Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Йотингер: Цените на руския газ за страните в ЕС трябва се уеднаквят

ЕК ще проверява енергийните договори на държавите членки

34 коментара
Гюнтер Йотингер

Цените на внасяния руски газ трябва да бъдат съпоставими във всички страни от Европейския съюз, заяви еврокомисарят по въпросите на енерегетиката Гюнтер Йотингер на конференция във Вилнюс. Той допълни, че разликата на цените между различните страни не бива да е повече от 30 процента.

При доставките на газ в държавите от ЕС е необходимо да се спазват общи правила, каза Йотингер в петък. "Руските партньори разбират нашите правила, но не ги приемат напълно. Това е друга култура", посочи той.

"В средносрочен план, интегрирането на нашите пазари означава да имаме същото развитие на цените на всички пазари на ЕС. Това е задължително за мен. Не може в някои държави членки природният газ да е над 30% по-евтин, отколкото в други държави членки ", каза той по време на дискусията, в отговор на въпрос какви стъпки следва да предприеме ЕС в отговор на неотдавнашния указ на руския президент Владимир Путин.

Указът бе подписан само няколко дни, след като ЕК започна антимонополоно разследване срещу "Газпром" за евентуална злоупотреба с господстващо положение на европейския пазар. Разследването засяга договори с България, Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония. ЕС обвини газовия монополист в нарушение на законите по отношение на пазара, определяне на несправедливи цени, както и възпрепятстване на покупка на газ от независими доставчици.

"Газпром" заяви, че действията на Еврокомисията са опит за натиск с цел понижение на цените.

Според указа на Путин руските "стратегически компании" като "Газпром" могат да предоставят информация за техните операции в чужбина на чужди органи на властта само след предварително разрешение на руското правителство. Компаниите също трябва да получат зелена светлина от руското правителство, за да въведат промени в споразуменията с чуждестранните партньори, включително за ценовата политика.
Указът е озаглавен "мерки за защита интересите на Руската Федерация в действията на руските компании в чужбина".

Указът изисква стратегически руски компании да искат разрешение от руското правителство, за да преговарят за цени, както и да предоставят информация, която е от значение за националната сигурност.

Алексей Милер, един от топ мениджърите на "Газпром", заяви във вторник, че указът ще попречи на литовски, полски и германски енергийни компании да договарят ценови отстъпки с руския газов гигант.

Президентът на Литва Даля Грибаускайте подчерта по време на конференцията във Вилнюс, че е необходимо да се създаде единен пазар на газ и електроенергия в Европа. Това трябва да пресече пътя на монополистите към необосновано високи цени на природния газ и електроенергията, каза тя.

Цените, по които сега "Газпром" продава газ на различните европейски страни, сериозно се разминават. Полша например плаща 550 долара за 1000 куб.м., а Германия – 425 долара. Определени държави като Латвия и Естония ползват сериозни отстъпки.

ЕК ще проверява всички енергийни договори на страните членки

Междувременно Европейският парламент одобри в четвъртък закон, който задължава всички страни членки да съгласуват с ЕК своите междуправителствени енергийни договори с трети страни. В този списък влизат договорите за доставка на газ, включително и вече сключените. В някои от тези договори има преференции за "Газпром", които противоречат на Третия енергиен пакет на ЕС.

Еврокомисарят по енергетиката коментира, че това решение е първа стъпка към осигуряване на прозрачност, солидарност и съгласуваност с правилата на вътрешния пазар в сферата на енергетиката.

Новото законодателство ще влезе в сила след около месец, а в продължение на три месеца след това страните ще трябва да изпратят в Брюксел договорите си с трети държави, включително от Русия, Норвегия, и страни от Африка.

Договорите ще бъдат проучвани от Европейската комисия в продължение на девет месеца дали не противоречат на общото европейско законодателство, след което страните ще бъдат информирани. Под законодателството попадат документите, сключени досега, а в бъдеще, при подписването на подобен договор или изменение на съществуващ, ЕК трябва да бъде информирана.

