Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Яростна борба в бразилския парламент за импийчмънт на президентката Дилма Русеф

0 коментара
Яростна борба в бразилския парламент за импийчмънт на президентката Дилма Русеф

Глас по глас, депутат по депутат, яростната парламентарна окопна война около въпроса за отстраняването на лявата бразилска президентка Дилма Русеф навлиза днес в решаваща фаза, пише агенция Франс прес във вторник.

Снощи парламентарна комисия одобри с 38 срещу 27 гласа необвързващ доклад, в който се препоръчва на депутатите да гласуват за продължаване на процедурата по импийчмънт пред Сената, след 11 часа бурни дебати.

Сега топката е в лагера на долната камара на парламента, която от петък ще заседава на пленарна сесия в крайно напрегната обстановка, за да реши съдбата на непопулярната лидерка, обвинена от опозицията в подправяне на състоянието на държавната хазна. Дясната опозиция ще трябва да успее да събере две трети от гласовете на депутатите (342 от 513), за да продължи процедурата в Сената, в противен случай тя ще бъде окончателно анулирана.

Ако процедурата премине този етап, Сенатът ще трябва да одобри с обикновено мнозинство повдигането на обвинение срещу президентката, която в такъв случай ще бъде отстранена от длъжност за максимален срок от 180 дни в очакване на окончателно гласуване за импийчмънта ѝ, за който са нужни гласовете на две трети от сенаторите.

Засегнати, не потопени

Снощи президентският лагер потърси поводи за надежда в неблагоприятното гласуване на специалната комисия, представляваща баланса на силите в Камарата на депутатите.

"Резултатът отговаря на очакванията ни. Получихме 41,5 процента срещу импийчмънта в комисията, което при проекция върху цялата Камара на депутатите би трябвало да ни гарантира 213 гласа", коментира началникът на канцеларията на Дилма Русеф Жакис Вагнер. Достатъчно, за да бъде обезвредена бомбата на импийчмънта.

С наближаването на развръзката страстите се нажежават, а бразилците са разделени на два яростно враждебни лагера. И то до степен властите да монтират високи метални прегради пред Камарата на депутатите, в очакване на уикенда, за да разделят жълто-зелените привърженици на импийчмънта от червените борци срещу пуча.

Поддръжниците на отстраняването на Русеф, повечето от които са представители на образованата средна класа, обвиняват президентката, че е разорила Бразилия чрез манипулиране на държавния бюджет, за да бъде преизбрана и да прикрие мащабите на рецесията.

Наелектризирани от скандала с "Петробраз", който е опустошителен за управляващата коалиция начело с Партията на трудещите се, те заклеймяват кабинета като "най-корумпираното правителство в историята" на Бразилия.

Срещу тях левицата осъжда "институционалния преврат" на "буржоазните елити". "Пучисти!", скандираха снощи левите депутати в парламентарната комисия в лицата на колегите си от десницата. "Дилма вън!", "Партията на трудещите се вън!", крещяха в отговор техните колеги преди да запеят националния химн с пълно гърло.

Бившият президент Луиз Инасиу Лула да Силва (2003-2010 г.), който е политически наставник на Русеф, се бори по целия фронт в опит да я спаси.

Лула командос

Лула е заподозрян в корупция в скандала "Петробраз" и назначаването му в правителството в средата на март е блокирано от съд в очакване на окончателно решение на Върховния федерален съд, вероятно на 20 април.

Това обаче не го спира да преговаря активно в хотел в столицата Бразилия. Той се опитва да убеди депутати от по-малки десноцентристки партии да гласуват против импийчмънта с обещания за министерства и стотици постове за близките им в огромната правителствена машина.

Преговарящ през деня, но и пламенен оратор вечерта, като в понеделник, когато подгря страстите на демонстрация на творци срещу "кадифения преврат", организирана от певеца и писател Чико Буарке.

"Тези пучисти трябва да си спомнят, че съм губил няколко пъти на избори от 1989 г. и никога не съм се оплаквал. Сега беше достатъчно да печелим от 2002 до 2014 г., за да покаже бразилският елит истинското си лице!", каза бившият синдикален лидер.

Гафът на Темер

"Вече година и четири месеца не дават мира на президентката Русеф, не ѝ дават да управлява. На тях казвам: "Вземете пример от Лула", научете се да чакате!", добави той.

В случай на отстраняване на Русеф, и. д. президент до края на мандата ѝ през 2018 г. ще стане 75-годишният вицепрезидент Мишел Темер, апаратчик, който е почти толкова непопулярен колкото и тя.

Темер е лидер на голямата центристка партия Бразилско демократично движение, която неотдавна напусна шумно управляващата коалиция. Вчера той допусна невероятен гаф, който му спечели прякора "най-голям предател в историята на Бразилия" от ляв депутат. Темер призна, че е изпратил неволно от мобилния си телефон "обединителна реч", която записал в очакване на деня, когато ще заеме мястото на Русеф.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.