Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За две години хората със спестявания намалели двойно

11 коментара

През последните две години хората, които имат спестявания са намалели двойно - от 14% в началото на 2010 година до 7 % или 511 000 души в началото на тази година. От седемте процента българи със спестявания пък едва 13 на сто имат депозити над 5 000 лв. или това са приблизително 66 000 души. Преобладаващата част – 46% имат спестени суми до 1000 лева. Тези данни бяха изнесени в петък от лидера на КНСБ Пламен Димитров.

“Истината е, че народът масово обеднява, много малък процент от хората изобщо имат спестявания, а от тях още по-малко хора могат да си позволят да спестяват сериозни суми“, коментира Димитров.

“По данни на НСИ от началото на 2010 г. домакинствата теглят повече пари, отколкото влагат в банки, и това показва, че те използват спестяванията си, за да оцеляват“, заяви още Димитров.

“Още от началото на 2013 г. трябва да бъдат увеличени всички пенсии и всички бюджетни възнаграждения с поне 10 процента, както и социалните плащания“, каза още Димитров.

“Виждането на синдиката е, че минималната работна заплата трябва да се определя от две граници - долна граница да е линията на бедност, а за горна да се приема 50 процента от средната работна заплата в страната“, каза Димитров. “Според данни на синдиката за първото тримесечие на тази година границата на бедност, определена на база потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги, е 205.95 лв. Като се прибавят към това и данъци и осигуровки, то за долен праг приемаме 300 лв“, обясни Димитров. “За 2011 г. средната работна заплата е 707 лв. или съответно горната граница е 354 лв“., изчисли Димитров.

От синдиката съобщиха още, че за нормалната издръжка месечно са необходими 547 лв. на човек и 2189 лв. за четиричленно семейство. Издръжката на живота е поскъпнала с 2% спрямо декември 2011, и с 3.2 % спрямо март миналата година, сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Като причини за това се посочват увеличението на цените на петрола и газа, намаляването на селскостопанското производство и фалити на фирми. 47% от българите са ограничили всекидневните разходи за храна през януари 2012 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    До 10ти: Като си истегля парите, от банката, НЯМА кредит за фирмата дето работиш, и оставаш БЕЗ РАБОТА - УМНИКО!

  2. Анонимен
    #10

    ЛИХВАТА !!! Хората с малки или никакви депозити плащат лихви през цените на стоките или кредитите си на хората с големи депозити и собствениците на банките. Вижте: http://www.monitor.bg/article?id=329241 113 млн. лева са получили домакинствата от лихви по банковите си депозити през ЯНУАРИ 2012 г. !!!! ЛИХВАТА е универсална система за ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ на богатството от тези с малки депозити към тези с големи депозити.

  3. Анонимен
    #9

    Каква е разликата между крадците от кредитни и дебитни карти и ГЕРБ? Принципна разлика няма, освен в това, че схемата на ГЕРБ е малко по-сложна.

  4. Анонимен
    #8

    За структурата на спестяванията си има справка в БНБ. Умния човек ползва тази справка, а не какво е казала една жена, Рапона, БТВ и т.н.

  5. Анонимен
    #7

    Мечтата ми тази година е, дядо коледа да ми донесе късмет да мога и аз да си открия банкова сметка.

  6. Анонимен
    #6

    Nali mnogo miliardi bili spestili horata?

  7. Анонимен
    #5

    Младо семейство и метаморфози: 2005 г - работиш,работиш,купуваш си хубав телевизор 2006 г - работиш,работиш,купуваш си лаптоп 2007 г - работиш,работиш,купуваш си все още запазена кола 2008 г - работиш,работиш,купуваш си ново обзавеждане 2009 г - работиш,работиш,продаваш си лаптопа 2010 г - работиш,работиш,продаваш си колата 2011 г - работиш,работиш,връщаш бащиното си обзавеждане /новото е вече описано от съдия-изпълнител/ 2012 г - работиш,работиш,продаваш накитите на жена си и каквото върви друго.Телевизорът го пазиш, за да ти обещават всяка вечер светло бъдеще 2013 г - я работиш я не но отиваш да гласуваш за обеща- ното светло бъдеще

  8. Анонимен
    #4

    Ами парите са в една шепа хора, има и на чужденци в наши банки.То и по Великден едни изядоха по едно агне,а други само по 2 яйца,но това значи ли,че всеки от тях е изял по половин агне и по 1 яйце?!Евростат посочва,че сме на 3-то място по невърнати кредити.Това не ви ли говори повече?!Има данни,че българите задлъжняват все повече и вземат заеми,за да изкарат месеца.Което не е чудно като 23% са под жизнения минимум,а повечето вземат заплати около 400 лв,които се вижда не стигат за издръжката и на 1 човек..

  9. Анонимен
    #3

    Нещо не ми се връзва - ужким до края на 2011 българите били ударили рекорд по депозити в банките - над 30 млрд. лв. (http://bulgaria.actualno.com/news_376459.html), а пък сега - изведнъж хората със спестявания намалели двойно... И като гледам как само 66000 души имали над 5000лв спестявания - направо не ми се вярва. Дали са коректни тия данни, че излиза спестяванията са в една шепа хора?!?!

  10. Анонимен
    #2

    Хората може и да са намалели като брой, но тия, които са продължили "спестяването" , са им източили ималкото парици.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.