Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ястребите" в Русия могат да станат по-дръзки

121 коментара

Вашингтон се надява, че отказвайки се от системата за противоракетна отбрана (ПРО) в Източна Европа, ще получи съдействието на Русия по всички въпроси - от ядреното разоръжаване до ядрените амбиции на Иран и Северна Корея. Но дали Москва ще спази своята част от сделката?

Решението на САЩ да се откажат от системата  премахва най-голямото препятствие пред отношенията между бившите суперсили и в Кремъл то ще бъде посрещнато като голяма победа.

Руските лидери категорично се противопоставяха на противоракетния щит, защото според тях той щял да наруши сигурността в региона, тъй като може да бъде използван срещу ядрения арсенал на Москва.

Игнорирайки уверенията на Вашингтон, че системата не е насочена срещу Русия, миналата година президентът Дмитрий Медведев заплаши, че ще разположи ракетни комплекси в един от руските анклави до Полша.

Сега, когато проектът мина на заден план, двете страни вярват, че договорът за съкращаването на ядрените арсенали може да бъде подписан тази година. Москва вече позволи на САЩ да пренасят военни товари за Афганистан през руска територия.

Отказът от плана в първоначалния му вид обаче може да има непредвидени последствия в бившия съветски блок.

Дипломацията на Кремъл като цяло разчита на твърдата сила. Така беше по време на петдневната руско-грузинска война от август 2008 г. за сепаратистките региони Абхазия и Южна Осетия, така беше и по време на газовата война с Украйна в началото на годината.

Визията на Запада за споразумения, при които и двете страни печелят, и ентусиазмът на Обама за модерно световно партньорство през 21-ви век не са част от речника на Кремъл. Някои дипломати в Русия казват, че хардлайнерите в Москва могат да изтълкуват отказа на САЩ от щита като проява на слабост. Вместо да последват примера на Вашингтон, те могат да се опитат да увеличат влиянието на Русия в бившия съветски блок.

Украйна, Грузия и други противници на Кремъл в посткомунистическото пространство може да станат първите, които ще усетят последствията на гърба си. Полша и Чехия също се изнервят. Промените идват в деликатен за Варшава момент и съвпадат със 70-ата годишнина от съветската инвазия в Източна Полша.

Анализаторите са особено загрижени за Украйна, която очаква президентски избори през януари 2010 г. По-голямата част от износа на руски газ преминава през територията на страната, която гледа с неохота на руската военноморска база на черноморския си бряг. Русия вече разкритикува Киев за "антируската" му позиция и отказа да комуникира с президента Виктор Юшченко. Всичко това напомня за тактиката на Кремъл към Грузия преди миналогодишната война.

Дипломатите смятат Кримския полуостров за потенциално огнище на конфликт. Полуостровът беше част от територията на Русия до 50-те и в момента там е разположена най-голямата военноморска база на руския Черноморски флот. Съществуват сериозни притеснения. Един западен пратеник в Москва заяви в личен разговор, че шансовете за руска военна интервенция на полуострова през следващата година са 50 на 50.

Грузия също може да подпали искрата. Москва не крие разочарованието си, че грузинският президент Михаил Саакашвили продължава да е на власт, въпреки месеците на опозиционни протести и поражението, което претърпя през август 2008 г. Но руските войници и военната техника в Южна Осетия, само на 100 км. от Тбилиси, оставят силна възможност на Москва да разчисти сметките си с Грузия, ако поиска.

Промяната в позицията на САЩ тревожи някои от прозападно настроените страни в бившия съветски блок. Бившите комунистически държави вече забелязаха, че безусловната подкрепа, с която се ползваха по времето на Джордж У. Буш, и рязката му реторика срещу Русия бяха заменени с по-прагматичен и помирителен подход.

През юли видни фигури от Централна и Източна Европа призоваха в отворено писмо Обама да не се влияе от възраженията на Русия във връзка със противоракетния щит.

Промяната по въпроса за системата обаче е важно условие за "рестарта" на отношенията с Русия, който президентът Обама обяви на първата си визита в Москва през юли. По време на посещението си Обама всячески възхваляваше Медведев и прекара цели осем часа с него, докато на Владимир Путин отдели само два. Преди да замине за Москва, Обама разкритикува Путин, определяйки го като човек, който "с единия крак е в миналото", и така го постави в неблагоприятна светлина спрямо Медведев.

Промяната в плана за ПРО е поредното усилие на Обама да привлече така нареченото от Вашингтон по-либерално и по-приятелски настроено крило в руското управление в лицето на президента Медведев.

Хардлайнерите обаче все повече взимат превес в Москва, а Путин дори говори открито за намеренията си да се върне на президентския пост през 2012 г. При това положение засега не е ясно дали следващите ходове на Русия ще бъдат такива, каквито иска Обама.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

121 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #122

    част от сделката. Те са зад океана. Там ще съсредоточат усилията и средствата си за отбрана. Европейците ще трябва да поемат своите отговорности по въпроса. И плащанията...

  2. rash
    #121

    Отказа от системата за противоракетна отбрана в Източна Европа е лоша новина на България. Със сигурност сега руснаците ще бъдат по- настоятелни в своята нездрава политика в бившите комунистически държави. За България това значи, натиск и извиване на ръце най-вече в енергийните проекти, които не са изгодни и не защитават интересите за държавата.

  3. chitatel
    #120

    Mina vremeto kogato USA biaha svetoven "jandarm". Alchnostta i arogantnostta podkopaha amerikanskata ikonomika i sega Shtatite se boriat za oceliavane. USA nikoga poveche niama da sa tova koeto biaha. Tvurde mnogo cerni i latino imat, a puk Wall Street kradat kato za posledno...

  4. Kotaraka
    #119

    Mnogo im se iska da napadnat i Iran tezi izrodi. I posle pak da si prodyljat s planowete za swetowno gospodstwo. Dano Rusnacite ne se prechupat zashtoto towa e samo taktichesko otstyplenie, do sledwashtata faza.Preporychwam da si namerite "The Grand Chessboard" ot Zbigniew Brzezinski. Ste wi stane iasno wsichko.

  5. Kotaraka
    #118

    Ne se zanimawaj s rusnacite. Te shte se oprawiat. Kakyw ti e komentara za syobstenieto na Charlie ?

  6. ГТ
    #117

    Страна с 2 пъти по-голям съвкупен обществен продукт, отколкото Германия и Япония, взети заедно, може да издържи дори на безумията на Обама. А след Обама - пак ще ви се набиват канчетата. А може и по-рано.

  7. Kotaraka
    #116

    Iskam niakoi da komentira syobshtenieto na Charlie i zashto Obama mylchi kato gyz? Iskam da wi chuia? Mnogo wnimatelno go slushaite kakwo gowori Charlie. I toi li e komunist? Naj-skypo plateniat aktior w TV-to w momenta.

  8. Leoparda
    #115

    много си им набрал на американците ама и ти не знаеш защо. Не знам как четеш на Бжежински книгите, но явно нищо не ти е ясно.

  9. d-r
    #114

    Ama kat gledam nikoj ne e zaminal na iztok.Naprotiv, ot izvestno vreme sum v edna zapadna stolica i ruski govor se 4uva navsjakade, kakto i dosta bulgarski

  10. Kotaraka
    #113

    Ti izobshto chetesh li?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.