Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Юнайтед Груп" купува БТК за 1.2 млрд. евро

6 коментара
"Юнайтед Груп" купува БТК за 1.2 млрд. евро

Доставчикът на телекомуникационни и медийни услуги в Югоизточна Европа "Юнайтед Груп" купува "Българската телекомуникационна компания" (БТК), която управлява бранда "Виваком", съобщиха в четвъртък от българското дружество. Според изданието teletrade.com цената на сделката е 1.2 млрд. евро.

Базираната в Амстердам "Юнайтед Груп", която започва бизнеса си като малък кабелен оператор в Сърбия, посочва, че придобиването на БТК ще ускори растежа ѝ, ще разшири географското ѝ присъствие и ще затвърди лидерската ѝ позиция в региона. В момента компанията развива дейност в шест държави в региона.

"Очаква се сделката да бъде финализирана през второто тримесечие на 2020 г., когато бъдат получени всички необходими регулаторни одобрения. Придобиването ще бъде финансирано чрез комбинация от нов заем и собствени средства от "Юнайтед Груп",посочва се в съобщението.

"Виваком" е добре управлявана компания, със силен мениджмънт и аз съм развълнувана от възможностите пред нас да изградим още по-силен бизнес. България е привлекателен пазар и това придобиване ще ни помогне да диверсифицираме още повече групата. "Юнайтед Груп" има много добър опит в придобиването и успешното интегриране на бизнеси, основан на повече от 100 придобивания, които сме направили от старта на компанията си досега", заявява изпълнителният директор на "Юнайтед груп" Виктория Боклаг.

"Юнайтед груп" започва дейност през 2000 г. като малка кабелна компания в Сърбия, но в следващите 12 години разраства сериозно бизнеса си с придобиване на други оператори и телекомуникационни активи. През 2012 г. преструктурира бизнеса си, а от март 2019 г. става мажоритарна собственост на британската "БиСи Партнърс" (BC Partners). Другият акционер е Кей Кей Ар (KKR). Компанията се опитва да консолидира телекомуникационния пазар на Балканите и за целта през тази година придоби Теле2 (Tele2) в Хърватия за 220 милиона евро. Притежава също така активи в Словения, Босна и Черна гора.

Другият кандидат за БТК беше фондът "Провидънс екуити партнърс" (Providence Equity Partners). По данни на "Файненшъл таймс" от края на септември "Виваком" е оценена на 1.2 милиарда евро въз основа на последните сделки в региона за активи в телекомуникационния сектор. Според тогавашната информация на изданието, "Юнайтед груп" е предложил 1.1 млрд. евро, а "Провидънс" – 1.05 млрд. евро.

Очевидно обаче в преговори цената е била повишена. За да бъде приключена сделката обаче трябва регулаторно одобрение, което вероятно ще се иска от Европейската комисия, тъй като става въпрос за трансгранично въздействие на придобиването.

Сделка на цена от 1.2 млрд. евро означава огромна печалба за сегашните собственици на БТК. В момента телекомът е притежание на българския бизнесмен Спас Русев и лондонското подразделение на руската банка ВТБ. Те поеха срещу 330 млн. евро контрола върху "Виваком" на търг през 2015 г. заради необслужван заем към самата ВТБ. За провеждането на търга обаче се водят дела от "Емпрено Венчърс" (Empreno Ventures) - инвестиционна компания на руския бизнесмен Дмитрий Косарев. Той купува дял в люксембургската холдингова компания, която притежаваше "Виваком" преди придобиването ѝ от Русев и компания. Оттогава Косарев води дела срещу VTB Capital, Спас Русев и Милен Велчев с твърдението, че въпросният търг е бил фиктивен, а цената изкуствено занижена, от което той е загубил.

Спас Русев, който е и председател на надзора на "Виваком" коментира, че "тази сделка е голям успех и огромна възможност за "Виваком", клиентите ѝ и генерално за България".

По думите му със сегашната сделка телекомът "посреща като свои нови акционери един от най-успешните световни инвеститори със значително присъствие в Европа и Северна Америка – BCPartners". "Виваком" ще има ключова роля в бъдещото развитие на "Юнайтед Груп", тяхната регионална технологична и медийна платформа", допълва Русев.

"С придобиването на динамичен оператор като "Виваком" се радваме, че навлизаме на растящ пазар и жизнена икономика, което ще ни помогне да разширим географското си покритие в Европа”, коментира на свой ред Никос Статополус, партньор в "БиСи партнърс".

Финансов съветник на сделката от страна на продавача е била банка "Лазард", а правен съветник е била компанията  CMS. Ситигпур" и "Лайън Три" са съветвали финансово "Юнайтед Груп", а "ПаулВайс" е била правен консултант.

При приключване на сделката "Юнайтед Груп" ще е шестият поред собственик на най-големия български телеком от приватизацията му през 2004 г.

С над 1.8 млн. клиенти "Виваком" е лидер на българския телекомуникационен пазар за 2018 г. Приходите и са нараснали със 7.6% през миналата година спрямо 2017 г. и достигат близо 919 млн. лв. Нетната печалба на компанията също се увеличава с близо 12 на сто и надхвърля 110 млн. лв. Компанията отчита растеж и през първото тримесечие на 2019 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван2000
    #6

    Златната акция на държавата в БТК бе продадена и с това свърши държавния контрол върху покупко-продажбата.

  2. Лизи Гугуткова
    #5

    ian Vassilev 11 часа · Помните ли за колко беше продадена миналия път? В режисирания търг? Направиха си няколко стотици милиона печалба, защото премиерът отказа да насърчи реалните инвеститори, които сега дават парите на посредниците - Русев, ВТБ и тандема от един корпулентен и един топ политик.

  3. edin.drug
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ти си скачал да го посрещаш - аз никога! Ти и твоите вмирисани националисти, на които им тежеше да правят политически избор и искаха да си имат цар.

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  5. edin.drug
    #2
    Отговор на коментар #1

    Нямам думи! Отново критични за сигурността на държавата активи се продават на не-ЕС и не-натовски компании!

  6. Десен бесен
    #1

    Сърбите, респективно руснаците искаха да купят албанската телекомуниканционна компания, но тамошните власти не им разрешиха. Сега чрез Спас царедворчето слагат ръка и на българското, и на албанското БТК. В цял свят това е критична инфраструктура, чието придобиване се разрешава не само от КЗК, но и от правителствата и специалните служби, тък като се използва за подслушване. Кога в България ще се приеме закон, който да контролира сделките с телекомуникационната, енергийна, финансова и водопреносна инфраструктура?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.