Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юристи умуват как да се отиграе оставката на Марковска от КС

67 коментара
Юристи умуват как да се отиграе оставката на Марковска от КС

Извън политическия и съдебен скандал около избраната за конституционен съдия Венета Марковска, казусът с евентуалното ѝ оттегляне се очертава като сериозно юридическо предизвикателство. Юристи, които Mediapool потърси за коментар, са на различни становища какъв е правно най-чистият вариант в ситуацията, определяна като абсурдна. Случаят "Марковска" е прецедент в историята на Конституционния съд (КС), като за първи път се поставя въпросът как може член на тази институция да подаде оставка без дори да е встъпил в длъжност.

Полагането на клетва от конституционните съдии се води за официално начало на техния мандат. Преди това те, въпреки че са избрани от парламента, посочени от президента или двете върховни съдилища, не се водят за членове на КС.

Най-общо, мненията за "оставката" се разделят на две. Според едното, което според първоначална информация на Mediapool се подкрепя от ГЕРБ, достатъчно е Марковска да не отиде да положи клетва заедно с другите трима новоизбрани членове на КС. Според други тълкувания единственият чист вариант е тя да положи клетва като член на КС и веднага след това да подаде оставка.

При първия вариант Марковска не встъпва в длъжност като член на КС и автоматично запазва сегашния си пост на заместник-председател на Върховния административен съд (ВАС).

"Жокер" за подобна сделка анонсира и премиерът Бойко Борисов, който преди ден заяви: "Молбата ми е (Марковска) да се оттегли, след като се създаде такъв огромен шум и да продължи да си бъде съдия".

"Полагането на клетва има напълно формален характер. На нея присъстват държавният глава, председателят на Народното събрание и председателите на ВКС и ВАС. Втора клетва не може да има. Най-чистият вариант би бил, ако Марковска уведоми писмено председателя на Конституционния съд, че не смята да се появи и положи клетва в четвъртък. Това може да счита за оставка, а от КС уведомят Народното събрание, че трябва да се проведе нов избор", обясниха конституционни съдии пред Mediapool с уточнение, че става дума за прецедент.

Според други застъпници на този подход, неполагането на клетва само по себе си не отменя избора, затова е задължително Марковска да подаде и писмено волеизявление за отказ от поста конституционен съдия.

Още в края на миналата седмица Венета Марковска заяви, че не смята да се появи на клетвата заедно с другите трима новоизбрани конституционни съдии. Тя обясни, че първо ще изчака прокуратурата да провери сигналите срещу нея и да изчисти името ѝ. Нейни колеги обаче не смятат, че тя има такава опция, а и прокуратурата ясно показа, че не смята да прави подобна проверка.

В Народното събрание също се обсъждат възможните варианти за оттегляне на Марковска от КС.

Според информация от средите на управляващите е твърде вероятно тя да не положи изобщо клетва, а да "напише писмо" до Народното събрание, с което моли решението на парламента, с което е избрана за конституционен съдия, да бъде "отменено".

Според някои юристи подобен ход е невъзможен и граничи с мутренския прийом на управление, тъй като, ако Марковска откаже да се закълне, нейната дума ще тежи повече от решение на НС. Според това виждане, "не може прищевките на някого да са по-висши от най-висшата институция в държавата", затова изходът е само един - Марковска полага клетва в Конституционния съд и веднага подава оставка.

Важен детайл при този вариант е, че за да се закълне като член на КС, Марковска трябва да бъде освободена от досегашния си пост във ВАС. След това, като подаде оставка от КС, за да се върне обратно във ВАС, трябва да мине през одобрение във Висшия съдебен съвет (ВСС), където неминуемо ще се стигне до дискусия как така един един компрометиран съдия, който няма нужните морални и нравствени качества да е член на КС, може да е зам.-шеф на върховен съд.

Управляващите са на мнение, че няма проблем Марковска да остане на досегашния си пост, ако се оттегли от КС. Те допускат, че ще има декларации и натиск да не се връща във ВАС, но разчитат ВСС да не им обръща внимание и с времето скандалът да отшуми.

От БСП намериха още едно политическо тълкувание на случая.

