Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юнкер: Букурещ не разбира какво е да си председател на Съвета на ЕС

25 коментара
Жан-Клод Юнкер

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се съмнява, че румънското правителство разбира какво означава да ръководи ЕС през следващите шест месеца.

Румъния е "технически много добре подготвена" за шестмесечното председателство на Съвета на ЕС, което започва на 1 януари, каза Юнкер в интервю за в. "Велт ам зонтаг", цитирано от ДПА.

"Но смятам, че правителството в Букурещ не разбира напълно какво означава да бъде председател на страните от ЕС", добави той.

"Предпазливото действие изисква желание да се вслушаш в другите и да оставиш собствените си тревоги настрана", каза Юнкер. Той се съмнява, че случаятс Румъния е такъв.

Според него вътрешнополитическите кавги в Румъния са сигнал, че страната може да не изглежда като едно цяло на европейската сцена.

"У дома е необходим единен фронт, за да се насърчи единство в Европа по време на председателството на Съвета", смята той.

Интервюто на Юнкер за в. "Велт ам зонтаг" предизвика многобройни реакции в Букурещ.

Лидерът на опозиционната партия "Народно движение" Еуджен Томак посочва, че в свободен превод председателят на Европейската комисия е обвинил правителството на Виорика Дънчила в липса на компетентност и функционална неграмотност, предаде агенция Медиафакс. Според Томак европейските лидери нямат никакво доверие на румънското правителство.

Евродепутатът от опозиционната Национално-либерална партия Зигфрид Мурешан също смята, че ЕС няма доверие на правителството на Виорика Дънчила.

"Изявленията на председателя Юнкер потвърждават, че ЕС няма никакво доверие на правителството на Дънчила поради три причини - заради опитите да отслаби правосъдието, заради начина, по който управлява икономиката, и заради начина, по който се отнася към собствения си народ", заяви Зигфрид Мурешан.

За да илюстрира по-образно ситуацията, евродепутатът направи следното сравнение: "Румънското председателство на Съвета на ЕС е моментът, в който Румъния е поканена да играе на финала на Шампионската лига, а управляващата партия изпраща изпаднал от групите отбор от Телеорман". /Лидерът на управляващата Социалдемократическа партия (СДП) Ливиу Драгня и премиерът Виорика Дънчила са от южния румънски окръг Телеорман - бел. ред./

Бившият делегиран министър по европейските въпроси Виктор Негреску, който неочаквано подаде оставка от поста през ноември, коментира във Фейсбук, че думите на Жан-Клод Юнкер будят съжаление, съобщава още Медиафакс. Негреску обаче призна, че Румъния няма големи амбиции за своето председателство заради вътрешнополитическите конфликти.

"Изборите за Европейски парламент, но най-вече президентските избори (в Румъния - бел. ред.) вече поставиха на втори план този исторически за Румъния момент", коментира Виктор Негреску. Според него за едно успешно председателство е необходима реална комуникация между правителството, парламента и президентската администрация в Румъния, но "такава, за съжаление, не съществува".

Представители на управляващата партия в Букурещ направиха различен прочит на интервюто на Юнкер.

Министърът за бизнес средите Раду Опря коментира изявленията на председателя на ЕК като начало на предизборната кампания за изборите за Европейски парламент.

""Румъния е много добре подготвена от техническа гледна точка за председателството на Съвета на ЕС" - чувал съм същото изказване и относно нашето присъединяване към Шенгенското пространство. И в този случай сме изпълнили всички технически изисквания, липсва само политическо решение. Значи пак политически интерпретирам и това интервю", коментира Раду Опря и допълни, че политическите спорове не са характерни само за Румъния.

Министърът заяви също, че в реч пред парламента премиерът Виорика Дънчила е призовала към единство в този уникален момент в румънската история, но "онзи, който не е приел поканата, е президентът Клаус Йоханис".

Евродепутатът от СДП Ръзван Попа заяви, че всеки румънски представител, независимо от коя партия е, има отговорността да даде своя принос за успешното председателство на Румъния. Попа призова всички политици от опозицията да проявят отговорност и да изпълнят дълга си, защото "всеки друг тип поведение би означавал саботаж на интересите на Румъния".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #25

    Точно така, България бе приета по милост благодарение на Симеон II и изобщо не бе подготвена за това, но по-добре така отколкото вън.

