнитуд 9 по Рихтер северно от Токио предизвика колосално цунами, което погълна обширна част от тихоокеанското крайбрежие на островната държава и причини най-големия ядрен инцидент в историята след този в Чернобилската АЕЦ.

Природната стихия предизвика авария в атомната електроцентрала "Фукушима 1", от която изтече радиация. Разходите по обеззаразяването на пострадалите зони и изплащането на обезщетения вече възлизат на около 21.5 трилиона йени (193.3 милиарда щатски долара). Това е двойно повече от прогнозираната през 2013 г сума за отстраняването на щетите

На възпоменателна церемония в Токио премиерът Шиндзо Абе съобщи, че 14 хиляди човека от евакуираните и днес живеят в неудобство във временни жилища. Той обеща правителството да продължи да оказва помощ и "да ускори възстановяването".

Отделно ще се наливат огромни суми, за да продължат дейностите по откриване и обезопасяване на разтопеното гориво в засегнатите три реактора. След като горивото бъде намерено, над 40 години ще отнеме обезопасяването му, посочват от организацията "За Земята".

Тя припомня, че частният оператор на АЕЦ "Фукушима 1" TEПКО (Tokyo Electric Power Company) участва с едва 8 милиарда долара в дейностите по отстраняване на последиците от аварията.

В края на 2018 г. японските прокурори поискаха ръководителите на TEПКО да получат петгодишни присъди лишаване от свобода за това, че не са предприели мерки за предотвратяване на катастрофалната авария в атомната електроцентрала във Фукушима.

Шефовете на компанията не се признават за виновни по обвинения в професионална небрежност, водеща до смърт и нараняване. Те твърдят, че не биха могли да очакват цунамито, предизвикало катастрофалния срив, и че дори ако са предприели превантивни мерки, те не биха били достатъчни за предотвратяване на бедствието.

Междувременно продължават да се откриват нови източници на радиация на неочаквани места на стотици километри от централата. Проучването на подземните пътища на натрупване и отделяне на радиоактивните замърсители след ядрената авария доведе до тези обезпокоителни разкрития, посочват от "За Земята".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.