Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За отстъпки в цените на лекарствата ще се разчита на добрата воля на фирмите

Надценките за аптеки и дистрибутори се намаляват с 2%, но потребителите едва ли ще усетят

13 коментара
За отстъпки в цените на лекарствата ще се разчита на добрата воля на фирмите

Въпреки всички предприети нормативни промени, отстъпките от цените на лекарствата ще продължат да зависят изцяло от добрата воля на фармацевтичните фирми. Това стана ясно от обясненията на здравния министър Десислава Атанасова и екипа ѝ, които в понеделник представиха предприетите до момента поправки в закони и наредби.

 

С промени в наредба, която е обнародвана в Държавен вестник, НЗОК вече ще може да договаря отстъпки в цените на всички плащани от нея лекарства, а не както досега само на 100% покриваните от нея и уникални медикаменти. За да действа пълноценно тази мярка обаче, трябва да бъдат приети и промени в Закона за здравното осигуряване, които гласят, че направената отстъпка ще се дели по равно между НЗОК и пациента. Атанасова очаква промяната да е факт до края на месеца, преди ваканцията на парламента.

 

Така, ако едно лекарство струва 10 лева, НЗОК поема 50% от стойността му, а фармацевтичната фирма направи 10% отстъпка, то отстъпката от 1 лев ще се подели по равно и НЗОК ще плати 4.50 лева и пациентът ще плати също 4.50 лева, вместо по пет лева. Все още обаче не е ясно как ще се осъществява контролът за разпределението на отстъпките.

 

Макар с промени в закона договарянето на отстъпки да става задължително, а не само пожелателно за фирмите, те не могат да бъдат принудени да направят отстъпки.

 

Това произтича от факта, че веднъж фирмите подават заявления и лекарствата им биват регистрирани в позитивния лекарствен списък с определени цени. Това става по законов ред като цените в позитивния списък трябва да са най-ниските от тези в осем държави, с които се реферираме. Отделно от това се разписва изискването за договаряне на допълнителни отстъпки под цената в позитивния списък. Но дори фирмата да откаже да даде отстъпка, НЗОК пак ще плаща въпросните лекарства, защото те вече са включени в позитивния списък. Това поставя под въпрос стимулите на фирмите изобщо да дават отстъпки.

 

По този начин увисва и друго нормативно изискване – за период от една година крайната цена на лекарствата след направените отстъпки да не надхвърля цената, постигната при последните търгове – в здравното министерство или в болниците. Това се отнася пряко до няколко лекарствени продукта, за които се оказа, че са поскъпнали от три до пет пъти след като спряха да се купуват с търгове и започнаха да се плащат от НЗОК по цените в позитивния списък. Техните цени и до момента си остават високи и се чакаше приемането на настоящите нормативни промени, но сега се оказва, че поевтиняването им ще зависи от добрата воля на фирмите.

 

“Това са търговски взаимоотношения, ние няма как да задължим фирма да присъства на нашия пазар. Всеки притежател на разрешение за употреба преценява дали да присъства на нашия пазар, каква отстъпка би могъл да направи. Надявам се, че всички фирми, които доставят лекарства, ще подходят във взаимен интерес. Т.е. нивата на отстъпки да са достатъчно добри за НЗОК, както и те да си запазят пазарите. Аз смятам, че отстъпки ще има“, заяви Атанасова. Тя посочи, че и при договарянето за някои уникални онколекарства фирмите са отказали да дадат отстъпка, но въпреки това НЗОК ги плаща. “Дори и да не са дали отстъпка, не се е случило нищо фатално“, коментира тя.

 

С промени в друга наредба на здравното министерство, която тепърва подлежи на обществено обсъждане, се предлага намаление на допустимите по закон надценки за аптеки и дистрибутори – с по два процентни пункта. Сега търговците на едро имат право на надценки между 6% и 10%, а аптеките средно на 20%.

 

Според проучване на международната анализаторска компания IMS Health обаче надценките у нас са най-ниските в Европа и тук бизнесът получава най-малко за издръжката си като всеки един натиск от страна на държавата го поставя на ръба на оцеляването.

