Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За 7 години 1500 осъдени окончателно за корупция в Румъния

Над 4700 изпратени на съд, сред тях 23-ма депутати, 15 министри и държавни секретари

6 коментара
Даниел Морар

Близо 1500 души са били осъдени окончателно по дела за корупция в Румъния в периода август 2005 г. - октомври 2012 г., съобщи Националната дирекция за борба с корупцията в рамките на отчет за дейността на прокуратурата през шестте години мандат на досегашния ѝ ръководител Даниел Морар, предаде агенция Аджерпрес в сряда.

По отношение на окончателните съдебни присъди по обвинения в корупция се констатира промяна в темповете от 2011 г. към днешна дата, в посока на увеличаване на броя на осъдените окончателно лица спрямо петте години по-рано. През последните две години не само, че броят на осъдените се е увеличил чувствително, но и 33 процента от присъдите са били затвор.

През първите девет месеца на 2012 г. съдилищата в страната са осъдили за корупция приблизително двойно повече обвинени спрямо предходната година (552). Броят на осъдените за корупция през 2011 г. е бил 298 души, а през 2010 г. - 154.

Националната дирекция за борба с корупцията отбелязва, че тази динамика е валидна и за обвинени лица на високи държавни постове, съответно 11 високопоставени държавни представители (един премиер, един министър, двама сенатори, 6 депутати и един държавен секретар), като седем от тях са били осъдени окончателно тази година.

В посочения период окончателни присъди за корупция са получили също 26 кметове, заместник-кметове и заместник областни управители, и шестима членове на окръжни съвети, 24 магистрати, 164 полицаи, 50 директори на национални компании и публични институции, 60 служители на контролни органи, като Финансова полиция, данъчна администрация и пр.

Даниел Морар, който ръководеше Националната дирекция за борба с корупцията, а в момента временно заема поста главен прокурор, обяви, че ръководената от него прокуратура е изпратила на съд в периода август 2006 г. - октомври 2012 г. над 4700 души, Той уточни, че от 4700-те лица приблизително половината са заемали важни и отговорни длъжности на централно и местно ниво.

Сред изправените на съд за корупция е имало 23 членове на парламента (17 депутати и 6 сенатори), 15 министри и държавни секретари (един премиер, 9 министри и 5 държавни секретари), 8 префекти и субпрефекти, също толкова председатели на окръжни съвети, както и 9 директори на национални агенции с държавен ранг, 40 началници на национални компании, както и 25 директори на публични институции. Към тях се добавят над 100 кметове, 53 магистрати, 69 адвокати, 500 полицейски служители, 104 жандармеристи, 134 митничари, 90 данъчни инспектори и 13 нотариуси.

За злоупотреби с еврофондове са били изпратени на съд близо 400 души, като причинените щети възлизат на над 36 милиона евро.

Морар заяви, че анализ на окончателните присъди за корупция е показал и типология на извършените престъпления: в делата с министри и държавни секретари е характерно присвояване на средства или промяна на тяхното предназначение, както и назначаване на различни лица на държавни постове; в делата с членове на парламента - намеса в работата на различни институции (министерства, съдебна система, полиция); в делата на лица, заемащи позиции на местно ниво - злоупотреба с обществени поръчки или злоупотреба с еврофондове, незаконна реституция или занижаване на стойността на имоти; в делата с магистрати и полицаи - издаване на решения в полза на лица, които са платили подкуп или повлияване на колеги.

Същевременно 9,75 процента от случаите са завършили с оправдателна присъда, уточнява Националната дирекция за борба с корупцията.

Даниел Морар подчерта, че броят на окончателните присъди е нараснал очевидно в последния период, тъй като редица дела са достигнали зрелост, като се има предвид, че цикълът на правосъдие в Румъния трае средно 3-4 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Тия румънещи май го карат на конвейр. Важното е да се харесат на Брюксел.

  2. Анонимен
    #5

    Ползата от статията щеше да е голяма ако сравняваше с БГ положението

  3. Хаяско
    #4

    №3-ти: то и в Русия има осъдени ефективно за корупция, без да знам по чий модел е. Адмирации за северните ни съседи!

  4. Анонимен
    #3

    В България корупционерите управляват на всяко едно ниво на държавата. Бантустанската кочина е обречена да се развива по путинистки модел.

  5. Анонимен
    #2

    Как стои въпроса с България? Това не обяснява ли факта че румънците вървят нагоре а българите пропадат?

  6. Анонимен
    #1

    Има да им дишаме праха на румънците....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.