Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За да станеш добър музикант, трябва наистина да си отдаден на музиката

Първите уроци на легендарния Хуан Гарсия-Ерерос към младия Виктор в света на големия джаз

1 коментар
За да станеш добър музикант, трябва наистина да си отдаден на музиката

Те, двамата, се срещнаха на джаз фестивала в Банско. Преди няколко дни. Говориха си общо около час, но в съзнанието на младия Виктор този час със сигурност се равнява на цял ден… седмица… месец… Час, в който той разтвори слуха, очите и сърцето си за уроците на една от легендите на съвременната музика – колумбийския бас-китарист Хуан Гарсия-Ерерос, Снежната Сова – номиниран безпрецедентно (като колумбиец и бас-китарист) в категорията "Латино-джаз албум” за най-престижната музикална награда – Грами, 2014.

Виктор Благоев е само на 15 години. Свири на бас китара едва от две години, а истински марков инструмент има от още по-скоро. За него перспективата да се срещне на живо със Снежната Сова е мечтата, с която си лягал и ставал повече от половин година, откакто чул за предстоящото участие на Хуан Ерерос и групата му в Джаз фестивала в Банско. Мечта, която, в крайна сметка се сбъдна.

Виктор е роден в Прага, където живее с родителите си. Дойде в родината на майка си и баща си само за няколко дни, за да се срещне с един от своите кумири. Беше свирил на сцена в Прага, Пекин и Валенсия. беше пътувал до САЩ, беше участвал в уъркшопи и семинари, беше се подготвил с най-интелигентните професионални въпроси, които могат да се зададат на виртуоз като Хуан Ерерос. Преди тази знаменателна среща обаче, Виктор попадна на друг един талант – невероятния Мишо Йосифов – чието поведение и отношение към младите музиканти е достойно да се опише в учебник по педагогика. Талантливият наш тромпетист покани Виктор на сцената, на която се правеха джам-сешъните, и по този начин му забоде крила.

На следващия ден Виктор срещна своя Учител, Хуан.

Предлагам ви да чуете част от разговора на Снежната Сова и Виктор и съветите, които Хуан Гарсия-Ерерос даде на младия музикант.

За да станеш добър музикант трябва наистина да си отдаден на музиката: да си упорит и дисциплиниран, сам да харесваш себе си като изпълнител (а ако си и чаровен!), тогава и утвърдените и добри музиканти ще искат да свирят с теб. После вече е лесно. Няма да останеш гладен. Е, ако си разумен и не изхарчваш всичко за наркотици, жени и алкохол, разбира се. Свири с музиканти и винаги с хора, които са по-добри от теб. Само тогава можеш да се усъвършенстваш.

– Кога и как започнахте да свирите?

– В началото, когато започнах да свиря, родителите ми нямаха възможност да ми купят инструмент. Но учителката ми по музика в гимназията явно бе забелязала нещо в мен и ми даде шанс. Първо започна да ми оставя ключа от стаята с музикалните инструменти – слагаше го над вратата. Ходех в тази стая в 3 ч. сутринта и понеже не можех да светвам лампите – можеше да дойде полицията, за да провери какво става – свирех на тъмно. Въобще не знаех нотите, но свирех по 8 - 12 часа на ден, докато се разкървавят пръстите ми. После тази, същата учителка ми помогна да свиря с истински и доказали се музиканти и така на 17 год. концертирах с Tampa Bay Symphony. Toгава трябваше да науча нотите – вече нямаше накъде. Започнах да слушам Бетовен на касети (май съм наистина стар – по мое време се слушаха само касети!) непрекъснато и да идентифицирам и запаметявам всяка нота до степен, в която музиката се запечатваше в паметта ми. И после свирех с оркестъра. Започнах да уча и теория на музиката. Пак сам. Аз съм самоук музикант. Голямата ми цел тогава бе да спечеля стипендия за Berklee School of Music, в Бостън, САЩ. И успях. Когато успееш, вече няма нужда да свириш по дванадесет часа на ден. Три са напълно достатъчни. Трябва все пак да се наслаждаваш и на живота; той е изворът на вдъхновението, нали? И не упражнявай нещата, които вече си овладял – свири онова, в което не се чувстваш сигурен, което все още е слабо.

– Как постигнахте баланс между съвършената техника и съвършената музика?

– В началото имаш огромен интерес и се фокусираш върху техниката – това все пак са мускули, трябва да ги тренираш. Постепенно спираш да мислиш за това – вече го можеш – и тогава превес взема музиката, мелодията. И още нещо: аз чувам музиката във всичко – клаксона на колите, вентилатора… – така тренираш ушите да възприемат музиката от света около теб. Превръщаш всеки звук в нота, а после в композиция.

Една ранна утрин, в просъница, чух, че съседът ми започна да коси ливадата си. Подсъзнателно отбелязвах всяка нота от звука на косачката. После се събудих и дописах мелодията… Неизбежно идва един момент, когато трябва да намериш баланса.

– А защо бас китара?

– Защото така каза брат ми.

Започнах с флейта, после пиано, но брат ми каза: "Не, бас китара!”

Светът на басистите-солисти е много специфичен – не сме толкова много – 20-25 – всички се познаваме и сме много сплотени и много се подкрепяме. Обичам всички инструменти, обичам ударните, но пък не искам да удрям с ръцете си, обичам пианото, но всичко, всичко това, мога да изсвиря с шестструнната си бас китара. Не мога да си представя по-добър инструмент от този! Разговорът на двамата музиканти завърши с новина, която накара Виктор да потръпне от вълнение: успоредно със записите на новия албум (този път с текстове), Снежната Сова обмисля и нов проект – Фестивал на електрическата бас китара – някъде в Централна Европа, вероятно в Чехия – където да събере водещите бас китаристи-соло изпълнители, със семинари и много, много бас изпълнения.

Хуан Гарсия-Ерерос успя да изведе, постави и утвърди електрическата бас китара на съвършено ново ниво в света на музиката. И колко невероятно и вдъхновяващо е това разбират не само младите, които правят първите си крачки в големия джаз!

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.