Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За да запази високите заплати във ВСС, парламентът създава нови 22 съдебни големци

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Членовете на Висшия съдебен съвет ще взимат заплатите на “тримата големи“ в съдебната система – председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор. Това конюнктурно решение взе с огромно мнозинство в четвъртък правната комисия в Народното събрание, гласувайки на второ четене промените в Закона за съдебната власт.

Предложението бе направено от депутата от Патриотичния фронт Емил Димитров–Ревизоро, който го мотивира с въпроса: “Трябва ли членовете на ВСС да ходят по къси панталонки и джапанки“. Така той обясни и увеличението на заплатите, и фактът, че в съдебния съвет трябва да получават допълнително пари за облекло.

Димитров допълни, че членовете на ВСС са най-висшите представители на съдебната власт. “Това е правителството на съдебната власт. Те имат сходни отговорности с тримата “големи“, допълни той.

Целият фарс в парламентарната комисия се разигра заради предложението на правосъдното министерство членовете на ВСС да спрат да взимат пари за участие в работни комисии на съвета. Аргументът бе, че работата им включва участието в тези комисии, а за нея те вече получават заплати. Депутатите приеха това предложение, което първоначално смъкна заплатите на членовете на ВСС от около 5000 на 4000 лева. Безспорно и с по-ниските заплати щеше да им остават пари да си купят нещо различно от джапанки.

Веднага след това обаче членовете на ВСС бяха компенсирани по изключително груб начин с приемане на предложението да получават, колкото най-високопоставените хора в съдебната система. Това веднага върна заплатите им до 5000 лева.

В случая дори не става дума толкова за парите, а за представителната функция на държавата. “Тримата големи“ имат огромни отговорности за управлението на най-овластените и представителни органи в съдебната система. Тази отговорност се носи с техните лица. Те се избират от ВСС с квалифицирано мнозинство и след това се назначават с указ на президента.

От друга страна редовите членове на ВСС могат удобно да се скрият зад всяко решение на цялото и никога да не поемат отговорност. Както представляващият член на ВСС Димитър Узунов каза преди няколко седмици: “Очаквах повече рахат във ВСС“. Тези хора могат да дойдат отвсякъде – от районния съд до върховната прокуратура. Така се оказва, че един районен съдия/прокурор, избран след задкулисни договорки от парламента или от съдебните лобита, изведнъж получава ранга на “голям“ в съдебната система.

Дебатът за парите на членовете на ВСС бе най-продължителният за целия законопроект. Той бе увенчан накрая и с изказването на председателя на правната комисия Данаил Кирилов: “Защо членовете на ВСС трябва да са бедни. Как ще ви служат на вашата гилдия едни безплатни членове…“

В същото време Народното събрание прие почти без промяна най-важните предложения за промяна в Закона за съдебната власт. ВСС бе разделен на съдийска и прокуроро-следователска колегия. Членовете на ВСС от парламентарната квота ще се избират с квалифицирано мнозинство от 160 гласа.

В съдебния закон въвеждат обикновено мнозинство при вземане на кадровите решения в колегиите на ВСС. Това ще даде пълен контрол на главния прокурор върху прокуроро-следователската колегия. За прокарване на решение в тази колегия са нужни шест гласа – прокурорите са четирима, следователят е един и заедно с главният прокурор те ще имат необходимото мнозинство.

Едновременно с това представителите на съдийската гилдия не получават по-голяма власт в своята колегия, защото ще са нужни осем гласа за прокарване на кадрови решения. Съдиите имат само шестима представители. Това разпределение е функция от бламираната съдийска независимост чрез конституционните промени.

Законопроектът е значителна крачка напред при гарантиране на прозрачното управление на съдебната власт. В него има изричен текст, че ВСС трябва да мотивира своите решения, за да не стига отново до казуса "Куцкова". Миналата година ВСС два пъти отхвърли без аргументи кандидатурата на Нели Куцкова за председател на Софийския апелативен съд. Задкулисният мотив бе, че тя е виден активист на Съюза на съдиите в България, но никой не посмя да го изрече на глас.

Промените в съдебния закон премахват възможността членовете на ВСС да гласуват "въздържал се". Те ще могат да гласуват само "за" и "против", което ще даде гаранция за поемане на повече отговорност при управлението на системата. С конституционните поправки се премахна тайното гласуване, което вече освети лобитата при кадруването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Ние, които не работим във ВСС, по къси панталонки и джапанки ли да ходим на работа?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.