Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юнкер ще определи ресора на българския еврокомисар следващата седмица

Мария Габриел обяви, че ще работи за обединението на Европа и интересите на България

6 коментара
Мария Габриел, сн. БГНЕС

Правителството очаквано предложи в сряда за български еврокомисар Мария Габриел, която вероятно ще поеме ресора "Дигитализация".

Вицепремиерът по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева съобщи, че следващия вторник Габриел ще има среща с президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, на която ще бъде официално определен ресорът на българския еврокомисар. След това Габриел трябва да бъде изслушана и одобрена от Европейския парламент.

Самата Габриел посочи пред журналисти в Министерския съвет, че първият ѝ приоритет на новата позиция ще е обединението, което по думите ѝ гради бъдещето.

"България е обединител, по този начин тя ще отстоява каузата - европейски ценности и ЕС, който да е полезен на гражданите във всекидневия им живот", допълни Габриел.

България е без еврокомисар от началото на годината, когато Кристали Георгиева напусна ЕК, за да поеме висш пост в Световната банка.

Консултациите за ресора на Габриел продължават

Тя коментира, че решението за ресора ѝ е в ръцете на Юнкер, но "какъвто и да е той, водещ приоритет е защита на интересите на България и европейските граждани".

В сряда премиерът Бойко Борисов информира с писмо Юнкер за избора на Габриел, след като миналата седмица пое ангажимент пред него кабинетът бързо да излъчи представител в ЕК.

"С радост мога да Ви съобщя, че днес - още на първото си заседание, българското правителство взе решение да номинира за този пост Мария Габриел. Благодарение на нейните професионални качества и дългогодишен опит в Европейския парламент съм убеден, че Мария Габриел ще има важен и стойностен принос към работата на Комисията", посочи Борисов.

Захариева уточни от своя страна, че единственото условие към България е било кандидатът ни да е жена заради баланса между половете в комисията.

В сряда заместник-председателят на ЕК Андрус Ансип коментира, че ще е добре, ако българският еврокомисар поеме въпросите на цифровизацията.

Ансип бе натоварен с този ресор, след като бившият зам.-председател на комисията Кристалина Георгиева подаде оставка в края на миналата година. Отговорностите на Георгиева бяха поверени на германския еврокомисар Гюнтер Йотингер, който дотогава отговаряше за цифровизацията.

Председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер от своя страна приветства избора на Габриел и коментира, че Европа има нужда от идеите на младите жени за бъдещето.

"България представя много добър кандидат за следващ комисар. Мария Габриел е много опитен колега в европейската сфера. Работи в Европейския парламент от 2009 година, сега е заместник-председател на най-голямото политическо семейство в парламента (на ЕНП), така че знае за какво става дума, когато говорим за европейски въпроси. Млада е и е жена!", коментира Вебер.

БСП и ДПС с резерви към избора

Депутатът от БСП Кристиан Вигенин коментира обаче, че за левицата е неприемлив начинът, по който е било взето решението.

"Струва ни се, че това е по-скоро едно политическо назначение, доколкото тя е в ръководството на групата на ЕНП. Смятаме, че така, както неведнъж сме настоявали още в предишни случаи с Кристалина Георгиева, трябваше да се направи най-малкото консултация с основните политически сили, както по отношение на кандидатурата, така и по отношение на възможния ресор", коментира той.

Според него ресорът, който се обсъжда за Габриел, е далеч под значимостта на ресора на Кристалина Георгиева - бюджет и човешки ресурси.

"А това е до голяма степен отговорност на ГЕРБ. Мария Габриел, макар и един активен евродепутат, нито образованието ѝ, нито досегашната ѝ работа в ЕП имат връзка с ресора, който ѝ се предлага, но въпреки всичко ѝ пожелаваме успех", каза Вигенин.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ от своя страна коментира, че е в правомощията на МС да предложи еврокомисар, но "въпросът е малко по-различен – доколко и как МС носи своята отговорност, защото от около 9 месеца ние нямаме еврокомисар".

Според него това е отказ от власт в европейските институции. За Карадайъ е важно и какъв ресор ще имаме. Защото предишният ни еврокомисар заемаше много важен ресор и това е тема, която трябва да бъде коментирана, допълни той.

Вицепрезидентът: Много се зарадвах на новината

Много се зарадвах на новината, че Мария Габриел може да е следващият български еврокомисар, дано се потвърди в следващите часове, каза в сряда сутрин пред бТВ вицепрезидентът Илияна Йотова. Преди да заеме този пост тя бе евродепутат от основните конкуренти на ГЕРБ и ЕНП – БСП и Партията на европейските социалисти.

Зная, че националният интерес на България ще е максимално защитен, тя би била много по-различен еврокомисар от предшествениците си. Почти 10 години съм работила с нея и заставам зад думите си, каза Йотова.

Сагата с българския еврокомисар

Мария Габриел е евродепутат от 2009 година. Завършила е българска и френска филология в Пловдивския университет и магистратура по сравнителна политика и международни отношения в Докторската академия по политически науки в Бордо.

България е без еврокомисар от началото на годината, когато Кристалина Георгиева напусна ЕК, за да поеме висш пост в Световната банка. Тя беше зам.-председател на Европейската комисия (ЕК) и еврокомисар по бюджета и човешките ресурси и беше заместена от германския еврокомисар Гюнтер Йотингер, който отговаряше за дигиталния пазар.

България до момента е без еврокомисар, тъй като Бойко Борисов се отказа да издига кандидат в края на миналата година, докато правителството му беше в оставка, а служебният кабинет на Огнян Герджиков след известни колебания реши да остави това на следващото редовно правителство.

Така България остана месеци наред без свой представител в ЕК и създаде прецедент. Брюксел официално успокои, че липсата на български еврокомисар не е проблем, но казусът повдигна отново дебата дали е необходимо всяка страна задължително да има свой представител в комисията.

Миналата година Бойко Борисов коментира, че ни е нужен "еврокомисар по екология или регионално развитие", но подобно портфолио изискваше сериозно разместване в ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Може и да е много интелигентна, но се облича като мъж и изглежда нелепо.

  2. Калико Джо
    #5

    Не е много ясно какво разбира тя от Дигитализация, но от Гоце Делчев е стигнала до Брюксел, така че от политическа конюктура разбира.

  3. boriana
    #4

    Много добър пример, че образованието не играе никаква роля в кариерното издигане при европейската, а и наша бюрокрация. А може би изобщо. Българска филология, в треторазряден университет, но те забелязват от управляваща партия, пряко или чрез препоръка, ти показваш безспорни качества на един примерен, неблестящ с оригиналност или свое мнение бюрократ, особено блестящо овладял бюрократичната реторика и изказ, който никога няма да стъпи накриво. Добавя към това сигурно спокоен и уравновесен характер и бавният растеж е гарантира.

  4. trezwomislesht
    #3

    На 38 години. От тях последните 16 не живее в България/прихожда/. Без никакъв професионален опит. Да не говорим за житейски/ако не се смята размотаването в бюрократичните кабинети в Брюксел/. Познава ли проблемите на тези които ще представлява?

  5. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #2
  6. marij
    #1

    Какъв е смисълът от еврокомисар, освен за лично облагодетастване. Тази дама прави собствена кариера в ЕС. Какво е направила за България за 8 години в европейските структури?????????? Какъв проект, който лично интересите на България защитава, а не тези на западните страни е започнала и осъществила. Видяхме такива "активистки" като Кристалина Георгиева как се издигат за сметка на опозоряването на страната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.