Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За "кражба на фирма" наказанието става до 6 г. затвор

Допълнителни документални проверки ще ограничават този вид престъпления

3 коментара
За "кражба на фирма" наказанието става до 6 г. затвор

Повишаване на наказанието за обсебване на фирма от сегашните до две години затвор на от една до шест години лишаване на свобода, предвиждат обсъждани в правосъдното министерство промени в Наказателния кодекс (НК), обявени от министър Екатерина Захариева в петък пред БНР.

Това е само част от спешните мерки срещу "кражбите на фирми“, които предприема Министерството на правосъдието в резултат на новите случаи за такива документни измами след оповестения още в края на 2014 г. от посланика на Париж Ксавие Лапер дьо Кабан опит за кражба на дружеството на френския производител на вино "Белведере" в помощта на бившата съдийка Румяна Ченалова. Тогава той заяви станалата нарицателна реплика за "гнилите ябълки в съдебната система".

"В момента престъпленията свързани с "кражбите на фирми“ се третират като документни престъпления, за които се предвижда до 2 години лишаване от свобода. Предвидили сме нов изричен текст в НК в случаите на т. нар. обсебване на фирма, за което наказанието ще бъде от 1 до 6 г. лишаване от свобода, а при претърпени големи имуществени вреди са предвидени квалифицирани състави “, каза Захариева.

Следващата седмица в Държавен вестник ще бъдат публикувани изменения в наредбите за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори и за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър. Поправките регламентират обединяването на регистъра на нотариусите с електронната система на Търговския регистър. Това ще позволи на длъжностните лица по регистрация да правят проверки в реално време за истинността на предоставените им документи по повод вписване на прехвърляне на дружествени дялове, смяна на управители на дружества и др., което в момента е невъзможно, обясни правосъдният министър.

Подготвена поправка в Търговския закон предвижда нотариално да се заверява не само подписът, но и съдържанието на документите, с които се продават дружества и прехвърлят фирми. Екатерина Захариева изрази надежда, че този комплект от мерки не само ще служи за превенция, но и силно ще ограничи този вид престъпления.

Относно готвените промени в Закона за съдебната власт, тя отбеляза, че Министерството на правосъдието ще предложи прокуратурата да дава отчет за работата си пред Висшия съдебен съвет (ВСС) и Народното събрание, а горестоящият прокурор да дава задължителни указания само по отношение на законосъобразността.

Министър Захариева акцентира върху необходимостта да има по-голяма прозрачност в управлението на бюджетите в съдебната система. "Стъпваме на проекта, изработен от предишния екип на Министерството на правосъдието” , уточни Захариева.

Тя съобщи още, че Министерството на правосъдието е направило пълен анализ на препоръките в евродоклада, който е бил раздаден на представителите на институциите, включително и на ВСС, присъствали на първото заседание на Съвета по прилагане на

Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система.

"Помолихме колегите да го допълнят до 12 февруари и ако може всяка институция да даде срок за изпълнение на мерките. Хубаво да има ясен план за действие още на следващото заседание на съвета за съдебна реформа, защото той е създаден именно да координира, както мерките по стратегията, така и препоръките, които имаме от доклада“, коментира Захариева

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борето от София
    #3

    По същия начин трябва да се третира и продажбата на фирма със задължения...

  2. Борето от София
    #2

    Според мен трябва да има разлика, както и най-накрая да се въведе ОТ... Защото няма как кражбата на фирма да е по невнимание. Например намираш пари на улицата и си ги присвояваш. Крадеш нещо безнадзорно на полето или в гората, което не знаеш чия собственост е и т.н. Но когато крадеш фирма, го правиш винаги умишлено. По същия начин не можеш да нахлуеш в банка с автомат в ръка по невнимание и да поискаш да ти сложат парите в удобен за носене сак...

  3. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    Не ги разбирам тези юристи. Защо трябва за всяко нещо да има отделно третиране? Каква е разликата между "кражба на фирма", "кражба на пари в брой" и "кражба на други активи"? Трябва ли да има отделно третиране за "кражба на дясна обувка" и "кражба на лява обувка"? Всичко това ми се струва форма на тежко малоумие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.