Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За България няма светлина в края на тунела

13 коментара
Димитър Бечев Сн.БГНЕС

Преди няколко седмици българите гласуваха на поредните избори - петите от април 2021 г. насам.

Докато прахът се отлага и политическите партии обмислят следващите си ходове, едно нещо е сигурно: Съставянето на управляваща коалиция ще бъде трудна задача.

Макар че партията на бившия премиер Бойко Борисов ГЕРБ се класира на първо място - както и през октомври миналата година - втората по големина партия "Продължаваме промяната" (ПП) изключи всякакво сътрудничество с ГЕРБ, която тя представя като олицетворение на завладяната държава и корупцията, спохождащи страната - членка на Европейския съюз.

Следователно Борисов ще трябва да търси подкрепа другаде, но далеч не е сигурно дали ще се стигне до коалиция и България може да се окаже в ситуация на нови избори още през юли.

И този безкраен изборен цикъл продължава да има един бенефициент: Президентът Румен Радев

Съгласно конституцията държавният глава на България има право да назначи служебен кабинет, който да следи за провеждането на предсрочни избори, и затова от август миналата година довереникът на Радев Гълъб Донев ръководи българското правителство като министър-председател.

В момента Радев ръководи шоуто както във вътрешната, така и във външната политика, като взема решения относно енергийната стратегия на България, нейните приоритети в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост и дори относно доставките на оръжие за Украйна.

Критиците на Радев, които се умножиха напоследък, наричат това преход към скрито президентско управление.

България е парламентарна република и изпълнителната власт принадлежи преди всичко на правителството - цялото скеле от механизми за контрол и баланс отразява тази постановка. От друга страна, президентът е изправен пред по-слаби ограничения, тъй като се избира пряко, което означава, че няма парламентарен контрол, освен тромавата процедура по импийчмънт.

Обикновено това не е проблем, тъй като президентът разполага с ограничени правомощия. Но сега, като се има предвид нарастващата роля на Радев, той се превърна в такъв, тъй като той всъщност не се отчита пред никого - дори пред избирателите, тъй като не може да се кандидатира за преизбиране след втория си мандат.

Фактическият владетел на България е обект на спорове още от първия ден, в който встъпи в длъжност. Недоброжелателите му го обрисуват като слуга на Москва, посочвайки скандалното му изказване от 2016 г., че Крим де факто е част от Русия, въпреки че законово принадлежи на Киев. А напоследък Радев е категоричен, че България няма да изпраща оръжия на Украйна - въпреки решението на парламента от ноември миналата година за обратното - и се нахвърля върху партиите, които са гласували в негова подкрепа, наричайки ги "войнолюбци".

Интересно е, че още през 2020 г. Радев застана на страната на антикорупционните протести, обхванали България, подкрепени от най-твърдо прозападната част от електората.

Нещо повече, той дори даде благословията си на Кирил Петков и Асен Василев, министри в служебното правителство през 2021 г., които по-късно продължиха да създават ПП. Така че, въпреки че ПП и нейният коалиционен партньор Демократична България сега са в пререкания с Радев, в недалечното минало те са имали обща кауза.

Междувременно връзките на Радев с Българската социалистическа партия (БСП) са също толкова заплетени. Някога подкрепян от тях като кандидат за президент, днес той е по-скоро конкурент за симпатиите на приятелски настроените към Путин избиратели, изпитващи носталгия по комунизма.

Ако има обаче нещо, което знаем със сигурност за Радев, това е неговата необуздана амбиция. Бившият командир на военновъздушните сили вярва, че има гравитацията, ценностите и визията да бъде лидер на България, запълвайки празнината, оставена от упадъка на народния популист Борисов.

Радев също така смята, че има политическите умения да се ориентира в бурните води на вътрешната и международната политика, като играе пред няколко публики едновременно, уверявайки притеснените българи, че няма да бъдат въвлечени във война срещу Русия, и същевременно казвайки на други правителства от НАТО и ЕС, че София ще продължи да доставя крайно необходимите артилерийски снаряди за Украйна. Тези доставки за Полша и Румъния, които започнаха при правителството на Петков и бяха платени от САЩ и Обединеното кралство, продължиха и по време на мандата на Донев - и ако Радев наистина искаше да ги прекрати, щеше да го направи преди месеци.

В момента българският президент призовава и за бързо съставяне на нов кабинет и в това отношение е в унисон с общественото мнение, тъй като проучванията показват, че цели 69% от българите се надяват на ново правителство.

Това обаче може и да не се случи, тъй като ГЕРБ може и да пресметнат, че процентът им ще се увеличи, ако се проведе повторен вот по-късно през годината, а Борисов да обвини ПП в неотстъпчивост в опит да откъсне гласове от конкурентите си.

Междувременно реформаторската, приятелски настроена към Запада ДБ - която даде знак, че е готова да влезе в правителство, ръководено от ГЕРБ, при определени условия. Но дори и така, на Борисов все още ще му е трудно да си осигури решителна победа, а прокремълската партия "Възраждане", която остана трета на изборите, несъмнено ще процъфтява благодарение на популистката предизборна агитация.

Това означава, че вакуумът във властта в България ще се запази, а Радев ще остане единственият стълб на стабилността в една страна, която иначе изглежда без кормило.

И все пак, колкото и силен да е в момента, президентът на България все още има проблем в дългосрочен план

След като мандатът на Радев изтече през 2027 г., той ще се окаже в политическата пустиня, тъй като нито един бивш български държавен глава не е бил особено успешен в повторното влизане в изборната политика. И подобна съдба може да го сполети, когато вече няма да заема длъжността или да се възползва от щедрото медийно отразяване и популярността, които идват заедно с нея.

