Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Юропиън войс": Новите членове на ЕС не са виновни за кризата в еврозоната

5 коментара

Не новите, а старите страни членки на ЕС са виновни за кризата в еврозоната, посочва изданието "Юропиън войс" в коментар под заглавие "Европа на две скорости, в която "бавно" изпреварва "бързо" ".

Твърдението, че разширяването на съюза от 15 до 27 членове е станало прекалено бързо и че европейските граждани вече не разбират предназначението на ЕС, неговите политически цели и какви да бъдат географските му граници почива на смайваща логика, посочва изданието. Не естонците (които почти нямат нетен дълг) извадиха от релси европейския проект, нито латвийците (които преминаха успешна програма за икономии, различаваща се по всичко от мерките в Южна Европа).

 

Европа бе вкарана в рецесия не от поляците с тяхната уверено растяща икономика, от чехите със стабилната им банкова система или от словаците (много по-бедни от гърците), които заедно със словенците и естонците понастоящем допринасят за спасителните еврофондове.

 

Не са унгарците (те слаломираха през собствени дългови проблеми), които заплашват рухването на банките в съседните страни.

 

Вестникът признава, че в известни отношения новите членове България и Румъния представляват разочарование в сфери като корупция, съдебна система, отношението към ромите и други проблеми. Но да се оспорва цялото разширяване заради тези проблеми е нелогично - България и Румъния не биха изчезнали от географските карти, ако приемането им бе отложено. А вън от ЕС техните реформи може би щяха да бъдат по-бавни. Но във всеки случай не са България и Румъния тези, които заплашват бъдещето на Европа, единния пазар и даже мира в Европа.

 

Не, най-сериозните проблеми в еврозоната са съсредоточени в старите членки, подчертава вестникът и очертава картината как Италия сега би имала икономически растеж, ако бе извършила навреме малки реформи (като латвийските).

 

"Юропиън войс" посочва, цитиран от БТА, че фискалната дисциплина в Гърция е на далеч по-ниско равнище отколкото във всичките източноевропейски страни и че щеше да е много по-добре съотношението между дълг и брутен вътрешен продукт във Франция да се доближи до това на източноевропейците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Генерале, пак си се престарал, както е обикновено при яничарите. Америка , ако толкова държеше на нас щеше да има най-голям стокообмен с нас. Засега той е малко по-голям от ливанския и в пъти по-малък от този с Турция. Да не говорим за инвестиции. А виж акълите от Ран и Ът ни докараха до там , че разпродадохме де що имаше читаво предприятие и разорихме селското стопанство. Като новоизпечен янки я си гледай по-добре какво става с окупацията на Шолстрийт.

  2. Анонимен
    #4

    Gen. Augusto Pinochet: Nashata nacia moje da se vazdigne i bez vlizaneto v evro zonata i bez vavaejdaneto na evroto. Nie kato balgari pomejdu si triabva da postignem saglasie da ne se lajem edin drug, da ne se kradem edin drug i da ne se predavame edin drug. Poglednato otvad Okeana za nas e bezmisleno da pravim poveche otstapki na na "Starata Evropa". Mnogo moi amerikanski priateli, koito rabotiat vav finansovia sektor me pitat zashto Bulgaria iska da si zagubi valutata pri polojenie, che valutata

  3. Анонимен
    #3

    Много точно казано. Но за съжаление в старите-страни членки се набива в главата на населението, че ние сме виновни. Да бяха мислили по-рано за техните реформи-както правилно пише в статията за Италия напр. А колкото до Гърция, просто вече не ми се коментира...

  4. Анонимен
    #2

    Отворихме пазара си за техните стоки, а за нашите работници- пазарите им са затворени. Земеделците взимат пъти по- малки субсидии. Накрая ще ни изкарат и виновни, че сме им смутили спокойствието... Голяма наглост е това. Не трябва да си траем. Кой ще построи завод за коли сега? Германците? Да ама не.

  5. Анонимен
    #1

    Ха ха ха! Право куме у очи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.