Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Югославският парламент гласува закон за сътрудничество с Трибунала в Хага

0 коментара

Законът за сътрудничество с трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия днес бе одобрен от горната камара на югославския парламент, предаде ДПА.

Законът ще бъде гласуван в долната камара на югославския парламент по-късно днес следобед след спешни дебати.

Законът не предвижда обвинените да бъдат защитени от депутатски имунитет. Законът ще се прилага и за лица, които не са югославски граждани, но които се намират на територията на СР Югославия.

Законът за сътрудничество с Трибунала в Хага обаче е ограничен само върху лица, за които вече са представени обвинителни актове пред югославските власти.

Според югославският министър на правосъдието Саво Маркович, цитиран в днешния брой на в. Глас явности, досега в неговата канцелария са получени общо около 20 обвинителни акта от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия. Министър Маркович обаче не е уточнил кои са имената, тъй като "без одобрението на премиера не може да говори за това".

Сред известните обвинени са сегашният сръбски президент Милан Милутинович и двама депутати от федералния парламент - Никола Шаинович и Влайко Стоилкович, както и началник-щабът на югославската армия генерал Ойданич.

Казусът за гражданството засяга военният ръководител на сърбите във войната в Босна, който не е югославски гражданин, но който според информации от пресата се намира в околностите на Белград.

След като влезе в сила с публикуването му в държавен вестник, законът ще отвори пътя за екстрадирането на обвинени във военни престъпления до края на месеца, заяви федералният министър на вътрешните работи Зоран Живкович. Ако се следва необходимата процедура, първите екстрадиции могат да бъдат извършени след не по-малко от 15 дни, каза Живкович.

Възможните арести ще бъдат извършени от сръбското вътрешно министерство, каза Живкович. Сръбският вътрешен министър Душан Михайлович бе цитиран от местните медии, че арестите ще бъдат възложени на редовната полиция.

Международният трибунал в Хага припомни днес, че очаква цялостно и безусловно сътрудничество от страна на Съюзна Република Югославия, заяви говорителят на съда Джим Ландейл, цитиран от АФП.

Още вчера Флоранс Хартман - говорител на главния прокурор на трибунала Карла дел Понте, припомни позицията на Хагския съд, според който Белград няма нужда от закон, за да предава обвиняеми на трибунала.

Хартман протестира срещу ограниченията, които налага законът според които на Трибунала трябва да се предадат само тези лица, за които досега има представени пред Белград обвинителни актове. В интервю пред радио Гласът на Америка Хартман изрази недоумение защо се въвежда такъв критерии.

Коментарът на в. Данас, който добре изяснява как с новоприетият закон се оставят вратички за избягване на международното правосъдие, е озаглавен "Престъпниците остават тук".

Изданието се спира на думите на Владан Батич, който посочва, че параграфът за предаването на лица на международната институция ще се отнася само за лица, срещу които досега е повдигнато и потвърдено обвинение.

Първата последица от това, отбелязва вестникът, е, че евентуалните военни престъпници, т.е. онези, за които Хагският трибунал все още не е изпратил обвинителни актове на Югославия, остават вкъщи. С тях ще се занимават родните съдилища. Дали само по стечение на обстоятелствата, но няколко часа преди съгласуването на проектозакона, сръбското министерство на правосъдието съобщи, че в Прокупле е повдигнато обвинение срещу Саша Цвиетин и Деян Демирович по подозрение в извършването на военни престъпления срещу цивилни през 1999 г. Със забележката, че това било първото обвинение за сериозни нарушения на правилата на международното право по време на война, повдигнато в местен съд, министерството подчертава готовността съденето за военни престъпления да става в страната. Същия ден генерал Драголюб Ойданич информира обществеността, че на базата на обвинителния акт на Хагския трибунал поискал от родното правосъдие да започне наказателно преследване срещу него.

Ако оставим на страна не много незначителния факт, че Цвиетан и Демирович не са родени в СР Югославия и че има свидетели, за това, че те публично са се хвалили какво, къде и как са направили с жертвите, изниква въпросът защо родното правосъдие толкова дълго чакаше?

Защо никой не се отзова на призивите на генерал Ойданич да бъде съден в страната, пита Данас. Съзнателно или не главните политически играчи не искат да поемат върху себе си ролята на изпълнители на необходимото, а именно - изправянето лице в лице на народа с "неговите престъпления", които в хода на разследването и пред съда могат да се персонифицират. Или още по-просто казано, ако Сърбия /плюс Босна и Херцеговина и Хърватия/ беше в състояние да съди своите престъпници, Хагският трибунал нямаше да бъде основан.

Приемането на закона е компромис между коалицията на федерално ниво между Демократическата опозиция на Сърбия /ДОС/ на сръбския премиер Джинджич и черногорската Социалистическа народна партия, която досега отхвърляше възможността за екстрадиране на югославски граждани в Хага.

Компромисът беше постигнат след като Югославия беше подложена на силен международен натиск, особено от САЩ, да сътрудничи изцяло с трибунала. Вашингтон замрази на 1 април пряката помощ за Югославия и предупреди, че ще предприеме действия за блокиране на помощта и от международните финансови институции, ако Белград продължи да отказва сътрудничество.

Вашингтон постави обаче още едно условие, което се включва във формулата пълно сътрудничество с Трибунала. Белград трябва да осигури достъп до архивите си на следователите на Международния трибунал на ООН за военните престъпления в бивша Югославия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.