Така че часовникът тиктака и Радев трябва да разбере какво следва след сегашния зенит на неговата власт и влияние. Сравнително млад и изпълнен със самочувствие, той със сигурност няма да хвърли кърпата и да се пенсионира. Но българският политически терен е конкурентен и съдбата на лидерите може бързо да се издигне и да падне.

Важно е да се отбележи, че това е една от причините честите избори да носят и ползи, а не само разходи. В страна, в която отговорността е дефицит, изборите са единственият инструмент, с който гражданите разполагат, за да ограничат елитите, и през годините България е видяла краха на много популистки партии и политици. А и известна нестабилност може да се окаже за предпочитане пред фалшивата стабилност под управлението на "спасител" или хищническата коалиция.

*Димитър Бечев е лектор в Oxford School of Global and Area Studies, гостуващ учен в Карнеги Европа и автор на книгата "Rival Power: Russia in Southeast Europe"

Източник: БГНЕС

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. случайно минаващ
    #13
    Отговор на коментар #12

    За твое съжаление тези данни не ги е измислила Филка. Тя само ги цитира и насочва да се четат и други източници, не само прокопсалите медии... А последното място в ЕС ни е сигурно след тайфуна от променкаджии!

  2. Нато Натов
    #12
    Отговор на коментар #9

    Браво Филке. Заслужаваш статуетка "Златен Герб". Чак ми се зави свят като прочетох какви успехи сме постигнали под мъдрото ръководство на Барба Ганьос. Само не можах да разбера, защо се позиционирахме твърдо на последното място в ЕС?

  3. Филка Русофилка
    #11

    Г-н Бeчeв, минaлият дeн миниcтъpът нa инoвaциитe и pacтeжa бeшe дoшъл в БНТ дa cъoбщи, чe чуждecтpaннитe инвecтитopи, въпреки зулумлуците на временно пребиваващите ПП промянаджии, пpoдължaвaт дa oцeнявaт изключитeлнoтo гeocтpaтeгичecкo paзпoлoжeниe нa Бългapия нa кapтaтa нa Eвpoпa (впpoчeм извecтнo oт xиляди гoдини) ceгa вeчe и пopтaл към oбщия eвpoпeйcки пaзap, в частност зa пoдгoтoвкaтa нa индуcтpиaлнaтa зoнa в Дoбpocлaвци дa пpиeмe 1,5-2 млд.€ чуждecтpaнни инвecтиции в aвтoмoбилocтpoeнeтo. Тoecт

  4. Филка Русофилка
    #10

    Г-н Бeчeв, я дa видим ceгa кaквo пocтигнaxa ПП пpoмянaджиитe, дoшли нa влacт c лoзунгитe зa „зaвлaдянaтa дъpжaвa c eндeмичнa кopупция, зa 12 гoдишeн зacтoй и пълнa paзpуxa“, a в дeйcтвитeлнocт инcтaлиpaни c pуcoфилcкия мeтeж „гeн. Peшeтникoв-2“ (2016-2020…) нa някoлкo oлигapcи, cлeд кaтo им бяxa пoвдигнaти oбвинeния зa peдицa пpecтъплeния?
    1. C бeзpaзбopнo xapчeнe нa милиapди, cъc cключвaнe бeз тъpгoвe нa нeизгoдни cдeлки c близки и cвъpзaни лицa, пpи тoвa зaoбикaляйки eвpoпeйcкoтo eмбapгo въpxу

  5. Филка Русофилка
    #9

    Г-н Димитъp Бeчeв, нe ми xapecвa пopaжeнчecкoтo зaглaвиe нa cтaтиятa Ви, чe „Зa Бългapия нямa cвeтлинa в кpaя нa тунeлa“.
    Твъpдeниeтo Ви в пpeaмбюлa oбaчe (ужким oт имeтo нa ПП пpoмянaджиитe), чe члeнкaтa нa Eвpoпeйcкaтa нapoднa пapтия „ГEPБ e oлицeтвopeниe нa зaвлaдянaтa дъpжaвa и кopупциятa“ e бpутaлнa кoмуниcтичecкa лъжa, кoятo не кореспондира с идeята нa cтaтиятa.
    Мoжe ли Бългapия дa e билa „oлицeтвopeниe нa зaвлaдянaтa дъpжaвa и кopупциятa“, cлeд кaтo (зaпиcвaйтe cи, aкo нe cтe чувaли дoceгa):

  6. Горда Европейка
    #8

    69% искат правителство, но само 41% гласуват - как става това, братя българи?!

  7. PETER
    #7

    Любопитно е защо никой не коментира как стана така, че за кратко време шайката на Банкянската мутра се оказа с реална опозиция в лицето на ПП и ДБ. Дали Радев грешно е преценил що за хора са в основата на ПП, дали ПП е създадена от самия Радев с цел да неутрализира ГЕРБ и сам да командва парада, както впрочем и станаа в последните 2 години, дали пък това не е някакъв план Путинов, който още не сме разпознали? Във всеки случай, след повече от 15 години тотално безвремие и застой, задкулисието има най-после реална опозиция, която е някаква светлина в тунела на безвремието, в което се оказа България след присъединяването към ЕС.

  8. Keyser Söze
    #6

    Как бе, баце го меси е слънцето дето ще огрее и ще свали бензина и олиото на цени от времето на първия му учител правешкия хитрец. Ама тия лошите, дето им свали правителството заедно с тошко дето уж щеше да го чегърта пък сега го подкрепя , не искат да му пристанат.

  9. asdasdasd
    #5

    Добре че няма светлина в края на тунела, защото тя най-често е от идващият влак.

  10. jivka65
    #4

    Звучи песимистично, но за съжаление е така, светлината не се вижда.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.