Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"За державу обидно"",N

0 коментара

"За державу обидно" е заглавие на книга. Неин автор е руският генерал Александър Лебед. Събитията, описани на нейните страници, са част от историята на бившия СССР преди разпадането му. "Обидно за държавата" е преведен и на български език документален разказ за съветската интервенция в Афганистан. Но това - много повече - е хронология на разпадането на една държавност.

Заглавията на книгите имат свойството да бъдат по - своему "преносими". Те са и послания, и аналогии. Разрухата на ценности - независимо дали заради задънената улица на водена война, или поради скритото натрупване на апатия, разочарование и деморализация на общество и елити - в крайна сметка намира най - краткия си емоционален и оценъчен израз в думата "обидно".

Сигурно дебатът снощи между кандидатите за президент подлежи на различни интерпретации. Основно те се свеждат до калкулациите "кой е бил победителят". Щабовете на претендентите едва ли ще пестят усилия в търсенето на аргументи, че е надделял тъкмо техният "състезател". И това е нормално. Когато се води предизборна битка, смисълът ѝ е и в това да откроява достойните и да отхвърля неподготвените.

Онова, което се случи пред телевизионните камери на bTV, постави аудиторията в безпрецедентна ситуация. За пръв път нямаше никакво значение има ли и кой е победител. Има, обаче, значение кой беше победен.

Снощи - може би за последен път - бяха победени надеждите на избирателите, че в българската политика е възможно да има цивилизован, европейски и държавнически отговорен тон. Вместо него милионите зрители наблюдаваха как група аспиранти за поста "държавен глава" се обсипват с кал, вместо с концепции. За близо два часа и половина присъствие пред камерите кандидатите за президент успяха да докажат, че имат политически амбиции, но не и политически характери. Че се борят за титлата "президент", но не и за смисъла на символа "държавност".

В политиката не е важно само дали си победител, или победен на едни избори. За хората с граждански рефлекси своя стойност има и това какъв е победителят, и какъв - победеният. Има недостойни победители. Има и достойни победени. Понякога - заради достойнството си - повече аплодисменти могат да получат победените, отколкото победителите.

Има ли морал в оклеветяването? Имат ли реална тежест твърдения за корумпираност, ако те са изцяло в контекста на предизборната кампания, без още да са преминали през критериите на съдебната система? Допустимо ли е - дори цената да е спечелване на изборите - да бъдат публично унижавани националните сили за сигурност, като техен документ с гриф "строго секретно" се превръща в предизборно оръжие на кандидат за президент, който е овластен да го притежава в момента по силата на изпълняваните от него задължения като държавен глава? Защо - ако всичко написано е истина - проблемът още не е в съдебната зала, а се търкаля в зоната на примитивния популизъм?

Стилът и езикът от дебата имат един - единствен резултат - апатия и отвращение от стереотипите на посредственост и безотговорност. Това ражда пасивност у избирателите и ги отблъсква заради поредната принуда да гласуват не за избраник, а за "необходимо по - малко зло". Не може - от една страна - да се говори за НАТО и ЕС - а от друга - кандидатите за президент да се държат като талибани пред древна статуя на Буда. Или си европеец - със стил, говорене и уважение към собствената си държава, или си обикновен демагог, който уж иска страната му да е в Европа, а всъщност я тласка към сивата зона на подменената от мафия демокрация.

В известен смисъл победител в дебата не е нито Стоянов, нито Бонев, а Майкъл Чорни и всички "руски" кръгове, които добре си свършиха работата и на тези избори.

"За державу обидно".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.