Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЮНЕСКО махна Бариерния риф на Белиз от застрашените обекти

В четвъртък се чака позицията за плана за управление на Пирин

0 коментара
Бариерният риф на Белиз

Комитетът за световното наследство ЮНЕСКО премахна Бариерния риф на Белиз от списъка си със застрашените обекти девет години след като природното образувание бе вкарано в него. Мотивът е, че правителството на страната в Централна Америка и предприело "визионерски" стъпки за опазването му.

Този риф е вторият по-големина след Големия бариерен риф в Австралия. Той е дом на застрашени видове костенурки, морски крави и крокодили. Кораловият риф бе вкаран в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО през 1996 г., но през 2009 г. влезе и сред застрашените обекти заради плановете на правителството на Белиз да извършва проучвания за нефт в близките води. След неформален референдум в страната, проведен от неправителствени организации, 96 на сто от участниците гласуваха против подобни изследвания и през декември 2017 г. бе наложен мораториум върху проучванията за нефт във водите на Белиз. Забранени бяха и други индустриални дейности в близост до рифа.

На заседанието си в Бахрейн в понеделник ЮНЕСКО възнагради визионерския план на Белиз за управление на крайбрежната ивица и изрази надежда, че предвиденото ниво на опазване ще постигне целите си.

Решението идва година след като ЮНЕСКО реши да не слага Големия бариерен риф в списъка със застрашените обекти, приемайки, че Австралия има план за опазването му.

От Глобалния фонд за дивата природа WWF, който участваше в кампанията за забрана на проучванията за нефт във водите на Белиз, приветстваха решението на ЮНЕСКО.

На 28 юни се очаква решение на ЮНЕСКО по въпроса за националния парк "Пирин" като от
WWF декларираха своята подкрепа за решения в полза на българския парк, както и резервата Селуз в Танзания.

Международният съюз за защита на природата, Върховният съд на България и ЮНЕСКО последователно излязоха с позиции, според които трябва да се извърши оценка за въздействието върху околната среда на каквито и да било промени в плана за управление на "Пирин".

Проекторешението на организацията за Пирин е българското правителство да не прилага промените в сегашния план за управление на Национален парк "Пирин", докато проектът за нов план не се подложи на екологична оценка. Също така, в проекторешението на ЮНЕСКО се приветства решението на Върховния административен съд от април 2018 г., който отхвърли решението на министъра на околната среда да не се прави екологична оценка на новия план за управление на Пирин, припомнят от WWF.
   
За разлика от други правителства, които активно лобират за съхраняване на своето природното богатство, българското не споделя позицията на природозащитниците и на международните институции за опазването на Пирин, коментира Катерина Раковска от екофонда.

Организацията е притеснена от лобистки совалки на екоминистъра Нено Димов за осигуряване на гласове срещу одобряването на решението на ЮНЕСКО за екооценката на Пирин.

На заседанието на Комитета на ЮНЕСКО присъства голяма българска правителствена делегация, но тя е водена от вицепремиера Валери Симеонов, който неведнъж е подкрепял намеренията на концесионера "Юлен" на ски зоната в Банско, обхващаща част от парка, за втори кабинков лифт, което всъщност става възможно с промяната на плана на парка от декември 2017 г., но също така отваря вратата и за друго строителство в защитената територия и за сеч на вековни дървета

Ако вицепремиерът не е променил рязко позицията си, целта на делегацията може да е отслабване на опазването на Пирин, смята Раковска.

"Районът около Пирин, както и около всяка друга защитена територия в България, има привилегията да разполага с природно богатсто, което, при адекватно опазване и устойчиво ползване, осигурява разнообразна икономичека дейност и високо качество на живот. Затова WWF от години алармира, че изсичането и застрояването на Национален парк "Пирин" по желание на офшорни фирми с неясни собственост е най-лошият сценарии за похабяване на безценен природен ресурс и е фактическо ограбване на българските граждани. Това със сигурност би довело до изключване на парка от списъка на ЮНЕСКО, което автоматично поставя България в групата на държавите, където тежки бедствия или липса на законност пречат да се опазва природното и културното наследство", допълва Раковска в разпространената позиция на екоорганизацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.