Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За прокуратурата, медиите и политическата корупция

Издателите и журналистите от "Капитал и "Дневник" приемат изявленията на главния прокурор и Пеевски като недопустим натиск и заплаха

5 коментара
Сн.: БГНЕС

Издателите на "Капитал" и "Дневник" и главните редактори на двете издания публикуваха във вторник позиция по повод интервюто на главния прокурор Сотир Цацаров на 30 януари пред Нова телевизия, значителна част от което беше посветено на двете издания и техните издатели.

"Вместо да отправя квалификации за "Капитал", "Дневник" и издателите им, вместо да нарича труда на журналистите "помия", очакваме от главния прокурор да посочи конкретни твърдения или изнесени факти, които смята за неверни. Двете издания са между малкото останали, които реално спазват Етичния кодекс на българските медии", посочват подписалите позицията. Те допълват, че главният прокурор не се е обръщал към Комисията за журналистическа етика, ако е преценил, че има нарушение на етичните стандарти от страна двете медии, а именно това е демократичният път на защита.

След това се напомня, че оценките в "Капитал" и "Дневник" за състоянието на съдебната система и работата на прокуратурата са резултат от проследяване на фактите и не се разминават значително от тези на различни международни организации. Само преди седмица в мониторинговия си доклад Европейска комисия посочи необходимостта от реформа в прокуратурата, тъй като липсват солидни резултати по дела за корупция по високите етажи на властта", се казва в позицията, според която изявлението на главния прокурор е и обидно спрямо журналистите, които работят в "Капитал" и "Дневник".

Вторият въпрос е защо главният прокурор измисля противопоставяне между издателите на "Капитал" и "Дневник" от една страна и депутaта от ДПС Делян Пеевски, в качеството му на издател, от друга.

"Г-н Цацаров говори за "два лагера, клана... които са в постоянно противоборство", за "двама, които имат своя проекция в медии; които имат своя проекция и в икономиката и които най-вероятно имат свои противоречия, които решават на наш гръб." От ръководителя на държавното обвинение, поради отговорността, която има към обществото, се очаква да бъде по-прецизен в публичните си оценки. Той пропуска да уточни, че единият сочен от него издател е в момента народен представител, който през целия си професионален живот е заемал само позиции в публичната власт, и чиито имуществени декларации не предполагат да има "проекции в икономиката" – като започнем от вестниците и телевизиите, които притежава, и стигнем до няколкото големи предприятия и недвижими имоти, в които се появи като собственик през последните месеци.

Притеснителна е вероятността главният прокурор да измисля "конфликт между издатели", с цел да оправдае пасивността на ръководената от него институция спрямо странно забогатели и постоянно богатеещи политици", заявяват издателите и редакторите на "Капитал" и "Дневник".

И допълват: "Излиза, че ако някой си позволи да пише за Пеевски, то той води лична война с него и следователно не трябва да се обръща внимание на написаното. Но водещи световни медии като "Шпигел", "Икономист", "Ню Йорк Таймс", "Ройтерс" и много други също пишат, че депутатът от ДПС олицетворява олигархичната система на клиентелизма в България. Следва ли, че техните издатели имат личен конфликт с г-н Делян Пеевски?"

По-нататък те изтъкват, че издателите и журналистите в двете медии нямат личен конфликт нито с Пеевски, нито с лидера на ДПС Ахмед Доган, нито с главния прокурор: "Както нямаха с мажоритарния акционер на фалиралата Корпоративна търговска банка г-н Цветан Василев, с когото Делян Пеевски работеше в синхрон - от 2009 година "Капитал" предупреждаваше за нередности в управлението и източване на банката, а институциите, в това число прокуратурата, игнорираха тези предупреждения."

"Конфликтът на нашите медии е с модела на управление, в който политическа, съдебна, икономическа и медийна власт са събрани в едни ръце, за да бранят политическата корупция.

Тези, които защитават и се облагодетелстват от въпросния модел, може да се почувстват лично засегнати от наши статии. Но въпросът е принципен - нека не бъркаме двете неща", заявяват авторите на позицията.

"Приемаме изявлението на господин Цацаров и последвалите (по странно съвпадение) изявления на г-н Пеевски, като недопустим натиск и заплаха. Смятаме, че прокуратурата дължи отчетност на обществото и трябва да говори с актовете си, а не с намеци и с образи от булевардните издания. Припомняме от името на двете редакции поканата за интервю към г-н Цацаров - по правилата на добрите журналистически практики", посочват Алексей Лазаров, управляващ редактор на "Капитал"; Велислава Попова, главен редактор на "Дневник"; Галя Прокопиева, изпълнителен директор на издателство "Икономедиа"; Иво Прокопиев, Теодор Захов – издатели.

---------------

This publication has been produced within the partnership with Osservatorio Balcani e Caucaso for the European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), co-funded by the European Commission. The contents of this publication are the sole responsibility of media partner Mediapool.bg and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #5

    "До кога по земята ни бащина ще вилнее таз страшна дебелащина" би казал безсмъртният Радой Ралин. Подавай си оставката Гн Главен прокурор - не може да наричащ критиките ПОМИЯ! Г-н Цацаров нямаш ли чувство за лично достоинство - подаваш си оставката, па да става каквото ще! И даваш исканато интервю. Инак, замисли се кой е помиарят!

  2. Entdecken
    #4

    "Главният прокурор на Румъния подаде оставка заради незаконен кортеж" Значи в Румъния прзидентът може да отстрани главния прокурор при нарушения от негова страна, а у нас е несменяем, за да могат онези он ДС да си правят каквото си искат, а политиците да си измиват ръцете. Трябва поне НС да може да го отстрани при определени обстоятелства, а не Господ да им е крив.

  3. анита хегерланд
    #3

    Авторите на "протеста" пропускат най-важната брънка от корупционната верига - мафията. "Кой?" е олигархичната мафия, която е като айсберг: това, което се вижда, е в политиката и бизнеса, онова, което е отдолу, е в сивия и черния сектор. От СИК и ВИС, през Мултигруп, мафията се опитва да официализира бизнеса си и пере пари през партиите, медиите, футбола, туризма.

  4. Коментарът е изтрит в 13:13 на 3 февруари 2016 от автора.
    #2
  5. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Вчера пеевски даде указания на цацаров на по кафе. цацаров благодари за мъдрите съвети. \"медиите \" бухалки работят...агентите ни учат...парите се усвояват!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.