Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Япония: Старт на предизборната кампания за наследник на Шиндзо Абе

0 коментара
Йошихиде Суга

Управляващата в Япония Либерално-демократическа партия (ЛДП) започна официално вътрешнопартийната си кампания за избиране на наследник на премиера Шиндзо Абе, подал оставка по здравословни причини. Несъмнен фаворит за поста е Йошихиде Суга, досегашната дясна ръка на Абе.

Суга, който в момента е главен секретар на правителството, вече си осигури подкрепата на водещите фракции в ЛДП, която ще избере на 14 септември следващия си председател.

71-годишният син на земеделец не е единственият участник в надпреварата: Шигеру Ишиба, бивш министър на отбраната, и Фумио Кишида, високопоставен представител на ЛДП, също издигнаха кандидатурите си за председателския пост.

Победителят във вътрешнопартийното гласуване почти сигурно ще спечели предстоящото на 16 септември гласуване в парламента, в който ЛДП разполага със сериозно мнозинство, и ще стане премиер на страната.

Надпреварата за поста на 65-годишния Абе започна в края на август, когато изненадващо обяви, че планира да се оттегли по здравословни причини, след като подобри рекорда за най-дълго управлявал японски премиер.

Ситуацията поражда спекулации, че е възможно следващият лидер да обяви предсрочни парламентарни избори, за да получи мандат от обществото и да парира възраженията на част от все още разединената опозиция.

Няколко опозиционни партии опитват да се прегрупират и да създадат по-силен противовес на управляващите консерватори.

Тежки задачи

Днес тримата кандидати на ЛДП се регистрираха официално за участие във вътрешните избори, след което направиха изявления.

Суга представи кандидатурата си като начин да се избегне изпадането в "политически вакуум" след оттеглянето на Абе. Той заяви, че ако бъде избран, ще съсредоточи действията си върху ограничаването на разпространението на коронавируса, докато възстановява японската икономика, която е в рецесия.

Ишиба, от своя страна, изрази желание за "голямо започване начисто" и по-конкретно изрази намерение да постави под въпрос "твърде голямата концентрация" на Япония върху столицата Токио и каза, че ще вложи всички сили в съживяването на регионите.

Според Кишида мерките за предотвратяване на разпространението на коронавируса и за подпомагане на икономическата дейност не могат да бъдат разделяни.

В случай на победа, "бих станал лидер, който не се стреми да блести, а да накара всеки член на своя екип да блести", добави той.

По време на кратката кампания ще се проведат и два публични дебата, макар че в изборите имат право да гласуват само 535 души: депутатите на ЛДП в парламента и представителите на партията в 47-те префектури на страната.

Идеята за по-широко гласуване с участието на всички членове на партията беше бързо отхвърлена. Представителите на ЛДП сметнаха, че организирането на подобни избори изисква прекалено много време в момент, когато се изискват бързи решения.

Следващият премиер ще се изправи пред трудни задачи - от коронавирусната пандемия, през организирането на отложените за догодина Олимпийски игри Токио 2020 г. до икономическия спад.

Обединяваща фигура

Ишиба е 63-годишен бивш банкер, експерт по военните въпроси. Той е популярен сред избирателите и социологическите проучвания редовно го поставяха начело по популярност преди оставката на Абе.

Но в ЛДП, където той е един от малцината, открито критикуващи постиженията на Абе, някои все още гледат на него с подозрение и не са му простили, че през 90-те години за известно време напусна партията.

Дълго време се смяташе, че Кишида, също 63-годишен, е естественият наследник на Абе, но изглежда, че неотдавна той е изпаднал в немилост. Самият Абе отказа да подкрепи публично някого от кандидатите.

Доскоро Суга отричаше да има амбиции за поста. Син на фермер от северната част на Япония, кариерата му изпъква в ЛДП, където преобладават представители на големи политически семейства.

Депутат на ЛДП от 1996 г., Суга стана най-близкият съветник на Абе, говорител на воденото от него правителство и обединяващо звено между министерствата и администрацията.

Смята се, че той е в състояние да подчини огромната японска бюрокрация на волята на правителството, но е бил критикуван заради понякога обтегнатите си отношения с медиите. Критиците му го упрекват, че систематично избягва да отговаря на чувствителни въпроси.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.