Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юнкер: Шенген ще остане

ЕНП и ПЕС подкрепиха плановете за новата гранична служба

0 коментара
Европейският парламент в Страсбург.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви пред Европейския парламент в сряда, че в неговия мандат Шенген ще остане.

"Ще призова утре Европейския съвет да действа бързо по предложенията на ЕК за обособяването на европейска гранична охрана. Доброто опазване на външните граници трябва да бъде приоритет", посочи Юнкер пред европейските депутати в Страсбург.

Европейската комисия представи преди ден план за нова европейска агенция за гранична охрана, която ще може в извънредни случаи да изпраща свои екипи за бързо реагиране и по свое собствено усмотрение, без съответната държава да е поискала това.

Миграционната криза не започва на нашите граници. Необходимо е да работим съвместно с Турция. Имаме задължение да помогнем на нашите съседи, ако бъдат изправени пред хуманитарна криза, добави председателят на ЕК. Движим се в правилната посока с приетите мерки по миграционната криза, но напредъкът е твърде слаб, трябват допълнителни и по-бързи действия, отбеляза Юнкер, цитиран от БТА.

Европейците искат да продължат да живеят и работят в обстановка на сигурност. Атентатите от Париж напомниха, че най-лошото винаги е възможно да се случи. Европейските служби за сигурност имат нужда от нашето съдействие, за да успеят да вършат своята работа.

Терористите, пътуващи до Европа, летят със самолети, затова съм благодарен, че бе възприето въвеждането на системата за съхраняване на данните за пътниците по въздух. Ще въведем допълнителни репресивни мерки срещу терористите и финансирането на тероризма, заяви Юнкер.

В последвалите изказвания на парламентарните групи Манфред Вебер (Европейска народна партия) изрази подкрепа за предложенията на ЕК за обща гранична охрана. Той настоя да бъдат изпълнявани вече приетите решения по миграционната криза.

Новите планове на ЕК се ползват с подкрепата на двете най-големи страни членки Германия и Франция.

Джани Питела (социалисти и демократи) също подкрепи идеите за укрепването на външните граници. По неговите думи е необходимо да бъде преоценена системата от Дъблин за връщането на мигрантите в държавата, от която са навлезли в ЕС.

Сайед Камал (Европейски консерватори и реформатори) изрази разбиране към хората, които търсят по-добър живот в Европа, но отбеляза, че ЕС не може да предложи подслон на всеки, независимо от личната му съдба.

Някои държави не изпълняват задълженията си, други призовават мигрантите да идват, а след това обвиняват останалите, че издигат огради. Съгласни сме, че има нужда от по-силна гранична охрана, но вместо да задължаваме държавите (да приемат външни европейски граничари), трябва да повишим междудържавното сътрудничество. Трябва доверие между специалните служби. Трябва да бъдем честни с Турция, че тя никога няма да бъде приета в ЕС, заяви Камал.

Ги Верхофстат (АЛДЕ) изрази пълна подкрепа за предложението на ЕК за граничната охрана. На места направо липсва граничен контрол, както в Гърция. Държави, които не искат да сътрудничат, нямат място в Шенген, коментира Верхофстат. Той съобщи, че в проекта за решенията на предстоящия утре и в петък Европейски съвет не се предвижда утвърждаване, а само обсъждане на предложението на ЕК за охрана на границите.

Необходима е задължителна обмяна на информация между службите по сигурността, а не само подсилването на този обмен, както предвижда проектът на решенията, добави той.
Габриеле Цимер (Европейска обединена левица) коментира, че взаимното доверие в ЕС няма да се повиши, ако държавите бъдат заставени да се разделят с част от националния си суверенитет покрай предложенията за общоевропейската гранична охрана.

По нейните думи предложенията на ЕК предвиждат действия срещу волята на държавите, съчетани със заплахи от изключване от Шенген. В последните години изнудвахме държавите понякога да пренебрегват дори собствените си конституции, за да се съобразят с изискванията на институциите на ЕС, добави тя. Затваряме си очите за действията на Турция срещу журналистите или срещу кюрдите. Да бъдем честни, Турция никога няма да бъде част от ЕС, заяви Цимер.

Филип Ламбертс (Зелени) критикува силно намерението за разполагане на граничните екипи за бързо реагиране без съгласието на приемащата държава. Невероятно и недостойно е "клякането" пред турския президент Реджеп Ердоган, който лично преследва журналисти, който води война срещу собствения си народ, коментира Ламбертс.

Найджъл Фараж (Европа на свободата и пряката демокрация) заяви, че всеки път, когато европейската политика се провали, искането е за "повече Европа". Призивите на германския канцлер Ангела Меркел за приемането на мигрантите са огромен провал, това е открита покана за терористите, както и за икономическите мигранти, коментира той.

Едуар Феран (Европа на народите и свободата) посочи, че стотици и хиляди терористи проникват с миграционните потоци. Повечето от атентаторите от 13 ноември в Париж дойдоха с мигрантите. Шенген е част от проблема, коментира той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.