Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За Атина настъпи денят "сега или никога"

Част от страните в еврозоната не вярват на гръцките обещания за реформи

9 коментара
За Атина настъпи денят "сега или никога"

Представители на Европейската комисия, Европейската централна банка и на Международния валутен фонд са дали положителна оценка на плана на Гърция за избягване на фалит чрез трета програма "пари срещу реформи". Но част от страните в еврозоната изразяват открито недоверие към вероятността гръцкото правителство да успее да приложи обещаното за следващите 3 години.

Непосредствено преди началото на срещата на финансовите министри в 15 часа българско време се дават шансове за успех от не повече от 50%. Засега най-оптимистичните квалификации са от типа на "това е добра основа да разговаряме".

Най-силно разделение предизвиква искането от премиера Алексис Ципрас на още 53 млрд. евро заем. И това, може би, не е крайната сума. "Уолстрийт джърнъл" цитира трима източници от европейските институции, според които предварителната оценка показва, че Гърция ще се нуждае от допълнителни 74 милиарда евро. От тях 16 млрд. евро може да дойдат от МВФ (ако фондът, пред когото страна е в просрочие на дълг реши да участва) и от набиране на средства от капиталовите пазари към края на новата програма, когато Гърция ще е достатъчно стабилизирана, за да са готови инвеститорите да ѝ дадат пари.

Ако еврогрупата обяви положително решение, няма законово изискване да се проведе среща на върха на еврозоната или среща на върха на всички страни от европейския.

"Трите институции се договориха да дадат положителна оценка на предложението за реформа, предадено в четвъртък вечерта от гръцкото правителство", каза пък пред Франс прес европейски източник.

Според същия европейски източник обаче срещата на Еврогрупата ще завърши "в най-добрия случай с политическо споразумение", а решението дали да се възобновят преговорите с Атина ще се вземе на срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на 28-те в неделя в Брюксел.

Междувременно говорителят на германското финансово министерство Франк Паул Вебер каза днес, че резултатът от срещата на Еврогрупата "може да бъде абсолютно всякакъв". Той не коментира публикация на многотиражния в."Билд",според която финансовият министър Волфганг Шойбле и канцлерът Ангела Меркел отново са разделени как да се постъпи, като Шойбле бил категорично против да се преговаря повече с Ципрас.

Финландският външен министър и лидер на националистите Тимо Сойни каза, че страната му няма да отпусне никакви пари повече за спасяване на Гърция. "Сумите, за които се говори сега, са очевидно увеличаване на отговорността, която трябва да поемем", каза Сойни, който преди е наричал помощта за гърците "финансова пирамида". Парламентът в Хелзинки трябва да одобри с абсолютно мнозинство каквото и да е ново споразумение.

Холандският финансов зам.-министър Ерик Вибeс коментира при пристигането за срещата на Еврогрупата, че гърците очевидно са направили крачка, но планът им в някои пунктове не е достатъчно убедителен. "Много правителства, сред които и моето, са загрижени доколко ще може Атина да приложи обещаното", добави той.

На този фон Франция видимо заема страната на Ципрас. Президентът Франсоа Оланд нарече предложените реформи "сериозни и заслужаващи доверие". Негови министри, включително министърът на икономиката Еманюел Маркон, говорят за нуждата от поредно облекчаване на гръцки дълг, който е около 175% от БВП. Не става дума за опрощаване а за поредна промяна в условията за погасяването му, включително чрез удължаване срока връщането на парите, по-дълъг гратисен период и още по-ниски лихви. Освен това спроред Маркон са нужни и инвестиции в гръцката икономика.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  3. lisav
    #7

    Финландия се е противопоставила на нов помощен план за Гърция с политически аргумент Финландската делегация е изтъкнала, че няма мандат да одобри нова помощна програма за Гърция. Евроскептична партия, която е ключова за управляващата коалиция, е заплашила да се изтегли от кабинета при отговор различен от "не" на гръцките предложения Берлин иска като първа опция гръцкото правителство да подобри предложенията си и да вложи държавно имущество за 50 милиарда евро във фонд в чужбина, което да бъде продадено за изплащане на дълга

  4. lisav
    #6

    1. Германският финансов министър Волфганг Шойбле бил категорично против да се преговаря повече с Ципрас. 2. Холандският финансов зам.-министър Ерик Вибeс - "планът им в някои пунктове не е достатъчно убедителен. Много правителства, сред които и моето, са загрижени доколко ще може Атина да приложи обещаното" 3. Финландският външен министър и лидер на националистите Тимо Сойни каза, че страната му няма да отпусне никакви пари повече за спасяване на Гърция. преди е наричал помощта за гърците "финансова пирамида" 4. 5. има ли други

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #5
  6. kompetenten
    #4

    Европа най-после си припомни, че на социалисти и други фашисти не трябва да се вярва!

  7. Коментарът е изтрит в 19:27 на 11 юли 2015 от автора.
    #3
  8. ivancho ivanov
    #2

    С лед рекордна “повратливост” и изненадващи лъжи към собствения си народ, как да им се вярва? Ципрас ще подпище споразумението с ЕС при разделено обществено мнение и мърморене, след което, когато реформите започнат да се усещат някой недоволства ще повишат глас до пропадане на правителствто. Парите естествено ще спрат и ще последват пак избори! Пак несигурност, което е в съгласие със стратегията на Путин - разделяйки, отслабвай Европа! Дано не съм прав,но си запишете каквото казвам.

  9. Djendo
    #1

    най-напред реформи, след това може и пари... къде са гаранциите? нали преди седмица над 60% от гърците гласуваха против austerity??? как ще гарантират връщането на парите???? kak????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам