Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За да избегне клинч с ЕС, Русия готова на диалог за "Южен поток"

41 коментара
За да избегне клинч с ЕС, Русия готова на диалог за "Южен поток"

Междуправителствените споразумения, сключени от Русия за реализацията на строителството на газопровода "Южен поток" по международното право, имат превес над законодателството на Европейския съюз, което се явява национално, но въпреки това Русия е готова на диалог за търсене на взаимно приемливо решение. Това заяви руският премиер Дмитрий Медведев на пресконференция след среща във вторник в руския град Горки със словенския си колега Аленка Братушек, предаде РИА Новости.

 

На 6 декември Министерството на енергетиката на Русия потвърди, че е получило официално писмо от Европейската комисия за необходимостта да се преразгледат договори, сключени със страните, през чиято територия ще минава трасето на газопровода. Причината е, че Брюксел смята, че споразуменията с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия нарушават законодателството на ЕК относно собствеността на инфраструктурата и осигуряването на достъп на трети страни до тръбата.

 

"От гледна точка на международното право актовете на Европейския съюз се явяват национално законодателство, а междуправитествените споразумения със страните от ЕС са по международното право, което е над националните... Но за да не влизаме в клинч, ние ще проведем консултации, за да отчетем и интересите на ЕС, и да изпълним нашите решения по "Южен поток", каза руският премиер.

 

Той също така изрази мнение, че всяко национално законодателство трябва да носи полза, докато с Третия енергиен пакет това не се случва. "Третият енергиен пакет имаше добри цели, но в резултат създава само проблеми", каза Медведев.

 

Руския премиер отбеляза, че Москва нееднократно се е обръщала към Брюксел с предложение по този повод и чака отговора на ЕК.

 

Европа ще получи газ по "Южен поток" в съществуващите срокове, заяви Медведев. "Не се съмнявайте", увери той.

 

На своя ред словенският премиер Аленка Братушек заяви, че "Южен поток" се явява много важен проект за страната, чието участие в изграждането на трасето през нейна територия, се оценява на 1 млрд. евро. Тя също заяви, че същуствеващите проблеми по "Южен поток", може да бъдат решени в диалог между Русия и ЕС. Братушек припомни, че Словения, България и Унгария са се разбрали да излязат с обща позиция по проекта, но отново не стана ясно каква ще е тя.

 

В хода на разговорите между Медведев и Братушек по търговско-икономическите взаимоотношения на двете страни е договорено руски инвеститори да могат да участват в приватизацията на редица обекти в Словения, каза още руският премиер.

 

Според данни на ИТАР-ТАСС Словения планира да приватизира общо 15 дружества, сред които авиокомпанията Адрия еъруейз (Adria Airways), летището в Любляна, банката Нова кредитна банка Марибор (Nova Kreditna Banka Maribor), производителя и проектанта на лазерни системи Фото-на (Foto-na), телекомуникационната компания Телеком Словения (Telekom Slovenije) и предприятието от цветната металургия Цинкарна целие (Cinkarna Celje)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #41

    Мисля, че това е буря в чаша вода. Ето и мнението на Илияна Йотова по въпроса:http://www.focus-news.net/news/2013/12/13/1859745/evrodeputatat-iliyana-yotova-balgariya-ek-i-rusiya-shte-nameryat-presechna-tochka-na-vzaimni-interesi-po-otnoshenie-na-yuzhen-potok.html

  2. Анонимен
    #40

    39 и в този смисъл е излишен поне за БГ.Можеше да го проснат по румънската територия,там под делтата на реката.Кой даде идеята тръбата да излиза у нас?Не беше ли цар Симо,когато при поещение на един гръцки държавник,цар Симо натресе приказка,без да го е питал някой,че трябва да се затворят реакторите,а БГ да се превърнела в разпределител на енергия на Балканите.Или,ако цар Симо не каза точно така,то поне по негово време точно така се дрънкаше.Не пристигна ли тогава Путя на посещение на връх Шипка? И какво сега?Тръбата излиза под Варна и компресорът ще им бучи на варненлии вечно.А както знаем районът е свлачищен и тия вибрации на компресора,който вероятно е и можтен,какво ли ще стане?

  3. Анонимен
    #39

    Южен Поток е безсмислен за България България вече има тръба за руски газ. ЮП ще постигне това, което руснаците искат отдавна - да фалира нашата тръба за да остане само тяхната И ужасното е че ние ще платим за да имат те собствена тръба Ей това е същостта на договора - национално предателство

  4. Анонимен
    #38

    Украйна е добър урок какво може да се случи c България ако слугите на Путинската мафия не бъдат отстранени от власта.

  5. Анонимен
    #37

    35, aко го няма ЕС, няма и клиент за единствената руска стока Следва фалит и разпад на Руската колониална империя

  6. Анонимен
    #36

    Чрез своите сателити-Словения,Унгария,България и руската си база-Сърбия,Русия ускорява своя победен марш към колонизацията на Изтомна Европа!Освен Южен поток,блядовете имат намерение да изкупуват всички важни стратегически обекти в тези страни.БГ е ключов Фактор по проекта и с една дума може да го спре и да върне тази част на света към ибединена Европа-на свободния свят!Но сръбското леке-Дачич,дойде в БГ,за да упражнява натиск върху правителството на БГ,да не се отказва от руския стил и подход към

  7. Анонимен
    #35

    Не се хабете дами и господа, докато потече газ по тръбата, ЕС вече няма да го има, тъй че - да го д...т им казва Медведев....

  8. Анонимен
    #34

    Става въпрос за това, че законодателството на ЕС е норма за страните членки, но не и за трети страни, като Русия. Страните членки като България са длъжни да спазват законите на съюза,когато подписват договори с трети страни. Русия има перфектни договори с 6-те страни и затова декларира, че строителството ще се осъществи. В този смисъл трябва да се чете и позицията на ЕК, която е отправена към страните членки, не толкова към Русия.

  9. Анонимен
    #33

    32, именно заради Северен поток се прие изискването в Третия енергиен пакет за това доставчикът на газ да е различен от собственика на преносната мрежа, както и за диверсификация на доставчиците. Това е от огромен интерес за България, на практика означава следното: чрез изграждане на интерконекторна връзка с Гърция по тръбата на ЮП да транзитираме примерно азербайджанския газ който ще идва от Турция, втечнен газ от всякъде (в САЩ е под 100 долара за 1000 кубика!) и т.н. Обвързването само с един доставчик - Газпром е равносилно на национално предателство!!!

  10. Анонимен
    #32

    " Северен поток " може да се строи ,с 2 тръби ,в разрез с европейските изисквания ," Южен " -не. Но " Северен поток " захранва Германия ,Дания ,Франция ,Англия ,Скандинавия , а " Южен " -"Ориента ".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.