Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Югославия възнамерява да се присъедини към "Партньорство за мир"",N

0 коментара

Югославия възнамерява да се присъедини към програмата Партньорство за мир, заяви външният министър Горан Свиланович на пресконференция в Брюксел. Инициативата е на министъра на отбраната Слободан Крапович, тя още не е обсъждана от правителството, но се надяваме, че това скоро ще стане, каза Свиланович, цитиран от АФП.

Междувременно високопоставени югославски и сръбски служители призоваха днес НАТО да допусне югославски сили в останалата част от буферната зона в южна Сърбия, но генералният секретар на алианса Джордж Робъртсън заяви, че условията за това още не са узрели, предаде АП.

Сръбският вицепремиер Небойша Чович, югославският външен министър Горан Свиланович и генерал Нинослав Кръстич, командващ югославските сили в долината Прешево в южна Сърбия, пристигнаха в централата на НАТО в Брюксел с предложението да поемат контрол върху останалите 20 процента от буферната зона.

Зоната, с ширина 5 км, бе създадена като част от мирното споразумение, което сложи край на 78-дневната въздушна кампания на НАТО срещу Югославия през 1999 г. НАТО и ООН поеха контрол върху Косово след изтеглянето на югославските сили от провинцията. Зоната бе създадена, за да бъдат раздалечени умиротворителите и югославските войски, но етническите албански бунтовници започнаха да я използват като убежище.

Югославската армия вече е влязла в 80 % от зоната, но остава най-чувствителният район на източната граница на Косово с останалата част от Сърбия, където живеят много етнически албанци.

"НАТО се надява, че ще се създадат необходимите условия за отваряне на останалата част от зоната за сигурност", заяви Робъртсън пред репортери след като югославските представители се срещнаха със Съвета на НАТО. "Но искам да съм пределно ясен, че НАТО ще предприеме действия в тази насока, когато има консенсус, че има условия за това". Ние не сме обвързани с някакъв краен срок, посочи Робъртсън. Генералният секретар на НАТО приветства мерките за укрепване на доверието, осъществени досега от сръбска страна, но каза, че още много трябва да бъде направено.

Той посочи, че конкретно югославската армия и полицията на вътрешното министерство трябва да се изтеглят от обществени сгради, като училищата например, и трябва бързо да бъдат създадени многоетнически полицейски сили, условия за завръщането на бежанците и да бъде решен въпросът за амнистията на албанските бойци, които доброволно са сложили оръжието си.

Ще направим преценка за останалата част от сухопътната зона за сигурност, когато бъде безопасно това да бъде направено и когато сме сигурни, че жителите на тази зона, около 20 000 души, ще могат да продължат да живеят в справедливост и мир, безопасно и с равни права, каза още Робъртсън.

Небойша Чович заяви, че започването на диалог с етническата албанска страна се е оказало трудно. Искаме проблемът да бъде решен по мирен начин, заяви сръбският вицепремиер. Искаме напредък в диалога. Диалогът обаче трябва да бъде двустранен, каза Чович.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.