  2. Ilia Iliev_fb
    #24

    Проблемът на румънците е и наш! В ЕС влезнахме неподготвени! Ние не можем да се състезаваме на никоя писта , защото нямаме състезатели' Състезателите в икономиката се подготвят с поколения .А да не говорим и за средствата ! Разбира се идеята за голям общ пазар е добра, но не да си пазар само, а и производител на стоки. Разбира се ЕС не е виновен за нашето положение .То си е наша нескопосана работа! Трудно ще разберете ,че поне 50% зависи от самите нас!

  3. Ilia Iliev_fb
    #23

    Руравнмънците правят най-логичното. Колкото и да звучи антидемократично за нашите демократи! Те шикалкавят по балкански! Защото ако спасват западните европейски правила, те не могат да спечелят,защото правилата не отговарят на техните възможности.И ще загубят конкуренцията! ЕС не е организация , която може да осигури равни възможностив конкурентната борба! Да се конкурираш с евтина работна ръка на нискотехнологични производства! Това е реалната картинка!

  4. Miau
    #22

    ИСТИНАТА Е, че Румъния направи гигантска крачка назад при сегашното социал-земократическо управление, по същество старата червена номенклатура, отмени всички анти-корупционни практики на Моника Маковай, променя 300 закона, спира над 2 000 процеса за корупция, още толкова - за организирана престъпност.Тези държави - България, Румъния, не бяха готови за ЕС, камо ли за негови председатели.Ако тази тенденция продължи - ДЕМОКРАЦИИ С НЕПРЕКЪСНАТА 300-годишна история като Великобритания да напускат, а кандидати като Сърбия или Македония да ги заместват, не знам дали ме разбирате.

  5. Преслав
    #21

    Тц, не сте от едно семейство. Дори не ви допуснаха на гости в Хелзинки, щото ви знаят селските номера. Човек трябва да осъзнае кога е нежелан,но вие сте нагли, кресливи и досадни.Колко по-ясно ЕНП да ви покаже вратата за да разберете?

  6. Практик от София
    #20

    Бай Юнкер, Моите уважения,голям човек сте, но спомнете си, моля, колко учуден бяхте през 2014-та след руската хибридна агресия в Украйна: "Те изглеждат като нас, говорят като нас, но всъщност са съвсем други!?" Бай Юнкер, уверявам те (извинявай за фамилиарността, но сме от едно семейство), и братята румънци, и ние, ганьовците, при всичката ни неизлъсканост и аромати, сме показали през последните 150 години, че сме повече европейци от доста средноевопейски нации, прекалено отдадени на алъш вериша с Ерефията... Просто балканските ни, небръснати гърла са непоносимо стиснати от костелива, студена, ноктеста лапа доста от отдавна. Извинявай, ако има нещо ! Немалко отчаян софийски Практик

  7. Преслав
    #19

    Това по никакъв начин не променя написаното, но поздравления че ти отне цели 9 минути да го откриеш в Гугъл :) Заслугата на Симеон II е безспорна и основна за приема на България в ЕС. Само истински трол не би признал това.

  8. Анонимент
    #18

    България е приета в ЕС през 2007 а Харватска прзе 2013 - на късите мАсковци им се иска и времето да тече бавно за да се нацаруват на воля ама да видим

  9. Анонимент
    #17

    Достаевски не е писал нищо свестно за българите - как да го гледат с любав и преклонение българите като преди това многократно руски войски са навлизали и след това са преселвали местното българско население в новозавладяните от изгонените османлии земи а тук са докарвали разни черкези, татари и други мюсюлмани....

  10. Преслав
    #16
    Отговор на коментар #15

    Макар да имам резерви към управлението на Симеон, един ден историята ще признае безценния му принос за членството на България в ЕС. Понякога личността играе основна роля без значение дали си изпълнил или не разни условия. Личните контакти и династични връзки на Царя изиграха решаваща роля България да хване последния вагон за ЕС.Минаха 10 години до приема на следващите - Хърватия, а ново разширение се обещава на Западните Балкани най-рано през 2025, а може би и Украйна към 2042, Беларус към 2055 и т. н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.