Законодателството не се отнася за междуфирмени договори, но ако фирмите са действали на базата на международна спогодба, също ще трябва да ги предоставят . Това означава, че Европейската комисия ще има право на достъп и до договора за доставка на природен газ между "Булгаргаз" и "Газпром", защото двете фирми са действали от името на държавите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #34

    VNIMATELNO S AVTOKRATICHNA ...NE-DEMOKRATICHNA ..POLU-FEODALNA PUTINOVA RUSSIA!!!! TAZI IMPERIA E NAI-OPASNIJAT VRAG NA BULGARIA I NA NASHATA DURZAVNOST...!TE NE MOGAT DA SE PRIMIRJAT ...S NASHATA NEZAVISIMOSWT, S CHLENSTVOTO NI V NATO I V EU..!KAKTO ZA BULGARIA..TAKA RUSSIA E OPASNA I ZA DEMOKRATICHNA EVROPA I ZA CELIJA ZAPADEN SVJAT !!ZATOVA VSICHKI MNOGO TRJABVA DA VNIMAVAME I DA NE POZVOLJAVAME DA NI "PREVZEMAT" RUSKITE AGENTI OTVUTRE V NASHITE DURZAVI!

  2. Анонимен
    #33

    32, наистина много точно го описвате, не мога да твърдя за всичките щати, но поне тези в които съм бил цените доста се различават. При това сметката е детайлизирана, дадена е цена на газа, цена за доставка, корекция за атмосверното налягане, добавка за пенсионият фонд, на доставящата компания и т. н. но първото, което дават е цената на газа и тя не скрита в другите разходи.

  3. Анонимен
    #32

    М.Н. Все едно, отделните щати на САЩ да си купуват примерно газ от Русия на различни цени, който щат, както го прекарат! Естествено, че руснаците ще се опитват да изработят отделните европейски страни доколкото могат по-добре, особено такива, които непрекъснато показват русоподмазвачество. Но като цяло, ясно е, че обединена Европа трябва да има единна цена, на която да купува и да не позволява най-бедните си членки да бъдат най-здраво изработени.

  4. Анонимен
    #31

    Дура чукчава,

    Нищо друго не можеш да си представиш,
    освен вносни клишета които са ти "усовершенствали" и
    набивали локално в сс (в бивш савецки саюз).

    Чети повече, мисли и тогава, евентулано, пиши.

    Защо изтерщя?
    Какво те възмути?
    Какво не разбра?

    От 1933 до 1945 в Германия и навън имало
    националистическа социалистическа капиталистическа динамика. Много Голяма. Световна. Капитал и Манифест ръка за ръка.

    Едва ли е започнала и свършила с това. Не само в Германия.

    Вярно, че Партията в Социалистическият

  5. Анонимен
    #30

    "Германия е социалистическа капиталистическа динамика" - мога да си представя, каква бъркотия е в червения ти "мозък"! На бас се хващам, че психиатриите скоро ще се напълнят с пребоядисани комунисти - то стискаш, стискаш, но накрая все избива на някъде! Сигурно е страшно да разбереш, че цял живот си мамил хората и от това си се изхранвал, а си ги мамил страхотно, служейки на Москва! Просто ужасно!

  6. Анонимен
    #29

    справка

    Германия е социалистическа капиталистическа динамика,
    организирана, динамична, та чак опасна, машина.

    През 1945-1989 ГДР била застинала в завидна на Изток
    икономическа Инерция акумулирана през предишни години.

    Социалистическото понятие Kinder Garten детска градина
    е изобретено в Германия и е популярно на Запад и Изток.

    В интернационална Германия са изобретени също
    "Капиталът" и анти капиталистическият Манифест.

    Германия значи англосаксонска Прусия
    в която говорят и пишат на немски.

    Анонимен

  7. Анонимен
    #28

    От кризата ще излезем, след като празнуваме освобождението от руско робство един ден. Но за да се случи това, трябва да се активизираме! Подписахте ли двете петициите, които ще ни приближат към завета на Левски за свята и чиста република ___ http://www.change.org/petitions/-26 ___ и ___ http://www.peticiq.com/lustraciq_na_ds_agenti_i_satrudnici

  8. Анонимен
    #27

    Абсолютно точен е. Останалото е изнудване и изпомпване на национален доход и в крайна сметка подкопаване на усилията на ЕС.

  9. Анонимен
    #26

    Клиент

    Цената е Изискване.
    Ако си кандидат доставчик и не удовлетворяваш, негоден си,
    не ставаш. Ще се намери годен доставчик.

    Може да се случи някой Негово Величество Клиент
    да има не-реалистични изисквания -
    тогава ще трябва да си промени изискванията
    или изцяло да се се откаже.

    Кога от анти капиталист те боядисаха като бизнесмен?

    Не бери грижа за Обединена Федерация Германия.

    В Западна Германия капитализмът е нон-стоп от незапомнени времена.

    Дори Източна Германия, в лагера на ссср,
    бе

  10. Анонимен
    #25

    Лъжеш Анонимен 21:15 | 14.09.2012 до 15 България след 1970г. не е построила един километър магистрален газопровод.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.