Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За честта на интелектуалеца и за смисъла на институциите

0 коментара

Традиционното обяснение - политическа пристрастност и политическа зависимост - вече не е в състояние да обясни поредния шумен провал на НСРТ в избора на нов директор на националното радио. Кратката, но поучителна история на НСРТ показва, че най-абсурдните и генериращи конфликт решения се взимат тогава, когато догадките и внушенията на тема "какво би се харесало на власт имащите" биват заменени от субективните съображения и лични пристрастия на членовете на медийния съвет. По някакво на вид странно стечение на обстоятелствата, националното радио е вече традиционен потърпевш от подобни решения.

Когато НСРТ трябваше да избере за първи път директор на БНР, екипът на Лили Попова бе осъществил на практика значителни реформи в националната медия. Никой - нито от управляващите ОДС, нито от опозицията, смятаха за разумно и възможно този екип да бъде сменян преди промените, осъществени от него да са дали резултат. Тогава

НСРТ взриви първата си бомба

Вместо да преутвърди успешната Лили Попова на поста ѝ, медийният орган почувства сърдечно влечение към всеобщо считания за аутсайдер претендент Александър Велев. Веднъж направил неочаквания избор на Велев за шеф на радиото, НСРТ се самосезира относно собствената си неадекватност и тръгна да гони новия директор "по устав", недоволствайки от дреболии в кухнята на националната медия. За късмет на радиото, Велев се сниши, промуши се между глупавия гняв на новоучредения орган и скептицизма на своите колеги и изкара приличен мандат, без големи постижения, но и без запомнящи се фалове.

Търпението на журналистите в БНР закономерно се изчерпа, когато в резултат на сложна двустепенна и тромава процедура за избор на нов генерален директор, планината НСРТ се напрегна и роди още по-смешна сива мишка. Новоизбраният радио шеф - поетът Иван Бориславов - несправедливо бе подложен на общомедийно публично осмиване. Както българската общественост, така и в частност българските медии не правят разлика между качества на личността, и качества на една от ролите на личността - в случая, ролята на директор на БНР. По посока на Бориславов полетяха недостойни компромати от типа "слаб поет", "посредствен интелектуалец", "неуспешен литератор - журналист". Твърде малко автори на коментари направиха необходимата разлика - проблемна е не личността и творческият потенциал на поета Бориславов. Проблемна е неговата способност да се реализира като успешен и професионален управител на една сложна медийна система като БНР.

Тази разлика - между качествата на поета и интелектуалеца и потенциала на управленеца остана скрита преди всичко за самия НСРТ (по-точно - за мнозинството в него). Но ние няма да имаме нормално модерно общество докато нашите институции, и в частност - нашите интелектуалци не започнат да правят тази разлика: разликата между личност и роля, между морален авторитет, творчески потенциал и професионален капацитет. В продължение на десетилетия, институционалният нихилизъм на господстващата марксистка идеология не позволяваше да се види

разликата между "наш другар" и отговорен професионалист

Но този тип идеологически далтонизъм има своите корени преди епохата на "историческия материализъм". Славянофилските и народническите влияния върху българския интелектуален дебат още от XIX век създават представата за "интелигента" като един вид "божи човек", чиято стойност има универсален социален характер и може да се прилага като панацея към всеки обществен проблем. И наистина, институционално примитивната, недиференцирана руска действителност в продължение на векове позволява на шепата образовани люде да мислят себе си като универсални апостоли на народния напредък (ще рече, като "народници").

Ето на този тип примитивна славянщина паднаха в жертва "народниците" от НСРТ. Те припознаха в Бориславов не просто своя колега поет и интелектуалец, а личност, която ще бъде панацея за многообразните - реални и припознати - проблеми на националното радио. Хем е наш човек - познаваме го. Хем е културен и духовен! Ще рече - ще държи нещата духовно под контрол (дай Боже и да напъди "Без контрол"). Е, ще трябва и да управлява, но това е от периферно значение. Нали господата от НСРТ също управляват, без някога през живота си да са подозирали каква е същността на процеса управление… (Разбира се - не всички! Има няколко члена на НСРТ, които представляват "дисидентското" малцинство на управленски компетентните хора.) Точно тук проблемът "Бориславов" напуска територията на НСРТ и БНР и се проявява като проблем на българската институционална култура въобще. Както българските интелектуалци, така и цялата българска общественост трябва да разберат, че за ръководители на институции следва да се селекционират професионалисти в областта на управлението - мениджъри. Безспорно, те трябва да бъдат почтени, отговорни и морални хора. Но трябва да са професионалисти по дейността управление. За да могат поетите спокойно да пишат стихотворения, радио-журналистите да ни информират, лекарите да ни лекуват. В противен случай, ако

поетите ни управляват, готвачите ни лекуват, а ченгетата са банкери,

вместо в Европа на XXI век, ще продължим да живеем в народническото средновековие от руско-съветски тип, чиито актуални рецидиви се проявяват в оспорвания избор на новия радиошеф.
Тези иначе простички истини трябва да станат известни не само на НСРТ, но и на тези, които избират НСРТ. Ако тази институция въобще оцелее след поредния скандал, забъркан от самата нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.