Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За САЩ и Иран ядрената сделка е поредица от трудни компромиси

0 коментара
За САЩ и Иран ядрената сделка е поредица от трудни компромиси

Ядреното споразумение с Иран изискваше поредица от трудни компромиси за световните сили и Техеран, пише в сряда агенция Асошиейтед прес.

За президента Барак Обама то означаваше да отстъпи от исканията Техеран да спре почти цялото обогатяване на материал, който може да бъде използван за създаване на бомба, и да затвори подземно съоръжение, което е потенциално неуязвимо за въздушно нападение. То също така означаваше да бъдат изоставени обещанията за осигуряване на проверки "по всяко време, на всяко място" и това Иран напълно да отговори на въпросите, свързани с минала оръжейна дейност.

Но и върховният водач на Иран беше принуден да отстъпи по някои ключови въпроси. Облекчаването на парализиращите икономически санкции няма да стане в Ден първи, както той отдавна настояваше, а страната му ще трябва в определен момент да даде достъп на международните инспектори до военни обекти, ако Ислямската република ще изпълнява своите ангажименти. Иран също така ще трябва да се придържа към многогодишни ограничения върху обогатяването и ядрените изследвания и разработки, на което аятолах Хаменей и други лидери някога се противопоставяха.

Ето как според АП Иран и световните сили намериха допирни точки по някои от най-спорните елементи на споразумението.

Обогатяване

В началото на президентството на Обама американски служители започнаха да отстъпват от дълго отстояваната позиция, че Иран трябва изцяло да спре обогатяването на уран, който може да бъде използван за мирни цели или превърнат в материал за ядрени бойни глави. Но Вашингтон не беше готов да приеме повече от няколкостотин центрофуги, чиято работа е подложена на строг контрол.

Тази идея не постигна нищо с Хаменей и тогавашния твърдолинеен президент на Иран Махмуд Ахмадинеджад. Дори след като президент стана сравнително умереният Хасан Рохани, ирански служители продължиха да говорят за увеличение от около 20 000 центрофуги до близо 190 000 от тези машини.

И двете страни направиха компромис, определяйки десетгодишен таван от 6104 центрофуги и малко повече от 5000, които могат да обогатяват уран. Американците казаха, че това ниво ще държи Иран достатъчно далеч от възможността за създаване на бомба; иранците изтъкнаха, че тяхната инфраструктура остава налице.

Подземно съоръжение

Когато през 2009 г. се разбра за тайното ядрено съоръжение на Иран във Фордо, САЩ и техните европейски съюзници поискаха то да бъде затворено. Обектът не само беше скрит от световната общност, а се намираше толкова дълбоко под земята, че беше потенциално бомбоустойчив. Иран заяви, че никога няма да намали усилията там.

Двете страни намериха решение по-рано тази година, съгласявайки се той да бъде превърнат в изследователски център, като същевременно бъде позволено на иранците да продължат да развиват технологичните си способности. Иран може да продължи да поддържа центрофуги в обекта, но трябва да използва различни от уран газове за 15 години.

Проверки

И Техеран, и Западът правеха обещания за проверки, които се оказаха трудни за изпълнение - този спор продължи до самия ден на сделката. През последните месеци Обама и неговите сътрудници дадоха няколко обещания за осигуряване на най-строгия режим на проверки в историята, включително възможността на наблюдателите на ядрената агенция на ООН да посещават обекти където и когато решат.

Хаменей отвърна с отказ. Той настоя в разпалени речи пред нацията, че никога няма да даде достъп на инспекторите до иранските военни обекти или да позволи иранските ядрени учени да бъдат разпитвани.

Окончателната сделка предвижда нещо по средата. Експертите на Международната агенция за атомна енергия могат да поискат да видят военни съоръжения, които ги интересуват, а Иран може да направи ответни предложения. Но ако експертите не приемат други варианти, арбитражна комисия ще реши какъв достъп е подходящ. А САЩ и техните европейски партньори могат да получат каквото искат, имайки мнозинство сред членовете на комисията.

Минала оръжейна дейност

Когато през ноември 2013 г. световните сили и Иран постигнаха временна ядрена договореност, Съединените щати представиха позицията си по дълго осуетяваното разследване на МААЕ на минала иранска атомна оръжейна дейност. Те казаха в изявление, че окончателното споразумение "би включвало решаване на въпросите, засягащи възможното военно измерение на ядрената програма на Иран".

Но вместо да реши въпроса през следващите 20 месеца, ядрената агенция се мъчеше да получи някакви отговори от Техеран. Иранците настояваха, че всякакви доказателства за нередности са изфабрикувани от разузнавателните служби на САЩ и Израел.

Споразумението от вторник не решава този въпрос, а създава процедура за това. Шефът на МААЕ Юкия Амано каза, че има "пътна карта", за да завърши разследването си до средата на декември. Страната не изпълнява предишните искания да бъде честна, но Западът се надява, че този път обещанието за допълнително облекчаване на санкциите ще промени нещата.

Оръжейно ембарго

САЩ се съгласиха да смекчат санкциите срещу Иран, но настояха неядрените наказания да останат. Вашингтон водеше тежка битка в последните дни на преговорите, за да запази наложените от ООН на Иран забрани за внос и износ на конвенционални оръжия и за покупки на технологии за балистични ракети от Техеран.

Американците се страхуват, че след прилива на пари в резултат на ядрената сделка шиитски Иран ще засили оръжейните си програми за голямо неудоволствие на Израел и сунитските арабски държави и ще увеличи военната си подкрепа за противопоставящи се на САЩ и техните съюзници сили в Сирия, Йемен, Ливан и на други места.

Иран усилено настояваше за премахване на санкциите. И това внесе разделения между САЩ и някои техни партньори, защото Русия и Китай могат да извлекат полза от увеличаване на оръжейните продажби за Техеран.

Накрая Иран прие оръжейното ембарго да продължи още пет години - или по-малко, ако МААЕ удостовери, че той не извършва никаква незаконна дейност. Забраната за балистичните ракетни технологии изтича след не по-малко от осем години.

Санкции

Иран отдавна настояваше американските и международните санкции да бъдат премахнати веднага щом влезе в сила сделката. Но Съединените щати искаха да отложат вдигането на най-значителните ограничения за по-късни години от изпълнението на сделката.

Постигнат беше компромис: постепенен подход, който ще позволи на Иран да събере над 100 милиарда долара от замразени по-рано авоари в чужбина, като същевременно позволи на САЩ да запазят възможността за налагане на санкции в годините на действие на споразумението.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.