Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За Италия ЕС е пълна скука

7 коментара

Обсъждайки подхода си към международните отношения този месец, Силвио Берлускони смущаващо обяви, че е "възприел политиката на кукувицата". Той я определи като "политика на откритост и разбирателство с останалите, приятелска политика". Как се осъществява тя на практика можем да разберем от една история, която разказват в Брюксел.

Преди няколко години лидерите на Европа се потели върху един важен, макар и скучен проблем, когато Берлускони се обърнал внезапно към тогавашния германски канцлер Герхард Шрьодер и предложил: "Хайде да си говорим за жени. Герхард, ти си се женил четири пъти. Защо не започнеш пръв?"

Брадат виц? Може би. Но тази история има поанта: за италианския премиер ЕС е пълна скука. В международните отношения Берлускони запазва ентусиазъм за личните си дипломатически контакти с лидери на страни като Турция, Русия, Беларус, Либия и централноазиатските републики - все държави извън ЕС, към някои от които Брюксел изпитва дълбоко недоверие.

Италия бе една от основателките на организацията, която прерасна в днешния Европейски съюз, а основополагащият ѝ договор бе подписан в Рим. Икономиката на Италия е над два пъти по-голяма от полската, а нейното население е почти равно на това на Франция или Великобритания. Но въпреки това Италия рядко е била решаваща сила в ЕС. Защо? Особеният подход на Берлускони към външната политика дава отговор на това. Но Италия действа пасивно в Брюксел отдавна, дълго преди Берлускони да поеме кормилото на властта.

Повечето обяснения на този феномен започват с едно наблюдение. Италианците, за разлика от британците, французите и вече все по-често германците, не гледат на ЕС като арена за уреждане на влизащи в конфликт национални интереси. Вместо това

"Европа", която споменават така, сякаш е на някакво друго място, е за тях допълнение - или, може би, някой ден - дори заместител на собственото им правителство, което по правило е лошо. ЕС е като онези добри, но строги богове, които протягат ръка от облаците в ренесансовите шедьоври.

За поредицата правителства на Италия "Европа" е била удобно оправдание за налагането на непопулярни мерки. Заради нея италианците трябва да си събират разделно боклука, да се отказват от земеделските си земи и да допускат чужди стоки на своя пазар. "Европа" е също така причината, заради която някои неща не могат да бъдат вършени - на бюрократичния жаргон на Рим тя е vincolo esterno (външната принуда).

Този утилитарен възглед за ЕС все пак е обагрен с истински идеализъм, който възпира Италия да играе грубо. Тя рядко практикува онова, което в Брюксел е известно като "пазарлъци под масата" (подмазвачески сделки, в които една страна-членка подкрепя друга по определен въпрос срещу това тя да ѝ върне жеста при нужда). Италия освен това рядко използва правото си на вето. Най-забележимото неотдавнашно изключение - отказът на Рим да позволи на ЕС да заклейми единодушно нахлуването на Русия в Грузия през 2008 г. - се дължи на един от "флиртовете" на Берлускони извън Европа.

Това отношение се е трансформирало в леко безхаберие с дълга история. Поразително е, например, че Италия е почти единствената членка на ЕС, която не поддържа стабилни съюзи, дори с останалите средиземноморски държави. До съвсем неотдавна нейните преговорни позиции, ако изобщо е имала такива, бяха

скалъпвани от постоянния представител в Брюксел в навечерието на срещите на Европейския съвет. Италианските министерства не координираха европейската политика. Липсваше истински парламентарен контрол върху въздействието на политиката на ЕС в страната.

През 90-те години на миналия век изследване на анализаторката на международните отношения Федерига Бинди идентифицира други бариери пред ефикасната европейска политика в Италия: честа смяна на правителства; коалиционни партньори с конфликтни цели; неспособност на бюрократите да се учат от останалите страни-членки; липса на интерес у политиците към Европа. Когато Бинди се върна към този проблем в новата си книга "Италия и Европейския съюз" ("Italy and the European Union", Brookings Institution Press), тя откри, че е настъпило подобрение.

Създаден е междуведомствен орган за координиране на политиката на ЕС (макар че той разполага с недостатъчен брой служители и разчита прекомерно на индивидуалната инициатива). Парламентът вече поддържа ефикасна система за контрол. Независимо от недостатъците си, Берлускони осигури на Италия сравнително стабилно правителство през последните девет години. А администрацията се научи да се учи от другите. Но останалите проблеми остават - а те са огромни. Различията между партиите в управляващата коалиция все още могат да спъват последователния подход, а административното тесногръдие е ендемично.

Нон-стоп политика

Бившият министър на финансите Томазо Падоа Скиопа веднъж отбеляза, че в италианския език има само една дума за политика: politica. В други страни, например в англоезичните, politics е нещо, което занимава политиците във време на избори, докато policy е онова, върху което те се концентрират в периода между изборите. В Италия, посочва Скиопа, politics не спира никога, така че policy е извадена от играта. В атмосферата на непрекъснати междупартийни и вътрешнопартийни войни, в които всеки политик - от най-скромния депутат до премиера - търси възможности да надвие съперниците си, общата стратегия на ЕС изглежда маргинална.

Високите постове в европейските институции не са особено привлекателни за амбициозните италиански политици. В най-добрия случай на тях гледат като на добре платен начин да газиш в политиката, докато се открие възможност да се върнеш на националната сцена. Доайенът на италианските еврократи Романо

Проди, който бе начело на Европейската комисия между 1999 и 2004 г., прекара голяма част от последната година на този пост в подготовка на политическото си завръщане в родината.

Бинди пише, че докладът на евродепутата Ален Ламасур, който преди три години затвърди съкращаването на броя на италианските депутати в Европейския парламент, е бил одобрен на среща на Съвета в отсъствието на италианските делегати. В този момент те се намирали извън залата, за да бистрят поредната политическа криза у дома. Неотдавнашното проучване на анализаторката завършва с нотка на раздразнение: "Италия сякаш е застинала в епохата на Гвелфите и Гибелините, в които единствено победата на едната над другата фракция има значение, а че това е пагубно за държавата, е маловажно."

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #8

    за комунист...Ийййй, тва костовистите, много тъпо нещо, еййййййй!

  2. boomadafaka
    #7

    Italiancite sa si OK!

  3. Умно
    #6

    Умно, умно и пак - умно! Поздравления, Медиапул!!

  4. retlk
    #5

    е най-тъпото нищожество, раждано напоследък в НъРъБъ. Какъв Костов те е обзел бе, тъпунгер?

  5. off topic
    #4

    Ганий

  6. Най-умно
    #2

    Връщай 30-те сребърника! Ясно е вече и на малките деца, че хартиените пари с които зарибиха китайчетата са чисто и просто шума. И сега дай да търсим под вола телето, щото е ясно кой е истинския колос на глинени крака, който създаде другия колос на глинени крака дето замина в историята. Ленд-лийза вече няма да спаси никого. Американската мечта отива в историята като американската лъжа, дето нямало цар! Царица е парица, както казваше един герой на Алеко. Ама парицата трябва да има покритие, а не мушмули.

  7. Синия слон
    #1

    И явно защо ББ толкова го харесва.А ние затова сме на това дередже защото в БГ има толкова много тъпанари дето им са виновни американците и Костов!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.