Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За 54% от бежанците животът им в България е удовлетворителен

ДАБ: Условията в центровете са като в хотел, даваме с 200 калории повече

0 коментара

Повече от половината (60%) от бежанците у нас нямат приятели в България. Това показват данните от проучване в рамките на проекта "Да продължим заедно", представени в петък.

Сред основните пречки за интеграция на бежанците у нас, според анализа на резултатите от проучването, са липсата на информираност, негативната нагласа към бежанците и недостатъчната подкрепа от институциите.

Елена Клисарска от фондация "Ви АРТ", коментира, че по-голяма част от тях водят сравнително изолиран начин на живот. На 60% им харесва нашата храна, 24% не са удовлетворени от нея. 72% не говорят или по-скоро не говорят български, но 24% го владеят. 74% обаче желаят да го изучават, а 12% не. 52% от анкетираните смятат, че не познават или по-скоро не познават своите права, 36% отговарят положително на въпроса.

54 на сто определят начина си на живот у нас като удовлетворителен. 18 на сто от анкетираните не харесват пребиваването си в България, а за 6 на сто от бежанците животът
у нас е труден. Около 22 процента от запитаните не са решили дали да останат в страната.

32% от анкетираните бежанци имат намерение да се завърнат след приключване на конфликта в държавата им.

В края на миналата година около 80% от хората в центровете са казвали, че използват България като транзитна страна, каза Васил Върбанов зам.-председател на Държавната агенция за бежанците (ДАБ). Той обясни, че от преди един месец условията в центровете и специално новите центрове са се променили коренно и 70% от бежанците не са очаквали такива добри условия. "Сега условията са като в хотели", заяви зам.-председател на ДАБ.

За храната той каза, че са направили всичко възможно да привлекат арабски готвачи, които да работят заедно с нашите. Стандартът е 2100 калории, но им се осигурява над 2300 калории.

32 процента от запитаните посочват като своя основна необходимост получаването на сигурност и закрила. Статут търсят 24 на сто, а 22 процента от бежанците са посочили като основна потребност финансовата обезпеченост и необходимостта от работа.

За да се подобри приобщаването на бежанците, се предлага изграждането на единна система за събиране и анализ на данни за имиграцията и интеграцията на централно ниво, изготвянето на местни планове за действие и започването на процес на сътрудничество на общинско ниво между представители на държавата, бизнеса и обществото.

Изследването е направено в рамките на проекта "Да продължим заедно", започнал в края на 2013 г. по договор за безвъзмездна финансова помощ. Той се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския бежански фонд по договор, сключен между фондацията "Ви Арт" и Държавната агенция за бежанците" при МС. Изследването е направено чрез пряка анкета, както и с интервю с цел директна комуникация с бежанците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.