Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юридически казуси пак заплетоха продажбата на столичното парно

3 коментара
Юридически казуси пак заплетоха продажбата на столичното парно

Приватизацията на "Топлофикация-София" за пореден път се оплете в юридически казуси, на които акционерите в дружеството - Столична община и Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), спешно търсят решение.

Два са проблемите, които са изникнали пред собствениците в опитите им да форсират продажбата на затъналото в дългове и несъбрани вземания дружество. Единият е свързан с избора на консултант, който трябва да предложи процедурата за раздържавяване и да изготви документацията. Другият се отнася до решението софийското парно да се продава от Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП). И двата проблема са заради нормативни неясноти и опасност от блокиране на бъдещата приватизационна процедура заради съдебни спорове.

В момента се проучва възможно ли е като консултант по продажбата да бъде директно привлечена Международната финансова корпорация (МФК), която е част от Световната банка, без да се обявява обществена поръчка, съобщиха участници в общинско-министерската работна група за приватизацията на топлофикацията.

МИЕ иска да ускори продажбата и да не се обявява обществена поръчка за консултант, чието провеждане би отложило старта на процедурата с месеци. В същото време ведомството предпочита МФК да е консултант, а при обществена поръчка корпорацията не може да участва. Така сега се търсят законови основания за директен договор.

Помолили сме МФК да ни изготвят оферта, макар че сме наясно, че ситуацията е такава, че можем да бъдем обвинени в непрозрачни избор и формиране на цената на консултантския договор, коментираха членове на работната група. Дискусионно е обаче доколко при обществена поръчка бихме получили по-ниска цена, допълниха те.

Уточнено би още, че вече не стои на дневен ред въпросът с плащането на консултантския договор от касата на декапитализираното дружество. Цената ще бъде поета от СОАП и Агенцията за приватизация, в чиито бюджети постъпват отчисления от всяка извършена сделка именно за консултантски услуги.

Другият проблем пред приватизацията на дружеството произтича от взетото решение продажбата да се движи от СОАП, тъй като Столична община е мажоритарният собственик. В Закона за приватизация обаче не е регламентирана възможността държавата да упълномощава общинска организация да продава нейни активи. Записана е само опцията общините да прехвърлят на държавната Агенция за приватизация правото за продават техни дялове.

В момента юристи уточняват дали подлежи на съдебна атака прехвърлянето на държавния дял в дружеството за продажба през СОАП. Очакванията са идния понеделник да има отговор на тези въпроси, за да се предприемат конкретни действия по проточващата се от години продажба на столичното парно.

Съществувало и предложение да се обявят две отделни процедури - за общинския и за държавния дял, които ще се водят от Агенцията за приватизация и о СОАП. Оферта обаче ще се подава за 100 процента от капитала и предложенията ще се разглеждат от двете комисии, като в общинската ще влизат представители на АП и обратното.

Като краен вариант при продължаващо забавяне на продажбата, от Министерството на икономиката и енергетиката смятат да приложат вариант, в който държавната компания "Булгаргаз" - най-големият кредитор на "Топлофикация-София" с около 160 млн. лв. за доставен газ, иска несъстоятелността на дружеството. Тогава държавата би могла да поиска общинския дял за погасяване на дълговете и после сама да си продаде парното.

От МИЕ обаче все още се въздържат от подобна мярка, защото се опасяват, че това отново ще повдигне политическа полемика и размяна на удари под кръста, каквито бяха станали типични за кмета на София Бойко Борисов и бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Опасенията са свързани най-вече с това, че определената цена за акция, на която евентуално би бил платен дългът към "Булгаргаз", може да се окаже по-ниска от тази, на която после държавата ще продаде парното и това ще доведе до проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пенсионер
    #4

    Управляващи,не продавайте софийското парно. В противен случай бял избор (вот) няма да видите.

  2. Васко
    #2

    От горното разбирам само, че управляващите държавата и София всячески се опитват да забатачат тотално нещата докато се появи взаимно-приемлив и щедър за джобовете им купувач. Ако държавата наистина иска да оздрави дружеството, нека Булгаргаз да си предяви вземанията и да поиска несъстоятелност, а ако ББ иска да запази контрола - да конфискува имотите на на неизрядните длъжници и да плати дълговете. Ама се намират някакви "пенсионери" да плашат с вотове.

  3. §22
    #1

    Дали ще бъде продадено от МИЕ или СОАП това дружество и в бъдеще ще остане само на пазара и с пълен монопол за топлофициране на София.Така ,че въпроса е не кой а как ще ни е..ва и определя сам цена и разходи ,а оттам крайна цена за потребител.Дупе да ни е яко!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.