Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЮКИП е обхваната от междуособни борби седмица след изборите

0 коментара
Найджъл Фарадж

Дните след изборите са понякога трудни. Излъчила само един депутат на британските парламентарни избори, Партията за независимост на Обединеното кралство /ЮКИП/ е обхваната от раздори, между мнимото оттегляне на лидера ѝ Найджъл Фараж и онези, които го обвиняват, че е превърнал еврофобската партия в "абсолютна монархия", пише в петък агенция Франс прес.

През май 2014 г. антиимигрантската партия триумфира на изборите за Европейски парламент с 27, 5 процента от гласовете на избирателите и изпрати 24 депутати в Страсбург. Година по-късно въпреки доброто представяне на парламентарните избори /12,6 процента срещу 3,1 процента преди пет години/ ЮКИП, ощетена от изборната система в страната - избори в един тур с излъчване на само един кандидат от 650-те избирателни окръзи - успя да изпрати само един депутат в новия парламент и сега преминава през зона на силни турбуленции.

Последната буря беше предизвикана от убийствените изявления във вестник "Таймс" срещу Фараж на един от партийните кадри - Патрик О'Флин, отговарял за предизборната кампания на ЮКИП и партиен говорител по икономическите въпроси.

Според О'Флин шефът на ЮКИП е "груб, докачлив и агресивен човек", който е превърнал партията в "абсолютна монархия", основана на "култа към личността".

О'Флин отправи също така нападки и към гвардията от приближени на лидера на ЮКИП, съставена, според него, от "неопитни" и "агресивни" съветници, повлияни от ултраконсервативна идеология, близка до тази на американското движение Чаено парти.

Найджъл Фараж трябва "да разкара" тези хора и да преосмисли ръководството си, като се допитва повече до останалите членове на партията и търси консенсус, предупреди О'Флин.

Ако това не се случи, той може да изложи на опасност не само бъдещето на партията, но и британското евроскептично движение, в момент когато то се готви да надигне глас в рамките на обещания от премиера Дейвид Камерън референдум относно оставането на Великобритания в ЕС.

Пред Скай нюз малко по-късно О'Флин уточни, че не е искал главата на Фараж. "Но искам той да стане отново онзи жизнерадостен, забавен и достъпен Фараж, който беше за мен източник на вдъхновение", каза той.

Остава си фактът, че О'Флин не е самотен глас в партията, където мнимата оставка на Фараж трудно се приема от някои членове, разочаровани от това, че той не изпълни обещанието си да се оттегли, след като не беше избран за депутат в избирателния си окръг Саут Танът.

След като обяви миналия петък оттеглянето си, Фараж промени в понеделник решението си с аргумента, че "дължи това на партията" си.

"Щеше да бъде разумно Фараж да си даде пауза", смята високопоставен партиен представител, пожелал да запази анонимност, а донорът на партията, бизнесменът Стюарт Уилър го призова "да се оттегли поне за известно време".

"ЮКИП трябва ясно да промени стратегията си и трябва да има избори за ръководството ѝ", коментира Джефри Блум, бивш евродепутат от ЮКИП. Фараж е "очевидно крайно уморен и стресиран. Някои биха казали, че е време той да се захване с нещо друго", допълва Блум.

Пресслужбата на ЮКИП не коментира засега случващото се. Фараж също не реагира веднага на атаките, но пък в замяна на това получи подкрепата на друг партиен дарител, бизнесмена Арън Банкс. Фараж "даде всичко от себе си", за да изгради ЮКИП и "заслужаваше по-скоро малко почивка, отколкото да бъде въвлечен в дребнави караници от хора, които са по-малко значими от него", заяви Банкс пред Би Би Си. Той обаче призна, че партийният апарат има нужда да бъде "вкаран в ред".

И като че ли всичко това не стига, ами Найджъл Фараж трябва да се справя и с лошото настроение на единствения си депутат Дъглас Карсуел, дисидент от Консервативната партия. Карсуел беше помолен от ръководството на ЮКИП да използва 650-те хиляди британски лири /близо 900 000 евро/, отпуснати на партията му след избирането му, за да наеме с тях 15 сътрудници. Но Карсуел отказа, като заяви, че е "неуместно" държавни пари да се използват по този начин.

"Силно се съмнявам, че Ед Милибанд /бившият лейбъристки лидер, паднал жертва на парламентарните избори/, когато беше начело на опозицията, е имал нужда от 15 асистенти", каза Карсуел.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.