"Ако гласуван член на КС се оттегли след молба на премиера, това на практика означава, че се погазва окончателно всякакъв вид разделение на властите", смятат социалистите. "Съдия Марковска вече е избрана и ако оставим настрана спора за морала ѝ, вече премиерът и ГЕРБ не могат да оказват влияние върху нея. Ако се оттегли под тяхно давление, означава, че има взаимен контрол, който може да се упражни само с компромати", обясниха депутати от БСП пред Mediapool.

Независимо от разминаването във вижданията как точно Марковска да подаде оставка, управляващи и опозиция са единни, че евентуално овакантеното място в КС трябва да се стартира нова парламентарна процедура с номинации, дискусия и гласуване, което ще бъде прецедент.

От ГЕРБ твърдят, че в подобна ситуация нямат да имат собствен кандидат. Опозиционните партии смятат, че има вероятност управляващите да изиграят същия ход – внасяне на кандидатура чрез независими депутати, декларирали принадлежност към ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #67

    "Юристи умуват..." - tova sastoianie nikoga ne e na dobro....

  2. Анонимен
    #66

    @60: Какво означава "натиск"???????????!!!!!! Съгласно конституцията никой на никого не може да оказва законно "натиск". Ако някой се огъва значи не е подходящ да заема пост в независима институция! Конкретно по казуса - Марковска никой нищо не може да извади (законова обосновка) да не може да стане съдия от КС. Вярно - ЕС ще ни глоби. Вярно - ще си платиме. Ама кой да попитам аз е виновен, че се стигна до тук? Ами - депутатите... а тях кой ги е избрал? Ами избрал ги е този, който ще си плаща за грешката. :))

  3. Анонимен
    #65

    Много възможно е Марковска да разиграе "собствен" трети сценарий. Тя и така ясно показа че има желание да играе собствена игра. Например може да откаже да подаде оставка като съдия във ВАС и така да направи невалидно избирането си в КС, без да се налага да дава повече обяснения. Странно изглежда мълчанието на ДПС по въпроса, след като точно като техен човек се издигна Марковска.

  4. Анонимен
    #64

    Обзалагам се че няма да се оттегли.

  5. Анонимен
    #63

    По казуса Марковска:
    Първо, мандатът на съдия в КС започва да тече от датата на избора, а не от полагането на клетва, както и за народни представители от датата на провеждане на изборите. Има практика на КС по този въпрос.
    Второ, съгласно чл. 147, ал. 5 има предвидена несъвместимост със заемане на определена длъжност, която следва да бъде отстранена в едноседмичен срок от датата на избора (чл.6, ал. 3 от ЗКС). В противен случай мандатът се прекратява на основание чл. 148, ал. 1, т. 5 от К, а КС следва

  6. Анонимен
    #62

    При избора на Марковска са допуснати процедурни нарушения. Тъй като е ясно, че те са ПОВЛИЯЛИ на избора, редно е НС да прегласува избора.

  7. Анонимен
    #61

    Думата ОСТАВКА не бива да се използува. Марковска, ако веднаж се закълне, НИКОГА няма да подаде оставка. Правилният вариант е волеизлияние, с което отказва да заеме длъжността по различни (здравословни, семейни и т.н.) причини и/или поради невъзможност да изпълнява длъжността при създадената ненормална атмосфера. ТЪлкуванието на БСП, че молба от някого да се откаже от поста означава намеса на една власт в друга е нелогично и неприемливо. Ето, аз също моля Марковска да се откаже, а като мен има много. Означава ли това, че нарушавам разделението на властите. Все пак АЗ съм НАРОДЪТ в много по-точен смисъл, отколкото Марковска е СЪДЕБНА СИСТЕМА или правна система.

  8. Анонимен
    #60

    Съществуват правопораждащи факти.Такъв факт е изборът проведен от НС.Госпожа Марковска можеше да се оттегли след номинацията и преди избора,който е легитимен.В момента тя е избрана за конституционен съдия и за да започне да тече 9 годишния мандат.Неявяването на клетвата може да бъде поради различни причини.Самото неявяване не отменя избора,който вече е направен.Нещо повече, провеждането в този случай на нов избор би създало възможност в бъдеще този избор да бъде атакуван и легитимността му да бъде

  9. Анонимен
    #59

    печално е всичко това! герб принизиха политическата система и държавните институции до критериите и управията на петоразряден ПУЦ.

  10. Анонимен
    #58

    А бе все пак Цвъцко и Тиквата да питат Далай-лама и папата какво мисля по този казус, хахаха!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.