Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За две години българите са забогатели с повече от 9 млрд. лв.

Покупките на трайни стоки в последната година са нараснали с 5%

6 коментара
За две години българите са забогатели с  повече от 9 млрд. лв.

С 9,4 милиарда лева се е увеличило финансовото богатство на българите за последните 2 години. Това показва доклад, изготвен от "Индъстри Уоч", пише "Сега" в съботния си брой. Според данните от доклада финансовото богатство на домакинствата у нас е достигнало 59.5 милиарда лева в края на изминалата 2014 г. Само две години по-рано то се е равнявало на 50.1 милиарда лева.

Само през 2014 г. финансовото богатство на българите се е увеличило с 4.2 милиарда лева въпреки кризата с КТБ, сочат анализаторите от "Индъстри Уоч". Основна причина за това е растежът на депозитите от 37.7 до 39.3 милиарда лева.

Българите продължават да бъдат относително консервативни при управлението на своите спестявания, като държат близо 2/3 от тях под формата на банкови депозити. Тенденцията на понижаване на лихвите по влоговете продължи през 2014 г., което намали дохода на домакинствата от лихви. Това обаче не спря гражданите да предпочитат да депозират парите си в банки, пише в доклада. В началото на 2015 г. банковите депозити на българите надхвърлиха 40 милиарда лева.

За последната една година значително са се увеличили и вложенията в пенсионни фондове - с 1.4 милиарда до 8.2 милиарда лева. Те вече са 14% от цялото богатство на домакинствата. От "Индъстри Уоч" отчитат и ръст при парите в брой на домакинствата - с 1.1 милиарда лева за година, като те вече са 10.2 милиарда лева.

Добри новини отчитат анализаторите и при пазара на труда през изминалата година. За 2014 г. заетостта е отчела ръст - с 1.6% средногодишно, а потреблението е започнало да показва признаци на съживяване. След дълги периоди на ограничаване на домакинските разходи българите са започнали да купуват все повече трайни стоки. Доказателство за това е увеличението от 5% през 2014 г. при покупките на мебели, битова техника и потребителска електроника. Преди година нарастването беше едва 1%.

През 2014 г. цените на жилищата в България са се повишили средно с 1.2% на годишна основа. Те поскъпват по-осезаемо в шестте най-големи града в страната, става ясно още от анализа. Така собственото жилище продължава да е най-големият актив за повечето българи. По принцип почти пълната частна собственост върху жилищата у нас е в основата страната ни да е напред в класациите за финансово благосъстояние.

Анализаторите отчитат още подобряването на достъпа до банкови кредити. Лихвите по жилищните кредити паднаха под 7% годишно. През последните 12 месеца са отпуснати нови жилищни кредити за 1.4 милиарда лева - с 13% повече в сравнение с 2013 г.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #6

    И допълнение - но можеш да си изтеглиш всички спестявания и да си заминеш с тях.

  2. tim
    #5
  3. Златко
    #4

    "За две години българите са забогатели с повече от 9 млрд. лв." Според БНБ задълженията на РБългария(и на фирми и граждани) към 31.01.2015 г.(без новия заем от 8 милиарда евро) възлизат на 39 милиарда евро. Честито на "забогателите"...

  4. анита хегерланд
    #3

    Благодаря на Кирил Манолов за коментара. Изследване на Индъстри Уоч за фискалните ефекти от миграцията в ЕС показват, че "европейските граждани, живеещи в Австрия, Германия, Холандия и Великобритания внасят повече в бюджетите на тези страни, отколкото получават от социалните им системи. Мигрантите имат положителен нетен принос в държавния бюджет, като платените данъци надхвърлят получените социални плащания." Това трябваше да се сравни: социални плащания, брутен вътрешен продукт, нарастване на трудовите доходи и т.н., а не промоциите на магазините за китайски стоки.

  5. Kiril Manolov
    #2

    Анита,винаги съм харесвал твоите коментари,но в случая не разбирам какво точно искаш да кажеш. "Индустри Уоч" не отчита увеличения оборот като забогатяване. Той е косвен показател за повишени възможности. Основното е доходите,имществото,влоговете,жилищните ипотеки. Права си,че българина се лишава от нещо,за да има друго нещо,но това винаги и навсякъде е така. Но да подчиниш поведението си на непрекъснато мрънкане оплакване и критикарство / не отчитайки собствените си кусури / е типично за хашего брата. Защото нали знаеш максимата,че богат е не този,който има много пари,а този,които умее да ги харчи разумно!

  6. анита хегерланд
    #1

    Не се отчита от колко много неща са се лишили българите, за да спестят пари. Тези статистики са "хлъзгави", защото в България от години пазаруват гърци, румънци, македонци, откъдето идваше и основният оборот на магазините в Сандански, Петрич, Русе, Варна и т.н. Българите спестяват за ремонт, за кола, за изравнителните сметки, за почивка, за образование. Основното мерило за една нация е как живее, колко харчи за култура, спорт, развлечения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.