Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Югославското правителство взе решение да сътрудничи на Трибунала

0 коментара

Снощи югославското правителство реши единодушно да сътрудничи изцяло с Международния трибунал в Хага, заяви пред журналисти в Белград югославският външен министър Горан Свиланович, цитиран от АФП."На извънредно заседание федералното правителство реши с единодушие да сътрудничи изцяло с Международния трибунал и призова всички държавни органи да сътрудничат изцяло", каза Свиланович.

Външният министър посочи, че Югославия е член на ООН и това я задължава да сътрудничи. След това решение всички държавни органи имат задължението да сътрудничат изцяло с трибунала, което означава да позволяват достъп до архивите по начин, който да не навреди на националното достойнство, и да арестуват и да изпращат в Хага обвинените във военни престъпления, каза Горан Свиланович. Югославският президент Воислав Кощуница е информиран за решенията на федералното правителство, съобщи на журналистите югославският вицепремиер Миролюб Лабус.

С вчерашното си решение югославското правителство подкрепи решението на сръбското правителство от миналата сряда да приеме указ за сътрудничество с международния съд, който да му позволява да изпраща в Хага и други обвинени от трибунала. Указът бе публикуван в четвъртък в официалния вестник и оттогава е в сила, отбелязва още АФП.

Пред вестник Глас явности сръбският премиер Зоран Джинджич е заявил, че очаква първите арести и екстрадиции още днес или утре, но е уточнил, че това е от компетенциите на федералното югославско правителство. Според Джинджич решението сега принадлежи на президента Кощуница.

Коментирайки нежеланието на Кощуница и други политици в Сърбия да сътрудничат на Трибунала в Хага сръбският министър на финансите Божидар Джелич предупреждава от страниците на вестник Блиц, че безотговорността на някои сръбски политици може да коства на страната общо четири милиарда долара световна помощ за тази и следващата година.

От своя страна югославският президент заяви снощи за телевизия РТС, че югославското правителство може още днес да поиска от федералния парламент да приеме закон за сътрудничество с Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия. По думите на Кощуница югославското правителство все още има възможност да поиска приемането на такъв закон по спешна процедура. Според него законът е единственият начин всички да си поделят отговорността за сътрудничеството с Хагския трибунал.

Вестник Политика цитира и югославския премиер Драгиша Пешич, който казва, че неговият кабинет ще подкрепи мерките и дейностите на сръбското правителство по отношение на сътрудничеството с Хагския трибунал, в това число и директното прилагане на статута на трибунала.

В интервю за Данас братът на бившия началник на генералния щаб на Югославската армия и обвинен от Хагския трибунал във военни престъпления Драголюб Ойданич - Сретен казва, че брат му се намира в Белград и няма доброволно да се предаде на международната институция.

В полунощ на 31 март срещу 1 април държавният секретар на САЩ Колин Пауъл замрази за неопределено време решението за деблокиране на американската помощ за Съюзна република Югославия. Помощта възлиза на няколко десетки милиона долара. В полунощ срещу понеделник изтече крайният срок - 31 март, който Конгресът на САЩ даде на Белград да пристъпи към цялостно сътрудничество с Международния трибунал за военните престъпления в Бивша Югославия. САЩ настояват както за предаване на другите главни обвиняеми по процеса срещу Милошевич, така и за осигуряване на достъп на следователи от Хагския трибунал до белградски архиви.

Трибуналът в Хага специално настоява за предаването на сегашния президент на Сърбия Милан Милутинович, бившия югославски вицепремиер Никола Шаинович, бившия началник на генералния щаб на Югославската армия Драголюб Ойданич и на бившия сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович. Начело на листата е и бившия командващ сърбите в Босна генерал Радко Младич, за когото има многобройни сведения, че се ползва с покровителството на сегашното ръководство на югославската армия.

Колин Пауъл реши да не взима никакво решение за момента, каза високопоставен служител на Държавния департамент, което, както отбелязва АФП, означава, че засега помощта остава замразена. Този подход на изчакване на държавния секретар не предопределя някакво окончателно решение, отбеляза служителят. По думите му за момента Белград няма да получи пари, "но не казваме, че никога няма да може да ги получи".

Около 40 милиона долара пряка американска помощ, както и подкрепата на САЩ за предоставяне на кредити в рамките на международните институции бяха замразени в неделя вечерта. Тази мярка обаче не се отнася за средствата, които се отпускат за действия в хуманитарната област и за демократизацията на Югославия. Решението на Колин Пауъл да не се взима решение за американската помощ за Югославия поставя под натиск властите в Белград, отбелязва по този повод АФП

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.