Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За да обещаеш, че София ще стане най-хубавият град, или си мечтател, или културен министър

35 коментара
За да обещаеш, че София ще стане най-хубавият град, или си мечтател, или културен министър

За да обещаеш, че София скоро може да стане най-хубавия град в Европа, трябва да си или съвсем отнесен мечтател, или български министър на културата".

Това се казва в статия на "Нойе Цюрхер Цайтунг", цитирана от "Дойче Веле". Чужденците трудно биха могли да свържат София с някаква определена представа. Поради което не е никак чудно, че сега градът се опитва да си придаде по-ясен профил, пише познавачът на региона Франк Щир.

София е симпатично градче с компактен център, предразполагащ към разходки, и с безкрайни предградия, ефектно обрамчени от високи планини. Но за да обещаеш, че българската столица скоро може да стане "най-хубавият европейски град", трябва да си или съвсем отнесен мечтател, или български министър на културата, гласи ироничният коментар на Франк Щир.

Авторът е особено впечатлен от амбициозните планове на Вежди Рашидов да реформира основно музейната среда в София, включително и чрез създаването на така наречения "Български Лувър".

Наскоро министърът на културата представи нова революционна идея - Националният исторически музей, подслонен сега в бившата резиденция на Тодор Живков в Бояна, да бъде пренесен в центъра на София - там, където археолозите разкриват останките от римското селище Улпия Сердика и от средновековния Средец.

"Ако това ни се удаде, няма да има по-хубав европейски град от София", убеден е Рашидов. Неговото намерение е да превърне бившия образцов магазин от социалистическо време ЦУМ в исторически музей.

Привърженик на тази идея е и директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров: "Нито Лувърът, нито Ермитажът се намират така близо до останките от някой античен град", казва Димитров.

В края на август председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу лично откри новата линия на софийското метро, чийто строеж бе финансиран предимно с европейски средства. Намерените при строежа археологически ценности сега са изложени в 12 витрини на станция "Сердика 2", а в преддверието ѝ са интегрирани основите на една базилика.

И ларгото е със съвсем нов облик, пише по-нататък Щир: Сега то е приятна градска част с пейки за отдих и саксии с цветя. Голям овален отвор дава възможност на пешеходците да хвърлят поглед към историческите пластове от римска Сердика.

"Сердика е моят Рим", казвал навремето Константин Велики. Той е пребивавал в района през 316-та година, преди да избере Византион за своя столица. Пет години по-рано римският император Галерий издава от Сердика своя едикт за толерантността, с който обявява края на гоненията на християните в Римската империя. Основите на преториума, според архитект Христо Генчев, се намират под преддверието на православната църква "Света Неделя". "Те вероятно са добре съхранени и градът би трябвало скоро да реши да ги разкопае", казва той.

Още при строежа на комунистическата централа на властта са били разкрити части от източната порта на Сердика и водещата към Западната порта ос "Decumanus Maximus", показани в пешеходния подлез, разказва по-нататък германският журналист. А днес вече може да бъде разгледана и втората основна улица на Сердика - "Cardo Maximus".

Най-късно до края на следващата година на площ от 19 000 кв. м. ще бъдат изложени и останките от античния, но и от средновековния град.

Всъщност дори София да се реши да разкрие и Западната порта, и преториума, това пак няма да я превърне в най-хубавия град на Европа. Но пък може да е плюс в кандидатурата ѝ за културна столица на Европа през 2019 година, а и значително да повиши привлекателността на града като туристическа цел, заключава Франк Щир, цитиран от "Дойче Веле".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Рашидов да отиде да види окаяното състояние на желязната църква Св.Стефан,да каже какви пари е дал и тогава да урежда свои хора с културен център!Трябва да се довърши ремонта на метоха,за да работи като хотел,за издръжка на църквата.

  2. Анонимен
    #34

    Нека си мечтае "културният" министър ,даже и да не е на втора чашка !

  3. Анонимен
    #33

    Евала на тия политици, които отделиха пари за да се направи новото Ларго в София и извадиха античното богатство пред днешния ЦУМ! Красиво стана, да!

  4. Анонимен
    #32

    София е уникален с това, че въпреки липсата на кадърно управление той съществува.

  5. Анонимен
    #31


    Апропо, Милано Milan, Италия
    в древността, преди доминацията на Рим,
    се наричал с име подобно на Midlenum... средна земя.

    В Северна Италия, Ломбардия, се били заселили български племена водени от брат на Аспарух /и син на Кубрат/.
    В продължение на векове Ломбардите били силно независими.

    Колкото до Sofia, има теория че Константин Велики е този който
    преименувал Serdica в Sofia.

    Друго, Византия до 8 век била Латиноезична.
    Към 810 година Крум превзема София и разгромява византияския император Никифор.

    Така

  6. Анонимен
    #30

    29 Ти явно имаш компекси и ги избиваш върху София - ако имаше поне малко интелигентност, преди да пишеш трябваше да се осведомиш --София например е една от най-малко пренаселените столици в Европа - виж колко души на кв.км. се падат в София и колко на други места. Аз съм сигурен, че ти не взимаш душ всеки ден, така че за "вонята" недей да виниш другите.

  7. Анонимен
    #29

    Sofia beshe mnogo zelen i chist grad, sega ne e!Ne razbiram reakziata na red uchastniti vav foruma, koito si zatvariat ochite pred istinata - Sofia se prevarna v palna kochina, prenaselena, prezastroena i viniasta. I kakvo obsto imat arhitekturnite pametnizi s kachestvoto na jivot v stolizata? Napalno neumestni sa "patriotichnite" draskanizi na chast ot forumzite, im haresva da jiveiat v tazi kochina, dobre, no ne go iztakvaite. A jurnalista ot NZZ e napalno prav! Edno sa viziite na polugramotni tipove, savsem drugo realnostta!

  8. Анонимен
    #28

    Най-хубавият булгарски град е Чикаго. Поздрави от Chicago

  9. Анонимен
    #27

    софия одавна се превърна в един от най-грозните градове на европа. последните събития и "облагородяването" на центъра отдалечават града още повече от "нормалният" европейски град, за което естествено допринасяме всички ние с хубавия си дебелашки манталитет и не на последно място градската управа и г-н Главния архитект.

  10. Анонимен
    #26

    Sofia e iskluchitelno hubav grad, vsashtnost lubiat mi:)). Bila sam dosega samo na 4 kontinenta, povecheto gradove sa uzhasni.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.