Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За подкрепата на Ексим банк за АЕЦ “Белене” разговаря Овчаров

24 коментара
За подкрепата на Ексим банк за АЕЦ “Белене” разговаря Овчаров

Изграждането на АЕЦ “Белене”, включително с подкрепата на американската Ексим банк, е обсъждал министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Това съобщи самият той пред журналисти във Вашингтон, предаде във вторник БТА.

Овчаров участва в българската делегация, придружаваща президента Георги Първанов, който от понеделник е на официално посещение в САЩ.

Овчаров е разговарял и за възможното участие на американски фирми в изграждането на втората атомна централа, стана ясно след срещата на Георги Първанов с министрите на енергетиката и вътрешната сигурност на САЩ Самюел Бодман и Майкъл Чертоф. Министър Бодман се ангажира с подкрепата на Ексим банк, посочи икономическият министър.

Изразена е била и подкрепата на САЩ за изграждане на алтернативни възможности за снабдяване на Европа и България с природен газ и петрол. Обсъдени са били проектите за газопровода НАБУКО и за петролопроводите Бургас-Александруполис и Бургас-Вльора, в който участват американски капитали и също е подкрепен от Ексим банк.

Президентът Георги Първанов е поканил министър Майкъл Чертоф да посети България.

Американската компания AES е информирала българския президент, че е взела решение за финансовото си участие в проекта за построяването на две заместващи мощности в ТЕЦ “Марица Изток 1”, допълни Овчаров. Компанията ще даде 500 милиона долара, така че и този проект тръгва, добави Овчаров.

Строежът, чиято обща стойност е над 1  млрд. евро, се бави четвърта година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър
    #25

    Естествено, че всяка страна си брани интересите. Работата е в това, че нашите, на БГ интересите и тези на САЩ се припокриват в голяма степен, а с руските - са коренно противоположни.

  2. луди хора
    #23

    2008 ще внасяме ток, това е полужението. Сега е безмислено да се спори за заместващи мощности и т.н.Но падащо потребление? ХОДИ НА ЛЕКАР БЕ МОМЧЕ? ТАКЪВ ФИЛМ НЕМА!

  3. хммм
    #22

    са свързани с правителството - както вече написах. И това (пак написах) е напълно правилно. Те ще защитават интересите на държавата САЩ. Както руските, така и американските имат интерес да продават, но държавите може да имат друг интерес. И двете държави имат интерес да поставят 3-та страна в икономическа зависимост.САЩ не са толкова невини, колкото си мислиш - да кажем американски войник извършва престъпление на територията на България (в Македония при ПТП с виновник американец е имало убити - пример) и нашия съд реши да го съди (против законите на САЩ), то ще има санкции за България в някакъв вид.

  4. Петър
    #21

    Не е никакво отклонение от темата. Руските "фирми" са руското правителство, което никога не е имало общи интереси с България. А американските фирми са частни фирми, които защитават своя интерес. Те не са пионки на правителството. Освен това американските и българските интереси съвпадат, така че не можем да очакваме от САЩ груб натиск в наша вреда, за разлика от Русия.

  5. TTT
    #20

    Tochno taka,tova e pravilnata pozicia! Drugite umni glavi sa sednali tuka da sporiat kude v Rusia ili v USA ima poveche kotrol pravitelstvoto i kolko struva kilogram plutonii vuv Francia! Tova sa gluposti pichove! Daite da si gledame nashia interes!Ne ni triabva AEC Belene tova e ludost!Zashtoto:1) Imame dostatuchno moshtnosti a potreblenieto pada2) Super energiino neefektivni sme a tam ima rezervi3) Niamame industrialna ikonomika i ne se ochakva da ni raste potreblenieto koi znae kolko4) Niamame

  6. Беленчанин
    #19

    Тази централа не е необходима на България. Тя обаче е необходима на хората работещи в АЕЦ Козлодуй, тъй като ще спаси работните им места. Този факт и високите комисионни са основните мотиви за строителството. Но понеже е твърде егоистично това, ядрената мафия с нашите пари се опитва постоянно да ни манипулира и в интерес на истината постига успех. Постепенно тяснокорпоративния интерес на енергетиците се превърна в основен национален интерес. Ние и сега имаме достатъчно мощности дори и без четиритях

  7. хммм
    #18

    "Пребег" е за коли...А и не е напълно вярно - първоначалния ресурс на блоковете 3 и 4 е удължен чрез модернизация, така че блоковете могат да си работят още няколко години, ако се гледат техническите параметри. 5 и 6 пък имат още доста години работа.

  8. BLUEBIRD
    #17

    dokato ne e stanalo kxsno.Tazi AEC si e navxrtyala probega / tehni4eski i tehnologi4en/Kakto Emilia maslarova i Lidia Shuleva sa si navxrteli tehnia probeg / te sa po na 60-70g./, ama o6te se grimirat i si praviat liftingi :-)))))) - NAPRAZNOOOO! :-))))

  9. хммм
    #16

    отказ на отговор, чрез прехвърляне на темата.

  10. Петър
    #15

    Орязването на помощ е отказ да дадеш. А, например, неплащането на руския дълг към БГ е отказ да върнеш каквото си взел. Същото стана и с ремонта на изтребителите. И не само това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.