 

Намалението на надценките се приема скептично от фармацевтите. "Редукцията на надценките при търговците няма да се отрази значително на разходите за лекарства", коментира Аделина Любенова, заместник-председател на Българския фармацевтичен съюз и член на Висшия съвет по фармация, пред БНР.

 "Няма как чрез намаляване на надценките на търговците на едро и дребно да се постигнат такива сериозни намаления на разходите за лекарства. Напротив, аптеката няма да може да изпълнява своите функции като лечебно заведение ефективно. Тя и в момента е затруднена. В момента има финансов дефицит и не може да зарежда пълната гама от лекарства. ...Представете си измерението на намаление с 2% на лекарства до 10 лв. – това е със стотинки. Пациентът няма да ги отрази, но за аптеката това е от значение", посочи тя. "През 2007 г. отново настъпи една такава редукция при Тройната коалиция – цените не паднаха. Този механизъм е неработещ. Не е необходимо отново да вършим грешки и да установим, че нещата не са ОК. В същото време аптеките имат нужда от сериозна подкрепа", подчерта още Любенова.

 

Според друга промяна цените на лекарствата в позитивния лекарствен списък ще се определят като се сравняват със 17 държави, а не както досега – с осем. Страните, с които ще се реферираме, са Румъния, Франция, Естония, Гърция, Словакия, Литва, Португалия, Испания, Белгия, Чехия, Полша, Латвия, Унгария, Италия, Финландия, Дания и Словения

 

Занапред, за да се включи даден продукт в позитивния лекарствен списък, той ще трябва да се плаща в поне пет от седемнадесетте държави, а не както досега – в три от осем.

 

Въвежда се изискване, според, за да се включи генеричен лекарствен продукт в позитивния списък, цената му не трябва да е по-висока от 65 на сто от тази на оригиналния медикамент. 

По отношение на иновативните лекарства се предвижда да е проведено лечение и да има клиничен опит на територията на страната не по-малко от една година преди да бъдат включени в позитивния лекарствен списък.

 

Фармацевтичните фирми ще трябва да съобщават за промени в цените им в референтните страни на всеки шест месеца. На половин година ще бъдат включвани и иновативни медикаменти в позитивния лекарствен списък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Докато тотално не сринат пазара за лекарства ГЕРБ няма да се откажат от вмешателство в едни чисто бизнес отношения между търговски фирми. Защо в пазара на хляб който е многократно по важен от лекарствения никой не се меси, а когато стане въпрос за лекарства апетита на гербаджиите става неутолим.

  2. Анонимен
    #12

    Не е виновен О.Донев за цените на лекарствата у нас. Правилни са тези стъпки на МЗ, но защо не поискаха и мнението на фармацевтите и аптекарите преди да ги въведат?

  3. Анонимен
    #11

    муспи - Още ли не сте се сетили че тези които ви провеждат геноцида ви доставят и такива лекарства, с които като ви доубиват ви вземат и последните стотинки?

  4. Анонимен
    #10

    Пак ни будалкат като малачета. Не ви вярвам, вървете си, като не можете да управлявате държавата.

  5. emma
    #9
  6. Анонимен
    #8

    Zdravniat Ministar moze da pravi samo s........

  7. Анонимен
    #7

    Т.е.здравният министър нищо не може да направи по въпроса с поевтиняването на лекарствата.

  8. Анонимен
    #6

    Кой е измислил това сравняване на цените с тези на други страни?Цена се образува като към себестойността се прибавя някакъв процент печалба!Трябва да се изработи закон за норма на печалба.При сравняването на цените фармацефтичната фирма може да си сложи двеста процента печалба и пак цената да е по-ниска от тази на другите страни.

  9. Анонимен
    #5

    Ако не греша една от причините за смяната на предишния здравен министър беше високата цена на лекарствата?!? И ако това е ТЕЖКАТА артилерия на ГЕРБ....

  10. Анонимен
    #4

    Някой да не би да е повярвал на ГЕРБ, че се опитва да провежда лекарствена политика в интерес на пациентите, всичко е с цел да паднат едни пари и за партийната каса.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.