Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За първи път в историята Естония има премиер жена

3 коментара
Кая Калас

Кая Калас от дясноцентристката Партия на реформите влезе в историята като първата жена, станала премиер на Естония, след като снощи парламентът одобри номинацията ѝ, предаде Ройтерс.

Правителството ѝ ще положи клетва днес. Така де факто крайнодясната Консервативната народна партия на Естония излиза от властта.

Калас, която е убедена еврофилка, отхвърли възможността да стане премиер на правителство, в което участва КНПЕ. Тя обещала да не определя брака като съюз между един мъж и една жена, което беше ключова политика на крайната десница. Освен това тя пое ангажимента да попречи на по-нататъшни инвестиции в индустрията, свързана с изкопаемите горива.

"Първото, с което ще се справим, е здравната криза", заяви Калас, визирайки коронавирусната пандемия. "Целта ни е да запазим Естония възможно най-отворена, за да може хората да ходят на работа, децата на училище и икономическите дейности да продължат", добави тя, като подчерта, че ще бъде необходим баланс между тази цел и контрола над пандемията.

Лявоцентристки ориентираната Центристка партия на Естония на доскорошния премиер Юри Ратас остана част от правителството като коалиционен партньор, въпреки че прокуратурата предяви срещу нея обвинения в корупция. Според тях генералният секретар на партията е приел дарение от 1 милион евро, предложени от бизнесмен в замяна на разрешение за строеж върху държавни земи. Ратас отрича да е знаел за каквито и да било неправомерни действия на партията.

Общо двете партии имат 59 гласа в 101-местния парламент. На снощното гласуване правителството получи и подкрепата на социалдемократите, което му осигури общо 70 гласа. Партията на Калас спечели най-много гласове на парламентарните избори през 2019 г., но не успя да създаде коалиция, припомня АФП.

И двете партии в управляващата коалиция подкрепят членството на Естония в ЕС и НАТО, което смятат за преграда пред Русия. През предишни правителства те наблягаха на политиката на икономии, поради което балтийската страна с 1,3 милиона жилите има едно от най-ниските съотношения на дълг към БВП в еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #3
    Отговор на коментар #2

    Да припомня как след като пратихме Каракачанов да преговаря с Македония, вместо български в училищата им ще изучава сръбски, и в Скопие откриха сръбски КИЦ.А тук продължават да считат Каракачанчето за велик (Каракачан акбар).

  2. Milenca
    #2

    Русо гладно не ходи. Понякога една хубава жена (разбира се и с нещо в главата) може да свърши повече работа и от най-умните мъже. Класически пример- уважаваната и обичана в Румъния кралица Мария, само след няколко часа преговори с лидерите на Антантата увеличила територията на страната с почти 30%!

  3. Практик от София
    #1

    Румънците си имат Лаура Кьовеши, словенците се гордеят със своята Зузана Чапутова, естонците аплодират на Кая Калас. Ние разполагаме с проста кържалийска инжинерка, крушовска породиста биволица и кюстендилска да не казвам каква. Това е положението!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.