Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За ден газът в Европа поевтиня с над 30%, петролът - с 6-7%

4 коментара
За ден газът в Европа поевтиня с над 30%, петролът - с 6-7%

При закриването на търговията на европейските газови борси цената на синьото гориво се спусна под 1700 долара за 1000 куб. м за пръв път от 3 март, сочта данните на лондонската борса ICE в сряда. На хъба TTF в Нидерландия спадът е до 1684 долара за 1000 куб. м, или 147 евро за мегаватчас, което и спад на стойността за деня от 30.59 процента.

Намаление на цените се отчита и при петрола, но доста по-ниско. Сорт Брент загуби от цената си 7.14 процента до 118.84 долара за барел, а американският лек петрол олекна с 6.4 на сто до 115.87 долара з абарел.

На 7 март цената на газа в Европа нарасна със 79 процента до почти 3900 долара за 1000 куб. м или 345 евро за мегаватчас.

Кризата с цените на енергийните ресурси, продължаваща седми месец в Европа се подклажда от обявените от САЩ, ЕС, Великобритания и други държави санкции срещу Русия и руски висши ръководители, включително самия президент Владимир Путин. Към това се прибави и забраната за внос на руски енергоресурси в САЩ и във Великобритания. Страните членки на ЕС обаче нямат съгласие за евентуална забрана на вноса на руски петрол и газ и затова съюзът няма решение за ембарго върху вноса на руски горива, което успокоява пазарите и в сряда дръпна рязко цените на газа надолу.

За поевтиняването на газа в сряда допринася и изявлението на председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, че ЕС разполага с достатъчно количества природен газ до края на зимния сезон, за да не зависи от руския внос. Оповестеният преди ден план на ЕК за намаляване с 2/3 на зависимостта от руски природен газ до края на 2022 г. също има пръст в отчетеното сега сериозно поевтиняване на газа.

"Газпром" обаче систематично пуска информация за състоянието на газохранилищата в Европа, акцентирайки как се изпразват рекордно бързо. Според данни на руския газо монополист, който държи няколко от европейските газохранилища, общият остатък от европейските газови запаси е 27 процента от капацитета на подземните хранилища. Запасите на Германия са изпразнени на 74.7 процента.

По думите на фон дер Лайен санкциите срещу Русия, в отговор на нахлуването ѝ в Украйна, са предназначени да причинят максимално въздействие върху Москва, като същевременно имат възможно най-малко щети за западните икономики.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #4

    Я, това е преработената вчерашна статия. И цените вече са в куб метри. Така изглежда по-информативна. Ясно е, че Европа ще изкара зимата. Но да се смята, че няма да има дългосрочни негативни икономически последици (при проточват на войната и на санкциите) е наивно.

  2. Stefan
    #3

    Ха-ха-ха :))) Поевтинял :)))) А преди с колко поскъпна ;) И защо решихте да давате цени в Мвт/час ;)

  3. ВеВеПу
    #2

    А като добавка - сега трябва на путин да му платим тоя газ със собствените му рубли :-))), съгласно собствения му указ - да се плаща с рубли. ... Доволен шъ устане....

  4. Как “Северен поток” и “Турски поток” се оказаха оръжие Дълго време почти целият транзит на природен газ от Русия към Европа минаваше през Украйна.
    През последните години обаче Москва, с помощта на някои европейски държави, построи ключови газопроводи, които заобикалят Украйна. Такива са “Северен поток 1”, “Турски поток” и “Северен поток 2”, чието сертифициране беше спряно заради руската агресия.

    България построи за около година продължението на “Турски поток”, което позволява на руския газов гигант

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.