Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер потвърди отново решимостта на комисията да прекрати до 2019 година наблюдението над България по механизма за сътрудничество и проверка. Юнкер направи това изявление на съвместна пресконференция с президента Росен Плевнелиев, предаде БТА от Брюксел.
Освен за механизма двамата са разговаряли по регионални въпроси, както и за готовността на България да участва в инвестиционния план на ЕК. Юнкер изрази очакването България да направи необходимото, за да получи възможно най-голяма полза от този план.
Президентът Плевнелиев запознал своя събеседник с планираните в нашата страна реформи, както и с политическия живот в страната след турбулентните години, в коитосе смениха пет правителства и три парламента. По неговите думи през тази година България е по-стабилна и с ясна заявка за важни реформи в областите на правосъдието, пенсионната система, здравеопазването, образованието и сигурността. Президентът е уверил Юнкер, че настоящата година ще бъде време на реформи и стабилност у нас.
Уверих, че се справяме достойно по отношение на Шенген, по механизма за сътрудничество и проверка имаме ясен план за действие и сме убедени, че към края на текущата година България ще се придвижи много напред, заяви президентът. В България имамеголямата амбиция да бъдем бързи, ефективни и прозрачни, допълни той.
Попитан за предприетия вчера от ЕК нов етап на процедурата срещу макроикономически несъответствия в България, Юнкер отбеляза, че това се дължи на липсата на достатъчен икономически растеж. Той отбеляза, че от друга страна България е сред държавите в ЕС с най-ниските равнища на публичния дълг. Вчерашното решение не е трагедия, коментира той.
Попитан дали България може да създаде един необходимите на ЕС два нови газови разпределителни центъра, председателят на ЕК посочи, че това е технически въпрос. Той изрази надеждата комисията да помогне на нашата страна в изграждането на връзките към газопреносните системи на съседните държави.
По повод обявената вчера стратегия за обособяването на европейски енергиен съюз държавният изрази задоволство, че тя е насочена към Югоизточна Европа и насърчава постигането на поне три енергийни независими източника за всяка държава.
България успя, след като през 2008 г. бяхме оставени на студено в най-студения ден от зимата, тогава президентът Путин и Украйна отново имаха спор, да направи така, че съществуващата газова връзка с Гърция да бъде двупосочна. Това е гаранция за нас, ако стане трудно и тежко, имаме алтернативна доставка от Гърция. Същевременно успяхме да разширим малко съществуващото газово хранилище, там има ресурси, които биха помогнали на държавата до края на зимата за необходимите доставки. По-важно е да заработи по-бързо връзката с Румъния, да бъде двупосочна. Тя е в много напреднала фаза на изпълнение, разчитаме и на ЕК, за да бъде въпрос на месеци, а не на години, тогава ще бъдем още по-спокойни, заяви президентът.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.