Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За двойния стандарт и подигравките с ролята на суверена

3 коментара
За двойния стандарт и подигравките с ролята на суверена

Слушам един от сценаристите в "Шоуто на Слави“ да обяснява, че те са внесли законопроект за изменение на Изборния кодекс , съобразен с волята на суверена, и че депутатите са морално задължени да го приемат. Предавам смисъла, не цитирам буквално.

Добре, но този законопроект НЕ Е съобразен с волята на суверена.

Да, над 70% гласуваха за въвеждане на мажоритарна система в два тура. Но почти същия процент гласуваха преди година и за въвеждане на дистанционно електронно гласуване. Вярно е, че бяха по-малко като абсолютен брой. Но не бяха хич малко, пък и гласуването на избори тогава не беше задължително.

Според мен е леко безпринципно да се настоява депутатите да се съобразят с волята на суверена тогава, когато тя съвпада с волята на "Шоуто на Слави“, а да не се съобразят тогава, когато това съвпадение го няма, май.

Още по-безпринципно е да се предлага законопроект, който не само не предвижда въвеждането на дистанционно електронно гласуване, но всъщност предвижда точно обратното. Защото предложението за 9 едномандатни района извън страната, например, явно няма предвид възможността българските граждани извън страната да гласуват дистанционно. Та те не са 3,5% (колкото са 9 района), а около 20% от всички български граждани с право на глас.

Парламентът трябва да избира между две възможности.

Първата – да уважи волята на хората, изразена и в двата референдума достатъчно убедително и да приеме закон, въвеждащ и мажоритарното, и електронното гласуване, приемайки с това всички плюсове и минуси от такава промяна.

Втората – да стъпи на формалното основание да не променя изборното законодателство прибързано, тъй като и при двата референдума не е достигната активност, която да прави решението, взето чрез референдум, задължително за парламента. Всичко друго е двоен стандарт и подигравка с волята на суверена.



*Цветозар Томов е социолог и член на Централната избирателна комисия. Мнението му е публикувано във Фейсбук.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #3
  2. BLM
    #2

    70% гласуваха за въвеждане на мажоритарна система в два тура. 70% ОТ ГЛАСУВАЛИТЕ!. Гласуваха по-малко от 50%. Хайде, направете си сметка за "волята на суверена". Тя е да не се въвежда мажоритарна система.

  3. Асенов
    #1

    Електоратът /не казвам народа, защото не зная какво означава този термин в нашия случай/ обича да дава гласа си на личности като Жорж Ганчев, Симеон Кобурготски, Бойко Борисов, ченгетата Каракачанов и Симеонов, като оставя на тях да мислят. Електоратът /не казвам и "суверена", защото за мен това е гавра/мисли след години, но не търси свойта вина, а казва за тези за които е гласувал - той ни излъга. И така, до края на света...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.