Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За поразии от кафяви мечки са платени 223 хил. лв. обезщетения

1 коментар
За поразии от кафяви мечки са платени 223 хил. лв. обезщетения

През тази година екоминистерството е платило 223 хиляди лева заради нанесени щети от кафяви мечки, които са защитен вид, съобщиха от ведомството в четвъртък. Това е почти двойно повече спрямо миналата година, когато са били изплатени около 128 хил. лв. заради поразиите на животните.

За тази година нанесените щетите са рекорден брой. До момента в Министерството на околната среда и водите са постъпили предложения за 160 обезщетения, но все още има преписки, които са в процес на обработка.

Големят брой набези на кафявите мечки тази година е основно заради липсата на храна в горите и навлизането на човека, включително с МПС-та в естествените местообитания на мечката, както и на климатичните промени. Нанесените щети са предимно върху селскостопански животни и продукция и пчелини.

"Запазването на биоразнообразието в България е един от основните ми приоритети", коментира вицепремиерът по климатичните политики и екоминистър Борислав Сандов в съобщението. Той изтъква, че изплащането на обезщетения е един от най-добрите механизми за намаляване на конфликта мечка-човек и в този смисъл е пряка консервационна мярка за опазване на вида.

Предвид спецификата на вида кафява мечка, основна заплаха за нея е бракониерството, но все пак през последните години популацията на вида е относително устойчива, допълват от ведомството.

Практиката на обезщетяване за щетите от мечките се прилага у нас от 2013 г. и е оценена като много успешна, както от Европейската комисия (ЕК), така и на различни експертни форуми.

Около 90-95 % от щетите са на територията на РИОСВ Смолян, тъй като в Родопите е концентрирана най-голямата част от популацията на кафява мечка, а от друга страна регионът се характеризира със относително малко население, обитаващо села и махали в планината, съответно местообитанието на мечките и хората е споделено. Това неминуемо води до конфликт и ако той не бъде намален, ще доведе до бракониерство, посочват от министерството.

Сигналите се получават от различни институции, горските и ловни стопанства, РИОСВ, национални паркове, общините, полицията и телефон 112.

Щетите се изплащат въз основа на протокол за установяване на щетата, като оценката се определя на база пазарните цени в конкретния район.

Кафявата мечка е защитен вид по Закона за биологичното разнообразие. Европейската директива за опазване на местообитанията (Директива 92/43) изисква строга защита на вида, който е включен и в конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (CITES).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.