Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За 12 години са подписани седем различни споразумения

0 коментара

Първите протоколи за намерение да се строи нефтена тръба от Бургас до Александруполис са подписани от България, Гърция и Русия на 16 септември 1994 г. в Москва. Две години по-късно се парафира протокол за проучване, проектиране и изграждане на петролопровода. В края на 1997 г. е подписан и меморандум за сътрудничество между страните за подпомагане на проекта.

През февруари 2001 г. в София вече се обсъжда трасето на петролопровода. Година по-късно в Москва се подписва ново споразумение, с което трите страни вече подкрепят самия строеж на тръбат. Първото разпределение на акциите е 41 на сто за руските компании, 39 на сто за гърците и 20 на сто за българската страна. През март 2002 г., София решава да се създаде фирма, в която и трите държави да имат по 33 процента. Дни по-късно Русия подкрепя  равното дялово участие.

През ноември 2002 г. българското правителство съобщава, че 9 фирми са пожелали да участват в проекта и да финансират българския дял. Това са "Газстроймонтаж", "Главболгарстрой", "Интернефтигазмонтажи", "Лукойл", "Магнум 07", "Минстрой холдинг", "Монолит 3", "Химремонтстрой", “Холикон". По-късно още две фирми заявяват интерес - "Контролно-заваръчни устройства" и "Трансстрой- Бургас" .

През април  2003 година е учредено акционерно дружество "Трансболкан ойл пайплайн България", в което държавата притежава златна акция с номинал 1000 лв.

Точно след две години в София е подписан нов меморандум за сътрудничество между правителствата на България, Гърция и Русия за изграждане на петролопровода. Същата година в София се взема решение за обща входна инфраструктура на двата проекта за петролни тръби – Бургас-Александруполис и Бургас-Вльора. След конкурс е избран за проектант  за съоръжението -  компанията “Универсален терминал Бургас”, чиито акции се притежават от държавната “Техноекспортстрой” и частната компания “Фронтиер”. На 3 май 2006 г. държавата се оттегля от "Трансболкан ойл пайплайн България". На 1 юни кабинетът решава, че страната ще се представлява в проекта от "Проектна компания Нефтопровод Бургас - Александруполис-БГ" -  АД, в която участват "Универсален терминал Бургас" (75%) и държавната "Булгаргаз" (25%)

През септември 2006 г. в Атина, президентите на България Георги Първанов и на Русия Владимир Путин и министър-председателя на Гърция Константинос Караманлис подписват декларация за сътрудничество в областта на енергетиката, в която е дадена поредната политическа подкрепа за проекта. В края на октомври в Москва е преразпределено отново участието– Русия получава 51 на сто, а останалите 49 процента са за България и Гърция.

През февруари 2007 г. в Бургас на експертно ниво беше парафиран текстът на тристранното споразумение, който се подписа днес в Атина. Малко по-късно кабинетът извади от проекта частната компания “Фронтиер”, анулирайки решението си за обща входна инфраструктура за двете тръби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.