Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Йемен е заплашен от разпадане, Югът отхвърля управлението на шиитска група

0 коментара

Веднага след като президентът на Йемен Абд Рабу Мансур Хади подаде оставка, крехката политическа структура на неговата страна започна да се разпада, пише в понеделник агенция Ройтерс.

Провинциите в тази държава, която едва успяваше да запази целостта си благодарение на сложна мрежа от племенни и религиозни съюзи, заявиха, че няма да се подчиняват на военните команди от Сана, след като съюзената с Иран група на хусите миналата седмица обсади дома и двореца на Хади.

Фрагментацията на Йемен предизвика опасения от евентуална "сомализация" на държавата, подложена на нова бунтовническа кампания на Ал Каида и съсед на най-големия износител на петрол - Саудитска Арабия.

За Вашингтон евентуалното разпадане на страната означава, че по-трудно ще осъществява стратегията за борба с тероризма срещу заговорниците от Ал Каида, които извършиха нападения срещу Йемен и съюзниците му от Саудитска Арабия и поеха отговорност за нападенията от 7 януари срещу "Шарли ебдо" в Париж.

Благодарение на Хади, който подкрепя американските удари с безпилотни самолети срещу Ал Каида, Йемен се превърна във водещ съюзник на САЩ в борбата срещу ислямисткия екстремизъм.

За съседите на Йемен, особено за Саудитска Арабия, възходът на хусите символизира поредната паднала плочка в доминото от столици, където на власт идват съюзници на регионалния ѝ съперник Иран - наред с Дамаск, Бейрут и Багдад.

Бойците на хусите - военизирани сили, произлизащи от шиитско малцинство, което до 1962 г., управлява хилядолетно кралство в планините на Йемен, завзеха столицата Сана през септември. Те съумяваха да съжителстват с Хади до миналата седмица, когато техните бойци сразиха охраната на президента и се разположиха пред дома му. Но макар че държавният глава подписа споразумение, в което отстъпи пред много от исканията на хусите, опитът да се уреди кризата не се увенча с успех и скоро след това той неочаквано подаде оставка.

Гневни и уплашени

Този негов ход предизвика верижна реакция от другите провинции, включително от онези, в които са разположени мощни армейски дивизии. Те се разграничиха от столицата, където контролът поне привидно е в ръцете на хусите, макар че и те нямат ясна идея как да управляват.

"Хората са гневни, хората са уплашени. Най-лошото е, че може да избухне гражданска война", каза дипломатически източник. "Цари хаос", посочи друг дипломат.

В южния град Аден, който някога бе столица на марксистката държава Южен Йемен, местният комитет за сигурност заяви, че повече няма да се подчинява на заповеди от столицата Сана.

Северът и Югът на Йемен се обединиха през 1990 г., но четири години по-късно избухна гражданска война, в която тогавашният президент Али Абдула Салех срази южните отцепници и съумя да съхрани съюза.

Сега най-различни водачи на тлеещото сепаратистко движение обявиха, че се отделят. Никой не говори от името на целия южен регион, включващ осем провинции, а това на свой ред буди опасения за евентуални нови боеве по места сред самите южняци.

"Отхвърляме преврата"

В Аден местни групи издигнаха флага на Юга над местна армейска сграда. В Мукала, столицата на провинция Хадрамаут, навсякъде изникнаха милиции. В Атек, столица на размирната провинция Шабуа, съвместни патрули на отцепническа група и тамошните сили за сигурност, поеха грижа за опазване на сигурността, се казва в съобщения на местни медии.

В богатата на петрол източна провинция Маариб, която през последните месеци стана гореща точка между хусите и сунитски племена, политици и хора от силите за сигурност заклеймиха събитията от 19 януари като преврат и също заявиха, че повече няма да се подчиняват на заповедите на Сана.

В /провинциите/ Таиз и Иб хиляди протестиращи срещу хусите също излязоха по улиците. "Отхвърляме преврата", казаха те на уличните демонстрации, които приличаха на празнично веселие и напомниха за митингите от "Арабската пролет" през 2011 г., свалили от власт дългогодишния предшественик на Хади - Салех.

Междуфракционни битки е възможно да избухнат дори и в Сана, имайки предвид, че армията е разкъсана във верността си между сваления Салех от една страна и заповедите на хусите от друга.

По нищо не личи обаче създалият се политически вакуум да отслабва. Парламентът отложи за неопределено време заседанието за произнасяне по оставката на Хади, а на този фон зад кулисите продължиха политическите сделки за договаряне на изход от кризата.

Блокаж

През последните дни в столицата се състоя и първата сериозна проява срещу управлението на хусите, откакто то премина в техни ръце. Много от жителите ѝ дадоха воля на оплаквания от създалата се ситуация, докато на този фон бойците разположиха контролно-пропускателни пунктове, превзеха министерства и изписаха със спрейове в зелено и червено своя вдъхновен от Иран лозунг "Смърт на Америка, Смърт на Израел" по джамии и по стената на Стария град.

Отначало нямаше кой знае какви действия на обществеността в тази страна, преминала през много цикли на нестабилност. Миналата седмица обаче се състоя най-голямата демонстрация срещу хусите, откакто тяхното движение превзе столицата.

"Казваме не на преврата. Казваме не на Абдел Малек ал Хуси", заяви 35-годишният Самар, имайки предвид лидера на хусите, от чиято фамилия идва и названието на групата.

Очевидци казаха, че хусите разпръснали малък протест пред Университета на Сана вчера. Те стреляли във въздуха и арестували осем протестиращи, което може би е признак за загуба на търпение от тяхна страна.

За Ахмед Али, възрастен мъж, който продава царевица по оживените улици на Сана, протестите са безполезни. "Хусите са насилници. Подкрепям тези протести, но каква полза от тях? Хусите си служат със сила".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.