Руският концерн "Газпром" увеличи с почти 20 процента общите разходи по строежа на експортния трансчерноморски газопровод "Южен поток", проектиран да заобиколи Украйна, чийто дълг към монополиста надхвърли 2 млрд. долара за доставен през 2013 г. природен газ. Това съобщи Ройтерс в понеделник, цитирайки данни от инвестиционната програма на дружеството.
"Газпром" съобщи на сайта си за 45-процентен ръст в инвестициите си в газопроводи на територията на Русия, които са необходими за доставка на суровина за "Южен поток" от северните находища. Това разширение на системата на "Газпром" се нарича "Южен коридор" и от публикуваната справка става ясно, че неговата цена е нараснала от обявените в началото на годината нужни 509.59 млрд. рубли до 738.54 млрд. рубли.
По-ранните оценки на "Газпром" за строежа на морското и трансбалканското трасе на "Южен поток" бяха за 16 млрд. евро с допускане за увеличаване на разходите, които и без това са критикувани от анализатори като прекалено раздути.
При това положение бюджетът на проекта се увеличава до 34 млрд. евро при предишни оценки за около 29 млрд. евро, посочва изданието. То припомня, че миналата седмица Европейската комисия обяви, че "Южен поток " не отговаря на изискванията на европейското законодателство, което не допуска собственик на газопровода да е производител на суровината.
Отделно на това Брюксел заплашва "Газпром" с 10 млрд. евро глоба заради злоупотреба с монополното си положение при определяне на цените на доставяния газ за строи от Източна Европа, сред които и България. По този повод в понеделник еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Хоакин Алмуния съобщи, че "Газпром" е обещал тази седмица да направи предложение за приключване на едногодишното разследване на ЕК срещу нея. За да избегне голямата глоба, вероятно руската компания ще направи предложения за промяна на някои свои бизнес практики. Преди да се реши дали офертата на "Газпром" ще бъде приета, тя ще се обсъди със засегнатите страни.
Междувременно газовият холдинг обяви, че очаква да се запази тенденцията за търсене на руски газ в Европа. В съобщение на компанията се посочва, че "Европейските потребители в последно време демонстрират повишено търсене на руски газ, при това без да е налице съществено застудяване в Европа". Като пример се дава ръст на заявките през октомври със 17 процента спрямо година по-рано, а през ноември – с 33 на сто.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
35 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
До 35: Не, 25% е добавката заради която нашите родни рубладжии се пънкат.
20% ли е комисионната за еврочиновниците окопали се в брюксел?
Корупцията, прахосничеството и кражбите в Русия не мръднали и на йота от времето на СССР.Затова и нашите комунисти, русофили или 5-токолонници това им харесва.Те в друга среда не могат да виреят. За справка, олимпиадата в Сочи от планирани 10 милиарда долара разходи вече възлизат на над 50 милиарда.Според жителите на Сочи природата е съсипана, няма и помен от някогашния уютен град, голяма част от жителите още живеят в общежития, заради отчуждените им имоти.
Za 9: Глупако, с танкери ще стигат що не четеш за какво става дума, червен боклук
Русия избра пътя на прост доставчик на суровиниюВместо развита държава - само копане и продаване. Но едновремено с това иска да има и политическо влияние Няма как да си полуразвита страна и да си влиятелен
до 28: Голям азиатец си бе!
Започна се...
Който има природните ресурси, той определя цената! Какво се репчите, бре? Ама Русия се била налагала и прочие! Светът и неговият център се преместиха в Азия. Който разбрал, разбрал!
Кoфти, другарю полковник!
Тази есен Германия купува руския газ на цена 270 долара за 1000 куб м, а миналата есен цената беше 390 долара за 1000 куб. м. Германските газови гиганти направиха бойкот на руския газ заради високите му цени и Путин респективно Газпром клекнаха.