Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юлия Тимошенко пише за Русия и припомня Хитлерова Германия

243 коментара
Юлия Тимошенко пише за Русия и припомня Хитлерова Германия

Стане ли дума за най-влиятелното експертно и четено на най-високо ниво периодично издание за международна политика на света, на първо място неминуемо се споменава американското Foreign Affairs. Месечното списание се издава от разположения в Ню Йорк и Вашингтон Съвет за външни отношения. По традиция Foreign Affairs е платформа за фундаментални анализи и за формулиране на позиции, които трайно оказват влияние върху глобалната политика.

В новия брой, който ще се появи  в края на месеца списанието ще публикува голяма статия на водачката на украинската опозиция Юлия Тимошенко под заглавие “Русия трябва да бъде възпряна“. Толкова преждевременното оповестяване  на съдържанието на планирани материали не е съвсем обичайно. Свидетели сме на любопитно и може би многозначително изключение. От страниците на руския всекидневник “Время новостей“ в гост-коментар главният редактор на реномираното московско списание “Русия в глобалната политика“ запозна читателите с основните положения на заявената вече като фундаментална статия на Юлия Тимошенко. Foreign Affairs е в партньорски отношения с руското списание и това обяснява достъпа на редактора Лукянов до още непубликувания текст на украинския политик. След запознаване с основните тези на Юлия Тимошенко пък става ясно, защо е било важно те да станат достояние преди всичко на рускоезичните читатели тъкмо сега, в разгара на новата украинска криза, а не чак в края на месеца с излизането на редовния брой на Foreign Affairs.

Статията на Юлия Тимошенко, така както е представена на страниците на “Время новостей“ е концептуален текст с голяма сугестивна и аналитична сила. Подзаглавието “Източниците на руското поведение“ още в самото началото задава смисловата и атмосферна връзка с легендарната статия на Джордж Ф. Кенън във Foreign Affairs от 1947 г. “Източниците на съветското поведение“. Дипломатът, историк и мислител Кенън е един от архитектите на твърдата американска политика спрямо Съветска Русия през годините на студената война.

Популярната и харизматична украинска опозиционерка констатира, че Западът няма в момента реалистична политика спрямо Русия. Според нея западните партньори са се съсредоточили върху подкрепата на реформите, но “това не може да замени сериозните усилия за противодействие на изконния руски експанзионизъм“. Не бива, пише Юлия Тимошенко, Западът да действа така, сякаш дипломатическите съображения от миналото са загубили сила. Това е погрешно, защото днешна Русия е продължител на безпощадната имперска традиция.

Тимошенко смята, че Западът е трябвало да въвлече Русия в система на диалог и сътрудничество по времето, когато тя бе слаба. Вместо това тогава той я беше игнорирал. Сега не бива повече да се залага всичко на вътрешните реформи в Русия. Западът “трябва да се стреми да създава противовес на руския експанзионизъм“. В този контекст бившият украински премиер формулира и своята основна теза: Както и да се развива Русия, колкото и успешен да е процесът на трансформация, не бива да се очаква, че тя ще загуби своята имперска същност.

Юлия Тимошенко призовава Запада да се концентрира върху жизнено необходимата му единна политика спрямо Русия. Това трябва да стане според нея незабавно, защото зависимостта от руските енергийни доставки ще нараства. “За жалост политическите лидери  имат най-малко представа, какво трябва да се върши тъкмо тогава, когато спектърът на възможностите е най-широк. Добрите идеи им хрумват едва когато моментът за решителни и ефективни действия е вече отминал“. Като най-красноречив пример за това, Тимошенко припомня френско-британската политика на “умиротворяване“ на Хитлер до 1939 г.

Европа десетилетия се придържа към успешния принцип на колективната сигурност. Той донесе мир и разцвет на Европа и трябва да бъде трансформиран според Юлия Тимошенко днес в “колективен пазар на енергията“ и във всеобщ отказ от каквито и да са сепаративни сделки с “Газпром“ - концерн, занимаващ се с шантаж. Спрямо “Газпром“, смята украинският политик, трябва да се приложат същите антимонополни процедури, които ЕС използва против “Майкрософт“.

Според нея, замаян от нефтените и газови приходи през последните години, Кремъл е загубил “чувството за пропорционалност“ и е придобил нереална представа за собствената сила. Решителна и координирана политика на Запада спрямо Русия - от проблемите на демокрацията в самата Русия, през Чечня, Косово и Иран, до отношението към съседите може да накара Русия «за пръв път в своята история да се концентрира върху развитието на собствената територия», пише в бъдещия брой на Foreign Affairs Юлия Тимошенко

Главният редактор на руското стратегическо списание Фьодор Лукянов, публикувал предварително откъси от статията на бившия украински премиер, смята, че без да са нови тези тези никога досега не са били излагани в така концентрирана и логически стройна форма. Авторката за пръв път дава толкова еднозначен отговор на въпроса, който вълнува безбройни западни анализатори – какви трябва да са отношенията с Русия днес. Никой друг на това ниво не се е решавал така категорично както Юлия Тимошенко да заяви:  Необходимо е започването на нова политика на възпиране на Русия.

Съдейки по тази много качествена и съвсем по американски написана статия, счита реномираният руски наблюдател, Юлия Тимошенко е готова да заложи на истински антируски политически курс, на акцентиране, а не на примиряване на геополитическите интереси.  Тук обективният тон на неговия анализ внезапно му изневерява, той допуска, че в съставянето на статията не може да не ѝ е помогнал “някой от съотечествениците на Джордж Ф. Кенън” и кой знае защо прави извода, че “в тези условия Москва едва ли ще може и занапред да се удържи от изкушението да се намеси”.

Стесняването на темата от глобалните имперски амбиции на Русия върху сегашната ситуация в Украйна и игнорирането на очевидния факт, че Русия никога не е преставала безскрупулно «да се намесва» в процесите на западната си съседка, е добра илюстрация на нервността, която е обзела този иначе умерен и обективен руски наблюдател след прочита на новия текст на Юлия Тимошенко.

А от последното му изречение сякаш звучи желязно-скърцащият, заплашителен тон познат ни от не толкова далечното минало: “Така че в голямата украинска игра можем да очакваме началото на нова партия...”

Други материали от автора може да намерите на блоговете www.de-zorata.de и www.de-zorata.de/blog

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

243 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #248

    *

  2. 17
    #247

    *

  3. 17
    #246

    *

  4. 17
    #245

    *

  5. 17
    #244

    *

  6. поп Грую
    #243

    .

  7. ГТ
    #242

    Ти си знаеш

  8. Pitasht
    #241

    otidete v sisbir i se razberete kato muzhe

  9. 17
    #240

    все по- и по- и по-Чувам гласове от Мавзолея...

  10. ГТ
    #239

    Същото важи и за 14:53. Елементарни помияри.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.