Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За коледни подаръци българинът ще похарчи средно 249 лв.

8 коментара
За коледни подаръци българинът ще похарчи средно 249 лв.

Средно по 249 лева ще похарчат българите за коледни подаръци, което е с 40 лв. повече от миналата година. Пазаруването им ще стане в седмицата 19-23 декември, като по традиция най-натовареният за търговците ден ще е този преди Бъдни вечер. Под елхата най-много ще са дрехите – 29 на сто от хората смятат да направят такъв подарък на близките си. След това са играчките – 23 процента, козметика – 18 на сто и книги – 9 процента.

Това сочи проучване на европейска фирма за банкови дебитни и кредитни карти, направено сред притежатели на такива средства за разплащане на възраст между 18 и 55 години в големите градове.

 

По-голямата част от хората (85 процента) предпочитат да пазаруват в реални магазини, а не през интернет.

 

Данни от проучването в цяла Европа показват, че 23 декември ще бъде най-натовареният ден за пазаруване на Стария континент за цялата година и ще бъдат похарчени общо 2.6 милиарда евро.

 

По-голямата част от участниците в проучването, направено в България (73 процента) ще похарчат същата или по-голяма сума за подаръци в сравнение с миналата година, а около една трета (28 на сто) ще похарчат по-малко отколкото през 2010 година.

 

Между 100-199 лв. за коледни подаръци ще похарчат 31 на сто от анкетираните българи, със сто лева повече ще заделят 28 процента от хората у нас. Жителите на черноморските градове ще бъдат най-щедри към своите близки на Коледа. Гражданите в Бургас са планирали средно по 307 лева за подаръци, следвани от варненци с предвидени средно 289 лв., пловдичвани смятат да похарчат средно 278 лв. Софиянци, въпреки че са в класациите по най-високи доходи в страната, се оказват най-стиснати със средно 238 лв. ,заделени за коледни подаръци.

 

Мъжете са по-щедри и смятат за похарчат средно 280 лв., в сравнение с жените, които са заделили 222 лева. 77 процента от всички запитани не планират покупките според финансите си, а просто купуват подаръци когато видят нещо, което им харесва, показва изследването. Само 9 на сто предпочитат да спестяват през цялата година, за да могат да купят подаръците, които искат.

 

Въпреки че парите в брой все още са предпочитано средство за разплащане по Коледа, тази година повече хора ще използват дебитна, кредитна или предплатена карта, за да платят за своите покупки в сравнение с 2010 г., сочи проучването. Почти половината (48 на сто) от картодържателите, които ще платят за подаръците с дебитна карта, избират този начин, защото го смятат за по-удобен. Една трета (33 процента) - защото е по-сигурен и 12 процента – защото е по-бърз в сравнение с плащането в брой.

 

Онлайн пазаруването става все по-популярно, но физическите търговски обекти все още са предпочитани от българските картодържатели. Само 15 процента от тях планират или вече са

направили покупки от онлайн магазини. Жените ще бъдат по-активни в интернет (19 процента от тях ще пазаруват онлайн, в сравнение с едва 9 процента от мъжете).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    не купуваме никакви подаръци последните пет години, стига сте писали тези суми, не всеки българин ги дава, аз съм с чиста заплрата 180лв, мъжът ми се разболя и е с пенсия 150лв, ние не можем сметките да си платим, какви подаръци ми бълнувате, моля ви проучвайте по-добре нещата, елате и вижте в малките населени места кой купува подаръци,отразявайте реалния живот, не имагинерните лигави истории на ония с джиповете, те не съставляват всеки българин,осъзнайте се млади журналисти

  2. Анонимен
    #7

    Глупости!

  3. Анонимен
    #6

    Че те не стигат само за 18-годишното и пурите на мутрите, бе?! Качете сумата, господа европейци, какво са 250 лева за притежаващата държавата мафия. Зер тя е представителната, другото е стадо за стригане. то не си струва дори да го включиш в проучването, щото и по 25 лева не може да отдели за подаръци.

  4. Анонимен
    #5

    Добре аз изкарвам 2 бона и горница и не мога да похарча 300 лв за подаръци за жена ми малкия и майка ми.Оттука излиза ,че или аз съм супер беден или сички са супер Ричи Рич.

  5. Анонимен
    #4

    Безумната мода да се правят повсеместни ненужни подаръци се насажда от търговците, които на всяка цена искат да продават боклуците си. Това тръгва от подаряването на играчки, подходящо за деца, които искрено се радват. Размяната на подаръци между възрастни хора е проява на инфантилизъм. Това се представя като проява на внимание, а в същност обикновено е жест на лицемерие, на което възрастен човек не би трябвало да се хваща. Колкото по-скоро хората се освободят от тази вредна мода, както и от тютюнопушенето, толкова по-добре. Производството и реализацията на ненужни коледни подаръци носи полза на обществото, колкото и производството на тютюнев дим.

  6. Анонимен
    #3

    Да... Усреднена сума за подаръците на Черепа и на баба Гицка! Горе-долу така се получава!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.